Prime Cotton, Azərbaycanın pambıq sənayesində yeni ad: MKT İstehsalat Kommersiya artıq Prime Cotton olaraq fəaliyyət göstərəcək
Prime Cotton, Azərbaycanın pambıq sənayesində yeni ad: MKT İstehsalat Kommersiya artıq Prime Cotton olaraq fəaliyyət göstərəcək Prime Cotton, Azərbaycanın pambıq sənayesində yeni ad: MKT İstehsalat Kommersiya artıq Prime Cotton olaraq fəaliyyət göstərəcək
Azərbaycanın pambıq sənayesində aparıcı şirkətlərdən biri olan GP Cotton Holdingsin şirkəti olan MKT İstehsalat Kommersiya MMC rebrendinq edərək fəaliyyətini Prime Cotton MMC adı ilə davam etdirəcək. Bu addım, şirkətin son illərdə keçirdiyi modernizasiya və təkmilləşdirmə layihələri nəticəsində güclü korporativ kimlik və yenilənmiş imic formalaşdırmaq məqsədilə atılıb.
Prime Cotton-un loqosu təbiilik, keyfiyyət və korporativ dəyərlərini ifadə edir. Göy pambıq çiçəyi məhsulun təmizliyini, yaşıl rəng isə ekologiyaya bağlılığı vurğulayır. Dairəvi elementlər əməkdaşlıq və dəqiqliyi əks etdirir. Raleway fontunun sadəliyi və müasirliyi brendin etibarlılığını göstərir. Simmetrik dizayn isə təbiətə və insana hörməti ifadə edir. Loqo, Prime Cotton-un keyfiyyət və davamlı inkişafa bağlılığını vizuallaşdırır.
Gələn il pambıq sənayesində 30 illik fəaliyyətini qeyd edəcək şirkət, uğurlu fəaliyyəti nəticəsində genişlənərək, ölkənin pambıqçılıqla məşğul olan 20 rayonundan 15-də fəaliyyət göstərir. Prime Cotton hazırda Azərbaycanda ən geniş əraziyə malik pambıq istehsalçısıdır. Uğurlu strategiyası sayəsində müəssisə son illərdə qeyri-neft sektorunda ən çox ixrac edən 10 şirkətdən biri olub və 2024-cü ilin ilk 9 ayında ixrac liderliyinin zirvəsində qərarlaşıb.
Prime Cotton MMC, pambıqçılıqda əvəzsiz təcrübəsi, eləcə də dayanıqlılıq səyləri nəticəsində COP29 Qlobal Konfransında iştirak edəcək. Ziyarətçiləri GP Cotton Holdingsinin stendinə yaxınlaşıb Prime Cotton şirkətinin pambıqçılıqda tətbiq etdiyi dayanıqlı həllər və innovativ yanaşmalar barədə məlumat əldə edə biləcəklər. Şirkətin İcraçı direktoru  Rövşən Mahmudov COP29 zamanı 14 noyabrda Yaşıl Zonada təşkil ediləcək “Daha Yaxşı Pambıq”, 21 noyabrda isə Göy Zonada baş tutacaq “Torpağın Sağlamlığı” tədbirlərində çıxış edəcək.
Şirkətin İcraçı direktoru, Rövşən Mahmudov bildirib: “Dayanıqlılıq Prime Cotton-da strateji məqsədlərimizdəndir və bu istiqamətdə innovativ yanaşmaları tətbiq etməyə davam edəcəyik. COP29, dayanıqlılıqla bağlı təcrübələrimizi paylaşmaq və digər iştirakçılarla fikir mübadiləsi aparma üçün önəmli bir platformadır.”
Prime Cotton, pambıqçılıq üzrə müasir texnologiyalı müəssisələr olan Bakı Tekstil Filialı, Sumqayıt Tekstil Filialı, Mingəçevir Tekstil Parkı və Şirvan Yağ Emalı Zavodu, həmçinin 11 rayonda Pambığın İlkin Emalı filialları və üç rayonda Məntəqə Tipli Filiallardan ibarət geniş infrastrukturu əhatə edir. Bundan əlavə, şirkət altı rayonda İnnovasiya Fermer Təsərrüfatı vasitəsilə ən müasir texnologiya və dayanıqlı pambıqçılıq təcrübələrini tətbiq edir.
