https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_4db71fde0c135e77d4c0391c2_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) məlumat verir ki, Laçın rayonu ərazisində kütləvi şəkildə piyada əleyhinə minalar aşkarlanır.
Laçın rayonu ərazisində piyada əleyhinə mina sahələrindən cari ilin 15 avqust tarixindən 31 avqust tarixinədək 1318 ədəd PMN-Э növlü minalar aşkar edilib.
Aşkar olunan minalar Vətən müharibəsindən sonra 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olunan minalardır.
Qeyd edək ki, beynəlxalq humanitar hüquqa əsasən, 1997-ci ildə qəbul edilmiş Ottava müqaviləsi piyada əleyhinə minaların istehsal edilməsi, saxlanılması, daşınması və istifadəsini qadağan edir.
Həmçinin, Ermənistan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə piyada əleyhinə minalar basdırmaqla 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının I Əlavə Protokolunun tələblərini pozur və bunu rəsmi şəkildə bəyan etməklə beynəlxalq ictimaiyyətə açıq hörmətsizlik nümayiş etdirir.
Ermənistanın basdırdığı piyada əleyhinə mina sahələrinin miqyası və kütləviliyi, mina terrorunun təzahürüdür. Bütün bunlar regionda sülhə və təhlükəsizliyə, ətraf mühitə qarşı qəsdən törədilmiş cinayətdir. Bununla isə Ermənistan düşmənçilik niyyətini bir daha sübut edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_4db71fde0c135e77d4c0391c2_o.jpg
Министерство обороны Азербайджанской Республики и Агентство по разминированию Азербайджанской Республики (ANAMA) сообщают, что на территории Лачинского района в массовом порядке обнаруживаются противопехотные мины.
С 15 по 31 августа нынешнего года на территории Лачинского района было обнаружено 1318 единиц мин типа ПМН-Э.
Обнаруженные мины - это мины, произведенные в Армении в 2021 году, после Отечественной войны.
Отметим, что международное гуманитарное право, Оттавский договор 1997 года, налагают запрет на производство, хранение, транспортировку и использование противопехотных мин.
Зарывая противопехотные мины на освобожденных от оккупации территориях, Армения в то же время нарушает требования Дополнительного протокола I к Женевским конвенциям 1949 года, открыто проявляя тем самым неуважение к международному сообществу.
Масштабы минных полей и массовый характер мин, зарытых Арменией, являются воплощением минного террора. Это умышленное преступление против мира и безопасности в регионе, окружающей среды. Тем самым Армения вновь доказывает враждебность намерений.