https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_4db71fde0c135e77d4c0391c2_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) məlumat verir ki, Laçın rayonu ərazisində kütləvi şəkildə piyada əleyhinə minalar aşkarlanır.
Laçın rayonu ərazisində piyada əleyhinə mina sahələrindən cari ilin 15 avqust tarixindən 31 avqust tarixinədək 1318 ədəd PMN-Э növlü minalar aşkar edilib.
Aşkar olunan minalar Vətən müharibəsindən sonra 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunan minalardır.
Qeyd edək ki, beynəlxalq humanitar hüquqa əsasən, 1997-ci ildə qəbul edilmiş Ottava müqaviləsi piyada əleyhinə minaların istehsal edilməsi, saxlanılması, daşınması və istifadəsini qadağan edir.
Həmçinin, Ermənistan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə piyada əleyhinə minalar basdırmaqla 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının I Əlavə Protokolunun tələblərini pozur və bunu rəsmi şəkildə bəyan etməklə beynəlxalq ictimaiyyətə açıq hörmətsizlik nümayiş etdirir.
Ermənistanın basdırdığı piyada əleyhinə mina sahələrinin miqyası və kütləviliyi, mina terrorunun təzahürüdür. Bütün bunlar regionda sülhə və təhlükəsizliyə, ətraf mühitə qarşı qəsdən törədilmiş cinayətdir. Bununla isə Ermənistan düşmənçilik niyyətini bir daha sübut edir.

Joint STATEMENT by Defense Ministry and ANAMA
The Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) state that anti-personnel mines are massively being detected in the territory of the Lachin region.
From August 15 to August 31 of the current year, a total of 1318 PMN-E mines have been detected in the anti-personnel minefields in the Lachin region.
The detected mines were produced in Armenia in 2021 after the Patriotic War.
It should be noted that according to international humanitarian law, the Ottawa Convention, adopted in 1997, bans the production, storage, transportation, and use of anti-personnel mines.
In addition, by laying anti-personnel mines in the territories liberated from occupation, Armenia violates the requirements of Additional Protocol I to the Geneva Conventions of 1949 and disrespects the international community by officially declaring this.
The scale of the anti-personnel minefields laid by Armenia is a manifestation of mine terror. All of this is a deliberate crime against peace and security in the region and the environment, which once again demonstrates the hostile intentions of Armenia.