https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_bad88319b81ccd56476504736_o.jpg
COP29 çərçivəsində Cəbrayıl rayonunda 240 MVt gücündə Şəfəq Günəş Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasimi keçirilib. Bu stansiya işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən ilk sənaye miqyaslı günəş enerjisi və ən böyük birbaşa xarici investisiya layihəsidir. Layihə 3 iyun 2021-ci il tarixində Energetika Nazirliyi ilə bp arasında imzalanmış İcra Müqaviləsi əsasında həyata keçirilir.
Təməlqoyma mərasimində layihə üzrə “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə “Şəfəq (Cəbrayıl) Solar Limited” şirkəti arasında İnvestisiya Müqaviləsi və “Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi ilə “Şəfəq (Cəbrayıl) Solar Limited” şirkəti arasında Torpaq İcarəsi Müqaviləsi” imzalanıb.
Sonra isə simvolik olaraq stansiyanın ilk günəş paneli imzalanıb. Imzalama prosesinə SOCAR və Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti də qoşulub. Şəfəq GES-də illik təxminən 500 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsalı gözlənilir ki, bu da ildə 120-150 milyon kubmetr təbii qaza qənaət, 260-330 min ton karbon emissiyasının azaldılması deməkdir.
Virtual Enerji Ötürülməsi Mexanizmi (VPTA) çərçivəsində stansiyada istehsal olunan enerji Cəbrayılda mövcud elektrik şəbəkəsinə ötürüləcək və eyni miqdarda enerji Səngəçal terminalına veriləcək. Nəticədə terminalın enerji ehtiyaclarını qarşılamaq üçün bərpa olunan enerjidən istifadə ediləcək və bp-nin Xəzər regionunda əməliyyat tullantılarının azaldılmasına dəstək verəcəkdir.
Beləliklə, layihənin icrası həm milli iqtisadiyyata, həm də konsorsium üzvlərinin, o cümlədən SOCAR-ın dekarbonizasiya səylərinə mühüm töhfə verəcəkdir.
Şəfəq Günəş Elektrik Stansiyasının səhmdarları bp, SOCAR və Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti olmaqla, layihəyə təxminən 200 milyon ABŞ dolları məbləğində investisiya yatırılması nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_bad88319b81ccd56476504736_o.jpg
Within the COP29, a groundbreaking ceremony of the Shafag Solar Power Plant with a capacity of 240 MW was held in Jabrayil. This station is the first utulity-scale solar energy and the largest foreign direct investment project implemented in the liberated territories. The project is being implemented on the basis of an Implementation Agreement signed between the Ministry of Energy and bp on 3 June 2021.
At the groundbreaking ceremony, an Investment Agreement was signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and Shafag (Jabrayil) Solar Limited and a Land Lease Agreement between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and Shafag (Jabrayil) Solar Limited.
And then, symbolically, the first solar panel of the station was signed. SOCAR and Azerbaijan Investment Company also attended the signing. The annual average production of Shafag SPP is estimated to be around 500 million kWh. It means that 120-150 million cubic meters of natural gas will be saved annually, and 260-330 thousand tons of CO2 emissions will be reduced.
Within the Virtual Power Transfer Arrangement (VPTA) Mechanism, electricity generated by the plant will be supplied to the existing power grid, which in turn will supply the same amount of electricity back into the Sangachal Terminal. As a result, renewable energy will be used to meet the terminal's energy needs and support bp's reduction in operational waste in the Caspian region.
Thus, the implementation of the project will make a significant contribution to both the national economy and the decarbonization efforts of the consortium members, including SOCAR.
Required investment for Shafag SPP, the shareholders of which are bp, SOCAR and the Azerbaijan Investment Company, is estimated to be around 200 million USD.