Təhsil, biznes, qeyminq: hansı sahələrə 2022-ci ildə blokçeyndə daha çox səs verirlər
Təhsil, biznes, qeyminq: hansı sahələrə 2022-ci ildə blokçeyndə daha çox səs verirlər Təhsil, biznes, qeyminq: hansı sahələrə 2022-ci ildə blokçeyndə daha çox səs verirlər
2022-ci ilin birinci yarısında təhsil müəssisələri blokçeyn üzrə onlayn səsvermədən digər təşkilatlara nisbətən daha çox istifadə ediblər. Bu tendensiya bütün dünyada müşahidə olunur. Kaspersky mütəxəssisləri Polys* platformasının işinin nəticələrini təhlil edərək bu qənaətə gəliblər. Blokçeynin köməyi ilə təhsil müəssisələrinin keçirdiyi seçkilərin payı 57 faiz təşkil edib. İkinci yerdə kommersiya şirkətləri gəlir, onların payı 2021-ci illə müqayisədə iki dəfə artaraq 14%-ə çatıb.
Müəssisələr Polys-dən müxtəlif məqsədlər üçün istifadə edirlər: rəhbər şəxsləri seçmək, nominasiyalarda və korporativ müsabiqələrdə qalibləri müəyyən etmək, komanda quruculuğu (teambuilding) üçün fəaliyyətlərin müəyyən edilməsi, konfransların təşkili və ya ofisə qayıtma tarixinin müəyyən edilməsi kimi daxili məsələləri həll etmək. Platforma həmçinin şirkətin məhsulları və xidmətləri haqqında işçilərin rəylərini toplamaq və onların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı qərarlar qəbul etmək üçün istifadə olunur. Maraqlıdır ki, 2022-ci ildə Polys istifadəçiləri arasında qeymerlər də yer alıb. Platforma onlara liderləri və ya ən yaxşı oyunçuları, eləcə də komanda adlarını seçməkdə kömək edir.
Blokçeyndə səsvermənin populyarlığı pandemiyanın əvvəlindən, bütün dünyada oflayn tədbirlərin məhdudlaşdırıldığı vaxtdan əhəmiyyətli dərəcədə artıb və davamlı olaraq öz yüksək səviyyəsini saxlayır. Bir çox məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasına baxmayaraq, insanlar üçün uzaqdan, o cümlədən, onlayn səsvermə formatında kollektiv qərarlar qəbul etmək daha rahatdır.
"Polys istifadəçiləri tətbiqin imkanlarını yüksək qiymətləndiriblər və onu yalnız pandemiya məhdudiyyətləri dövründə əlverişli variant kimi deyil, həm də geniş spektrli vəzifələrin həlli üçün etibarlı vasitə kimi qəbul ediblər", - deyə Polys şirkətinin rəhbəri Daniil Kaptsan bildirib. “Biz məhsulumuzun məxfilik və səsvermə təhlükəsizliyi kimi əsas üstünlüklərini qoruyarkən, mümkün qədər faydalı qalması üçün onu inkişaf etdirməyə davam edəcəyik.”
2022-ci ildə Polys rəqəmsal səsvermə sistemi “Digital Democracy Report” (Rəqəmsal Demokratiya Hesabatı) tərəfindən ardıcıl ikinci il ən etibarlı rəqəmsal demokratiya məhsulları sırasına daxil edilib. Bu hesabat Solonian Democracy Institute (Solonian Demokratiya İnstitutu) tərəfindən hazırlanıb. İnstitutun mütəxəssisləri Polys-in sadə interfeysi və səsvermənin məxfiliyinə zəmanət vermək qabiliyyətini xüsusilə qeyd ediblər.
Sistem haqqında daha ətraflı məlumat: https://ru.polys.me/.
* Blokçeyndə uzaqdan səsvermənin təşkili üçün şirkətin həlli. Polys sisteminin dünya üzrə anonimləşdirilmiş statistik məlumatları.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_4706ac757ac1c1e8b0ea2dd19_o.jpg
В первой половине 2022 года образовательные учреждения чаще других организаций применяли онлайн-голосование на блокчейне. Этот тренд наблюдается в целом в мире. Такие выводы сделали эксперты «Лаборатории Касперского», проанализировав результаты работы платформы Polys*. Доля выборов, проведённых учебными заведениями с его помощью, составила 57%. На втором месте по миру — коммерческие компании, их доля достигла 14%, увеличившись по сравнению с 2021 годом в два раза.
Бизнес использует Polys для различных целей: для выборов руководящего состава, определения победителей в номинациях и корпоративных конкурсах, решения внутренних вопросов, таких как выбор активности для тимбилдинга, организация конференций или определение даты возвращения в офис. Также платформу применяют для сбора отзывов сотрудников о продуктах и сервисах компаний и принятия решений о том, как их усовершенствовать. Интересно, что в 2022 году в числе пользователей Polys появились геймеры. Им платформа помогает выбирать лидеров или лучших игроков, а также названия команд.
Популярность голосования на блокчейне значительно выросла с начала пандемии, когда по всему миру вводились ограничения на проведение офлайновых мероприятий, и остаётся на стабильно высоком уровне. Несмотря на снятие многих ограничений, людям по-прежнему удобнее принимать коллективные решения удалённо, в том числе в формате онлайн-голосования.
«Пользователи Polys оценили возможности приложения и воспринимают его не только как удобную опцию в период пандемийных ограничений, но и как надёжный инструмент для решения широкого спектра задач, — комментирует Даниил Капцан, руководитель Polys. — Мы продолжим развивать наш продукт, чтобы он оставался столь же полезным, сохраняя свои ключевые преимущества — конфиденциальность и безопасность голосования».
В 2022 году система цифрового голосования Polys второй год подряд вошла в список наиболее надёжных продуктов в области цифровой демократии в отчёте Digital Democracy Report. Этот отчёт готовит Solonian Democracy Institute. Его специалисты отметили простой интерфейс решения и его способность гарантировать тайну голосования.
Больше информации о системе можно найти по ссылке: https://ru.polys.me/.
* Решение компании для дистанционного голосования на блокчейн. Данные анонимизированной статистики системы Polys по всему миру.