BDU-nun 105 illik yubileyi çərçivəsində fakültələrin təqdimatı: Mexanika-riyaziyyat fakültəsi
BDU-nun 105 illik yubileyi çərçivəsində fakültələrin təqdimatı: Mexanika-riyaziyyat fakültəsi BDU-nun 105 illik yubileyi çərçivəsində fakültələrin təqdimatı: Mexanika-riyaziyyat fakültəsi
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 105 illik yubileyi ilə əlaqədar Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin “Riyaziyyat elmlərin şahıdır” adlı tədbiri keçirilib.
Rektor Elçin Babayev belə təqdimatların tələbələrin BDU-nun zəngin tarixə sahib olan fakültələri ilə yaxından tanış olmaq məqsədi daşıdığını deyib. O bildirib ki, ölkəmizin bir neçə məşhur elmi məktəbindən ən güclüsünü riyaziyyat elmi məktəbi hesab etmək olar. Bu məktəbin yaranması və formalaşmasında BDU alimləri mühüm rol oynayıblar: “Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin məzunları sırasında nazirlər, deputatlar, hökümət nümayəndələri, elm-təhsil xadimləri var, bunlar fakültə üçün qürur mənbəyidir. Bu gün bizim riyaziyyatçılar ölkəmizi xaricdə böyük uğurla təmsil edirlər. Hazırda əsas məqsədimiz fakültənin daimi inkişafını təmin etməkdir. Fakültə tələbələrinin son illərdə beynəlxalq olimpiadalarda qızıl medala, yüksək yerlərə layiq görülməsi də bu inkişafın nəticəsidir”.
Daha sonra “Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin dünəni və bu günü” adlı videoçarx nümayiş etdirilib.
Fakültə dekanı, professor Ziyatxan Əliiyev BDU-nun köklü fakültələrindən olan Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin Fizika-riyaziyyat fakültəsinin bazasında yaradıldığını vurğulayıb: “1921-ci ildən başlayaraq 1930-cu ilədək fakültənin tərkibində Dəqiq riyaziyyat və Tətbiqi riyaziyyat kafedraları fəaliyyət göstərib. Fakültə 1958-ci ildən müstəqil fakültəyə çevrilib. Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin ilk dekanı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, professor Əşrəf Hüseynov olub. Respublikada riyaziyyat və mexanika elminin, neft sənayesinin, kibernetika və informatika sahələrinin inkişafında, bu sahədə peşəkar kadrların hazırlanmasında fakültənin böyük rolu olub. Ölkədə milli riyaziyyatçılar nəslinin yetişdirilməsində Məmməd Əfəndiyev, Mikayıl Xıdırzadə, Zahid Xəlilov, İbrahim İbrahimov, Əşrəf Hüseynov, Maqsud Cavadov, Qoşqar Əhmədov kimi alimlərin əvəzsiz xidmətləri var. Hazırda fakültədə AMEA-nın 2 müxbir üzvü, 20 elmlər doktoru, professor, 64 nəfər fəlsəfə doktoru, dosent, baş müəllim və müəllim çalışır. Fakültənin professor-müəllim heyəti müxtəlif təcrübə proqramlarında fəal iştirak edir, əməkdaşların beynəlxalq bazalarda indeksləşdirilmiş jurnallarda məqalələri nəşr olunur. Müəllimlər, doktorantlar, magistrantlar ölkə və beynəlxalq səviyyəli elmi konfrans və simpoziumlarda məruzələrlə çıxış edirlər. Fakültədə mütəmadi şəkildə elmi konfrans, seminar və ustad dərsləri təşkil olunur”.
Sonra çıxış edən Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, BDU-nun Funksiyalar nəzəriyyəsi və funksional analiz kafedrasının müdiri, profesor Əli Əhmədov Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin ölkəmizdə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasındakı rolundan və Bakı Dövlət Universitetinin uğurlu elm, təhsil siyasətindən söz açıblar.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_dc0e190e92daf0ed2e084f491_o.jpg
В связи со 105-летним юбилеем Бакинского государственного университета (БГУ) на механико-математическом факультете проведено мероприятие под названием «Математика – король наук».
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что среди нескольких известных научных школ страны школа математической науки может считаться самой сильной. Ученые БГУ сыграли важную роль в создании и становлении этой школы: «Среди выпускников механико-математического факультета есть министры, депутаты, представители органов власти, деятели науки и образования, они являются предметом гордости факультета. Ныне наши математики с большим успехом представляют страну за рубежом. Наша главная цель – обеспечить постоянное развитие факультета. Результатом такого развития является то, что студенты факультета на международных олимпиадах удостоены золотых медалей и высоких мест».
Далее на мероприятии показан видеоролик «Вчерашний и сегодняшний день механико-математического факультета».
Декан Зиятхан Алиев подчеркнул, что факультет создан на базе физико-математического факультета: «с 1921 по 1930 годы на факультете действовали кафедры точной математики и прикладной математики. Факультет стал самостоятельным факультетом с 1958 года. Первым деканом механико-математического факультета был Ашраф Гусейнов, действительный член НАНА. Факультет сыграл большую роль в развитии в республике математики и механики, сферы нефтяной промышленности, кибернетики и информатики, подготовке профессиональных кадров в этой области. Такие ученые, как Мамед Эфендиев, Микаил Хыдырзаде, Захид Халилов, Ибрагим Ибрагимов, Ашраф Гусейнов, Магсуд Джавадов и Гошгар Ахмедов внесли неоценимый вклад в формирование поколения математиков в стране. В настоящее время на факультете работают 2 члена-корреспондента НАНА, 20 докторов наук, профессор, 64 доктора философии, доцентов и преподавателей. Профессорско-преподавательский состав факультета участвует в различных программах, статьи сотрудников публикуются в индексируемых журналах. Преподаватели, докторанты и магистранты выступают на страновых и международных конференциях и симпозиумах. На факультете организуются конференции, семинары и мастер-классы».
Затем выступили председатель комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садиг Гурбанов и заведующий кафедрой теории функций и функционального анализа БГУ Али Ахмедов.