İnnovasiya Fermer Təsərrüfatları, yeni pambıq sortlarının məhsuldarlığını və dərmanların təsirini yeni texnologiyaların tətbiqi ilə sınaqdan keçirildiyi xüsusi təsərrüfatlardır. Məqsəd, ən son metodlarla keyfiyyətli məhsul istehsalını artırmaqdır. Bu təsərrüfatlarda beynəlxalq pambıq sortları sınaqdan keçirilir, nəticələr fermerlərlə bölüşdürülür.
Yerli və beynəlxalq standartlara uyğun fəaliyyət göstərən şirkət istehsal etdiyi iplik, pambıq yağı və digər məhsulları Türkiyə, Rusiya, MDB, Avropa və Yaxın Şərq ölkələrinə ixrac edir.
Redaktorlar üçün qeyd:
GP Cotton Holdings, 25 ildən artıqdır ki, Azərbaycanda fermerlər və aqronomlarla birgə xam pambığın becərilməsi, tədarükü və emalı istiqamətində fəaliyyət göstərir. İstehsal zamanı davamlılıq və istehsalat xəttinin izlənilməsi müəssisə üçün əsas prioritetlərdir. Prime Cotton hər il 160000 ton xam pambıq, 65000 ton pambıq lifi, 5000 ton pambıq yağı və 30000 ton pambıq yemi istehsal etmək imkanına malikdir.
Mingəçevir Tekstil Parkı (MTP), Prime Cotton-un törəmə şirkəti olaraq, hər il 6.000 ton açıq sonlu (OE spun), 8.500 ton Ring üsulu (RS) ilə iplik istehsal edir. Bu şaquli inteqrasiya olunmuş müəssisə açıq sonlu ipliklə yanaşı halqa iplik(RS) istehsalını dəstəkləyən toxuma və trikotaj üçün iki fabriki əhatə edir. Daha ətraflı məlumat üçün www.primecotton.az saytına daxil ola bilərsiniz.
GP Cotton Holdings Azərbaycanın ən böyük pambıq və tekstil istehsalçısıdır. Bu şirkətlər qrupu pambığın becərilməsindən və yığılmasından tutmuş, emalı və geniş çeşidli geyim məhsullarının istehsalına qədər bütün tədarük zəncirini əhatə edir. GP Cotton 5000-dən çox insana iş imkanı verməklə yanaşı tərkibinə daxil olan GiLTEX və Prime Cotton şirkətləri vasitəsilə 10000-dən çox fermer və aqronomla yaxından əməkdaşlıq edir. Bu iki şirkət "tarladan köynəyə" qədər bütün prosesi əhatə edərək, keyfiyyət və məhsuldarlığa tam nəzarəti təmin edərək GP Cotton Holdings-in dünya miqyasında müştərilərinə yüksək keyfiyyətli məhsullar təqdim etmək imkanı əldə edir. GiLTEX MMC müxtəlif növ və rəngdə parça, həmçinin köynək, dəsmal, uniforma və yataq dəsti kimi hazır tekstil məhsullarının istehsalında ixtisaslaşıb.
COP - Tərəflər Konfransı, BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) illik toplantılarına aiddir. Bu konfranslar iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə irəliləyişi qiymətləndirmək və gələcək tədbirləri müzakirə etmək üçün dünyanın müxtəlif ölkələrindən nümayəndələri bir araya gətirir. Qarşıdakı COP29 konfransı 2024-cü ilin noyabr ayında Bakıda, Azərbaycanda keçiriləcək. Bu konfransın keçirilməsi Azərbaycanın qlobal iqlim təşəbbüslərində aktiv rolunu əks etdirir.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_4b3a10655ed692215bec3e740_o.jpg
Компания MKT Производство и Коммерция ООО, входящая в состав GP Cotton Holdings и являющаяся ведущим предприятием в хлопковой промышленности Азербайджана, теперь будет работать под названием Prime Cotton ООО. Этот ребрендинг направлен на создание сильной корпоративной идентичности и обновленный имидж компании после её модернизации и проектов по развитию за последние годы.
Логотип Prime Cotton символизирует приверженность компании природным ценностям, качеству и корпоративным стандартам. Голубой цветок хлопка олицетворяет чистоту продукции, зеленый акцентирует внимание на экологической ответственности, а круговые элементы отражают сотрудничество и точность. Простота и современность шрифта Raleway подчеркивают надежность бренда, а симметричный дизайн выражает уважение к природе и человечеству. Логотип визуально представляет приверженность Prime Cotton качеству и устойчивому развитию.
