https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_e5f597e258b0f2a5bbdc51389_o.jpg
Rəqəmsal texnologiyalar sənayesində davamlılıq üzrə əməkdaşlığı gücləndirmək üçün 14 noyabrda COP29 çərçivəsində Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət trekinin yüksəksəviyyəli açılış sessiyası keçirilib.
Sessiya Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi (RİNN), COP29 Sədrliyi, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) və BMT-nin Rəqəmsal Texnologiyalar Agentliyi tərəfindən təşkil olunub.
“Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət təşəbbüsü sənayenin yaşıl keçidə necə rəhbərlik edə biləcəyinə və iqlimə davamlılığı gücləndirə biləcəyinə dair güclü bir nümunə yaradır” deyən Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının baş katibi Doreen Bogdan-Martin həmçinin əlavə edib: “Rəqəmsallaşma Günündən sonra ortaya çıxacaq Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət Bəyannaməsi bizə irəliyə doğru yol göstərir. Bizə isə hazırda lazım olan məqsədlə və bərabər məsuliyyətlə idarə olunan iqlimə uyğun rəqəmsallaşmadır”.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə güclü vasitə olan rəqəmsallaşmanın potensialından tam yararlanmaq üçün dayanıqlı infrastruktura və ətraf mühitə təsirə üstünlük verən balanslaşdırılmış yanaşmaya ehtiyac olduğunu vurğulayıb: “Yalnız rəqəmsallaşma vasitəsilə davamlı gələcəyi təmin etmək üçün lazım olan sürət, dəqiqlik və çevikliyə nail ola bilərik”.
Müzakirələrdə texnologiya sektorunda emissiyaların azaldılmasının zəruriliyi və ekoloji həllərdə texnologiyanın rolu vurğulanıb.
Sessiya rəqəmsallaşma və iqlim fəaliyyətinə dair tematik müzakirələrlə davam edib, uğurlu əməkdaşlığı nümayiş etdirib. Belə ki, il ərzində çoxtərəfli Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyətin əsas nəticələri və tərəqqi yeniləmələri diqqətə çatdırılıb.
Çıxış edənlər bu sessiyanın ekoloji problemlərin həllində və hamı üçün dayanıqlı gələcəyin qurulmasında rəqəmsal həllərin oynaya biləcəyi mühüm rolu vurğulayan dinamik proqramın başlanğıcı olduğunu bildiriblər. Beləliklə, COP29-da Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət treki fəal iştirakı, mənalı dialoqu təşviq etmək və birgə iqlim fəaliyyətində innovativ ideyaları oyatmaq üçün nəzərdə tutulub.
Qeyd olunub ki, müzakirələr və seminarlar silsiləsi davamlılıq standartlarının əhəmiyyəti, “Xalis Sıfır” İKT sektoruna aparan yol, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və erkən xəbərdarlıq sistemləri üçün süni intellektdən istifadə edilməsinə yönələcək.
Məlumat üçün bildirək ki, Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət təşəbbüsü COP29 Sədrliyinin Fəaliyyət Gündəliyinə daxil olan 14 qlobal təşəbbüsdən biridir. Bu təşəbbüs tək bir hadisə deyil, həm də innovasiya və dayanıqlığa əsaslanan rəqəmsallaşmanın gələcək COP-larda prioritet olaraq qalmasını təmin edərək davamlı sürət yaratmağa çağırışdır.
COP29 çərçivəsində təşəbbüsün yekun tədbiri – Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət üzrə yüksəksəviyyəli dəyirmi masa COP29 çərçivəsində ilk Rəqəmsallaşma Günündə – noyabrın 16-da keçiriləcək.
Tədbirdə dünyanın bir sıra ölkələrindən dövlət və özəl sektor nümayəndələri, o cümlədən İKT sahəsi üzrə qlobal miqyasda aparıcı tərəfdaşlar iştirak edəcəklər.
Dəyirmi masada bir sıra kritik mövzular, o cümlədən rəqəmsal innovasiyanın iqlim strategiyalarına inteqrasiyası, iqlim monitorinqinin rəqəmsal alətlərlə artırılması, rəqəmsal inklüzivliyin təşviqi və rəqəmsal texnologiyaların ətraf mühitə təsirlərinin azaldılması müzakirə ediləcək.
Dəyirmi masanın sonunda dayanıqlı və yaşıl dünya naminə bütün maraqlı tərəflərin iştirakı ilə yekun sənəd – Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət üzrə Bəyannamənin qəbul edilməsi gözlənilir.
Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət üzrə Bəyannamə rəqəmsal texnologiyaların iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədəki potensialını tanımaqla yanaşı, dayanıqlı və inklüziv praktikaların təşviqinə də əhəmiyyətli bir addımdır.

To strengthen collaboration on sustainability within the digital technologies industry, a high-level opening session of Green Digital Action track was held  as part of COP29  on 14 November.
The session was organized by the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT), COP29 Presidency and the International Telecommunication Union (ITU), the UN Agency for Digital Technologies.
“The Green Digital Action initiative is setting a powerful example of how the industry can lead the green transition and strengthen climate resilience,” said ITU Secretary-General Doreen Bogdan-Martin. “The Declaration on Green Digital Action, which will emerge from Digitalisation Day, shows us the way forward. What we need is climate-conscious digitalisation driven by purpose and shared responsibility, now”.
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev stressed the need for a balanced approach that prioritizes sustainable infrastructure and environmental impact to fully exploit the potential of digitalization, which is a powerful tool in the fight against climate change: “We can achieve the speed, accuracy and flexibility needed to ensure a sustainable future only through digitalization”.
The discussions highlighted the role of technology in environmental solutions while stressing the need for emissions reductions in the tech sector.
The session continued with thematic discussions on digitalization and climate action,demonstrating successful cooperation and spotlighting key outcomes and progress updates of the multi-stakeholder Green Digital Action activities that took place throughout the year.
Speakers said that this session marked the start of a dynamic program highlighting the important role that digital solutions can play in addressing environmental challenges and building a sustainable future for all. Thus, the Green Digital Action track at COP29 is designed to encourage active participation, foster meaningful dialogue and spark innovative ideas for collaborative climate action.
It was noted that the series of discussions and workshops will focus on the importance of sustainability standards, the path towards a net-zero ICT sector, and leveraging artificial intelligence for climate action and early warning systems.
For your information, the Green Digital Action initiative is one of 14 global initiatives included in the COP29 Presidency’s Action Agenda. This initiative is not a single event, but a call to build sustainable momentum, ensuring that innovation and digitalization based on sustainable development will remain a priority in future COPs.
The final event of the initiative’s track during COP29, a high-level roundtable on Green Digital Action, will take place on 16 November, during the first ever Digitalization Day as part of COP29.
The event will bring together public and private sector representatives from a number of countries around the world, as well as the world’s leading ICT partners.
The roundtable will discuss a number of critical topics, including integrating digital innovation into climate strategies, improving climate monitoring with digital tools, promoting digital inclusion and reducing the environmental impact of digital technologies.
The roundtable is expected to result in the adoption of an outcome document, the Declaration on Green Digital Action, with the participation of all stakeholders for a sustainable and green world.
The Declaration on Green Digital Action is an important step towards promoting sustainable and inclusive practices, while recognizing the potential of digital technologies to combat climate change.