https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_44b71e046d6597350669804d7_o.jpg
İdmançı hüquqlarının qorunmasına hər zaman böyük əhəmiyyət verən Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) qarşıdan gələn sentyabr ayını idmançı hüquqları ayı elan edir. Bu çərçivədə qabaqcıl informasiya texnologiyalarının da tətbiqini nəzərdə tutan bir sıra layihələr həyata keçiriləcək. AMADA-nın həyata keçirəcəyi layihələrdən biri idmançı hüquqlarının qorunması baxımından inqilabi xarakter daşımaqla dünyada bir ilkdir. Bu layihə süni intellektdən istifadə etməklə antidopinq icraatları zamanı bütün idmançıların ədalətli mühakiməyə bərabər çıxışını təmin etmək məqsədi daşıyır.
AMADA və Avstraliyanın antidopinq təşkilatı Sport Integrity Australianın imzaladığı əməkdaşlıq sazişi çərçivəsində həyata keçirilən layihə idmançılara süni intellektdən istifadə etməklə pulsuz hüquqi yardım xidmətlərinə çıxış imkanı verəcək. AMADA hesab edir ki, bu layihə həm Azərbaycanda, həm də bütün dünyada idmançıların hüquqlarının müdafiəsində mühüm bir addım olacaq. Layihə, şərait və statusundan asılı olmayaraq hər kəsin keyfiyyətli hüquqi yardım haqqının olması prinsipinə əsaslanır. Məqsəd, yaşadığı ölkə və maddi vəziyyətindən asılı olmayaraq hər bir idmançının antidopinq icraatı zamanı keyfiyyətli hüquqi yardımla təmin olunmasına dəstək verməkdir. Süni intellekt idmançılara antidopinq icraatları zamanı düzgün və əsaslandırılmış qərarları qəbul etmək üçün ən vacib məlumat və tövsiyələri verəcək.
Qeyd edək ki, süni intellekt hazırda bir çox sahələrdə tətbiq olunur və problemlərin həllində geniş istifadə edilir. Antidopinq və hüquq sahəsində süni intellektdən istifadəsi isə idmançıların ödənişsiz və keyfiyyətli hüquqi yardıma əlçatanlığını artırır. Bu, idmançıların ədalətli və bərabər əsaslarla özlərini müdafiə edə bilmələri üçün mühüm addımdır.
AMADA idmançıların hüquqlarının müdafiəsində süni intellektdən istifadəni təşviq etməsi, həm də milli və qlobal çağırışların tələblərindən irəli gəlir. Belə ki, AMADA-nın 2021-2025-ci illəri əhatə edən Strateji İnkişaf Planı “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” və BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri əsasında hazırlanıb. Hər iki sənəddə insan hüquqlarının qorunması və müasir texnologiyaların tətbiqi mühüm yer tutur və AMADA hər zaman bu dəyələrə sadiqliyini nümayiş etdirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_44b71e046d6597350669804d7_o.jpg
Предстоящий сентябрь AMADA посвятит повышению осведомленности о значимости защиты прав спортсменов. В связи с этим будут проведены мероприятия, а также будут анонсированы технологические инновации. Одним из инновационных шагов, предпринимаемых со стороны AMADA станет расширение технологических возможностей, необходимых для максимального обеспечения равного доступа к правосудию для всех спортсменов. Это станет возможным посредством искусственного интеллекта, который может сыграть значительную роль в защите прав атлетов.
В связи с этим, и в соответствии с соглашением о сотрудничестве, подписанным со Sport Integrity Australia, AMADA совместно осуществит революционный проект, который позволит спортсменам получить бесплатный доступ к услугам юридической помощи, осуществляемой при помощи искусственного интеллекта. В AMADA уверены, что этот проект изменит подход к защите своих прав для спортсменов как в Азербайджане, так и во всем мире.
В основе этого проекта лежит убежденность, что каждый атлет имеет право на всестороннюю юридическую помощь, независимо от личных обстоятельств. Искусственный интеллект будет предоставлять спортсменам необходимую достоверную информацию, что поможет им принимать обоснованные решения для защиты своих прав.
На данный момент в ряде отраслей широко применяются технологии искусственного интеллекта и это все чаще используется для решения реальных проблем. Искусственный интеллект может быть использован и в антидопинговом правовом секторе для обеспечения атлетам равного доступа к юридической помощи, независимо от их экономического положения, тем самым будет обеспеченна защита прав спортсменов. Это важный шаг для обеспечения возможности для спортсменов защищать себя на справедливой и равной для всех основе.
Внедряя возможности искусственного интеллекта в процесс защиты прав спортсменов, AMADA демонстрирует свою приверженность одному из Национальных приоритетов - созданию современного инновационного общества. Это также необходимая инициатива для достижения некоторых Целей из области устойчивого развития ООН, а именно индустриализации, внедрения инноваций и улучшения инфраструктуры, которые в свою очередь были интегрированы в Стратегический план развития АМАДА на 2021–2025 годы.