В 2024 году, когда компания будет отмечать своё 30-летие в хлопковой промышленности, она значительно расширилась благодаря успешной деятельности и теперь представлена в 15 из 20 хлопководческих регионов Азербайджана. Prime Cotton в настоящее время является крупнейшим производителем хлопка в Азербайджане по площади посевов. Благодаря успешной стратегии, в последние годы компания вошла в десятку крупнейших экспортеров ненефтяного сектора и возглавила экспорт в первые девять месяцев 2024 года.
rime Cotton примет участие в Глобальной конференции COP29, демонстрируя свой ценный опыт и усилия по устойчивому развитию в производстве хлопка. Посетители смогут посетить стенд GP Cotton Holdings, чтобы узнать больше о практиках устойчивого развития и инновационных подходах Prime Cotton в хлопководстве. Исполнительный директор компании Ровшан Махмудов выступит с докладами на тему "Лучший хлопок" в Зеленой зоне 14 ноября и на тему "Здоровье почвы" в Синей зоне 21 ноября на COP29.
Исполнительный директор Prime Cotton, Ровшан Махмудов, прокомментировал: “Устойчивое развитие является одним из наших стратегических приоритетов, и мы удем продолжать внедрять инновационные подходы. COP29 предоставляет важную платформу для обмена нашим опытом в области устойчивого развития и обсуждения идей с другими участниками.”
Обширная инфраструктура Prime Cotton включает передовые текстильные предприятия, такие как Бакинское текстильное отделение, Сумгаитское текстильное отделение, Мингячевирский текстильный парк и Ширванский маслобойный завод, а также отделения первичной переработки хлопка в 11 регионах и районные отделения в трех регионах. Кроме того, Prime Cotton управляет инновационными фермами в шести регионах, применяя передовые технологии и практики устойчивого хлопководства.
Инновационные фермы служат испытательными полигонами для новых сортов хлопка и пестицидов, используя новейшие технологии для повышения качества продукции. Здесь испытываются международные сорта хлопка, а результаты делятся с местными фермерами для повышения производительности.
Компания, работающая в соответствии с местными и международными стандартами, экспортирует свою пряжу, хлопковое масло и другие продукты в Турцию, Россию, страны СНГ, Европу и на Ближний Восток.
Примечание для редакторов:
Prime Cotton ООО более 25 лет работает с фермерами и агрономами в Азербайджане, занимаясь выращиванием, закупкой и переработкой сырого хлопка. Устойчивое развитие и отслеживаемость производства остаются главными приоритетами компании. Prime Cotton ежегодно производит 160 000 тонн сырого хлопка, 65 000 тонн хлопкового волокна, 5 000 тонн хлопкового масла и 30 000 тонн хлопкового жмыха.
Мингячевирский текстильный парк (МТП), дочерняя компания Prime Cotton, ежегодно производит 6 000 тонн пряжи открытого конца (OE spun) и 8 500 тонн кардной пряжи кольцевого прядения. Это вертикально интегрированное предприятие поддерживает как производство пряжи открытого конца, так и кольцевой пряжи, имея два завода для ткачества и вязания. Для получения дополнительной информации посетите www.primecotton.az.
GP Cotton Holdings является крупнейшим производителем хлопка и текстиля в Азербайджане. Охватывая всю цепочку поставок, от выращивания хлопка до производства широкого ассортимента одежды, GP Cotton предоставляет рабочие места для более чем 5000 человек и сотрудничает с более чем 10 000 фермерами и агрономами через GiLTEX и Prime Cotton. Обеспечивая контроль на каждом этапе "от земли до рубашки," GP Cotton Holdings гарантирует высокое качество продукции для своих клиентов по всему миру. GiLTEX ООО специализируется на производстве различных тканей и готовой текстильной продукции, такой как рубашки, полотенца, униформы и постельное белье.
Конференция Сторон (COP) относится к ежегодным встречам Рамочной конвенции ООН по изменению климата (UNFCCC). Эти конференции объединяют представителей со всего мира для оценки прогресса в борьбе с изменением климата и обсуждения будущих действий. Предстоящая COP29 пройдет в Баку, Азербайджан, в ноябре 2024 года, подчеркивая активную роль Азербайджана в глобальных климатических инициативах.