Səudiyyə Ərəbistanı ilə “yaşıl enerji” tərəfdaşlığını genişləndirən sənədlər imzalanıb
Səudiyyə Ərəbistanı ilə “yaşıl enerji” tərəfdaşlığını genişləndirən sənədlər imzalanıb Səudiyyə Ərəbistanı ilə “yaşıl enerji” tərəfdaşlığını genişləndirən sənədlər imzalanıb
COP29 tədbiri çərçivəsində “Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası və Özbəkistan Respublikası arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi layihəsi”ndə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının iştirakını təmin edən və Azərbaycanla “yaşıl enerji” əməkdaşlığını genişləndirən bir neçə sənəd imzalanıb.
Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan prezidentlərinin iştirakı ilə Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov, Qazaxıstanın energetika naziri Almasadam Satkaliyev, Özbəkistanın energetika naziri Jurabek Mirzamahmudov və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri Şahzadə Əbdüləziz bin Salman Əl Səud tərəfindən “Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası, Özbəkistan Respublikası və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika nazirlikləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində İcra Proqramı” imzalanıb.
İmzalanan digər sənədlər “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Energetika Nazirliyi arasında Enerji Əməkdaşlığı üzrə Yol Xəritəsi” və “Səudiyyə Elektrik Şirkəti (SEC) ilə “Azərenerji” ASC arasında  elektrik enerjisi sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsi üzrə Anlaşma Memorandumu”dur.

Documents on expanding green energy partnership signed with Saudi Arabia
Documents on expanding green energy partnership signed with Saudi Arabia Documents on expanding green energy partnership signed with Saudi Arabia
Within the COP29 event, several documents were signed ensuring the participation of the Kingdom of Saudi Arabia in the Project for the Development and Transmission of Green Energy among the Republic of Azerbaijan, the Republic of Kazakhstan and the Republic of Uzbekistan and expanding the green energy cooperation with Azerbaijan.
With the participation of the presidents of Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, Azerbaijan's Energy Minister Parviz Shahbazov, Kazakhstan's Energy Minister Almasaddam Satkaliyev, Uzbekistan's Energy Minister Jurabek Mirzamahmudov and Saudi Arabia's Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman Al Saud signed the Implementation Program for Cooperation in the Development and Transmission of Green Energy among the energy ministries of Republic of Azerbaijan, Republic of Kazakhstan and Republic of Uzbekistan, and the Kingdom of Saudi Arabia.
Other documents signed are Road Map on Energy Cooperation between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia and Memorandum of Understanding between Saudi Electricity Company (SEC) and Azerenergy OJSC on exchange of knowledge and experience in the field of electricity.