https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_84a0bd94cb535e384785d6fb1_o.jpg
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Belçika Krallığının Baş naziri Aleksandr De Kronun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti noyabrın 11-də Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanında olub.
innews.media xəbər verir ki, Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyevin də iştirak etdiyi görüşdə karbon emissiyasının sıfra endirilməsi, dənizçilik sektorunda iqlimə zərər vuran təsirlərin minimallaşdırılması və limanın dayanıqlı inkişaf həlləri barədə müzakirələr aparılıb.
Belçika Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Julyen de Freponun, həmçinin dəniz xidmətləri və dibdərinləşdirmə sahəsində təcrübəli şirkət olan “Jan De Nul”un rəhbər şəxslərinin də iştirak etdiyi görüşdə Belçika limanları ilə Bakı Limanı arasında növbəti əməkdaşlıq və təcrübə mübadilə imkanlarının artırılması kimi qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib.
Sonda isə qonaqlar liman terminalları və buradakı texnoloji yeniliklərə uyğun iş prosesi ilə tanış olublar.

Премьер-министр Бельгии посетил Бакинский порт
Делегация во главе с премьер-министром Королевства Бельгия Александром Де Кро, находящаяся с визитом в нашей стране в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), 11 ноября посетила Бакинский международный морской торговый порт.
Как сообщает innews.media, на встрече с участием министра цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашадом Набиевым обсуждались вопросы снижения выбросов углерода до нуля, минимизации вредного воздействия на климат в морском секторе и решения по устойчивому развитию порта.
На встрече, в которой также приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Королевства Бельгия в нашей стране Жюльен де Фрепон, а также руководители компании Jan De Nul, имеющей опыт в сфере морских услуг и дноуглубительных работ, были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес, такие как расширение возможностей дальнейшего сотрудничества и обмена опытом между портами Бельгии и портом Баку.
В заключение гости ознакомились с портовыми терминалами и рабочим процессом, соответствующим технологическим инновациям.
Отметим, что в настоящее время развивается сотрудничество Бакинского порта с бельгийским портом Антверпен.