https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_63e2940288d7d61ffc54359b9_o.jpg
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Milli Depozit Mərkəzi (MDM) olub.
MDM bütün informasiya sistemləri və ehtiyatlarını tam şəkildə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə yerləşdirib. Mərkəz İT sistemlərini “Hökumət buludu”na yerləşdirməklə kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığını təmin edib. “AzInTelecom” MMC tərəfindən MDM-yə Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin olunub. Milli Depozit Mərkəzi, həmçinin “AzInTelecom” MMC tərəfindən SPLA lisenziyalı “Microsoft” məhsulları ilə də təmin olunub.
Qeyd edək ki, RİNN tərəfindən həyata keçirilən “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısı “AzInTelecom” MMC-dir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycan və Cənubi Qafqaz regionunda “TIER III” Beynəlxalq uyğunluq sertifikatına malik ilk qurumdur. Şirkətə məxsus data mərkəzləri, həmçinin “ISO 20000”, “ISO 22301” və “ISO 27001” sertifikatlarının tələblərini ödəyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_63e2940288d7d61ffc54359b9_o.jpg
В рамках реализации данного указа завершен процесс миграции информационных систем и ресурсов в «Правительственное облако» для следующей государственной организации — Национальный депозитарный центр.
Национальный Депозитарный Центр полностью перенес свои информационные системы и ресурсы в дата-центры в Баку и Евлахе, относящиеся к ООО «AzInTelecom» при Министерстве цифрового развития и транспорта. Национальный Депозитарный Центр обеспечил высокую доступность своих критически важных систем, разместив свои информационные системы в «Правительственном облаке». Переход на «Государственное облако» предоставил доступ к «Виртуальному серверу» - IaaS (Infrastructure-as-a-Service), и облачной услуге BaaS (Backup-as-a-Service). Национальному депозитарному центру также были предоставлены продукты Microsoft, лицензированные SPLA.
Исполнителем проекта «Правительственное облако», реализуемого Министерством цифрового развития и транспорта, является ООО «AzInTelecom». В ходе реализации перехода осуществляется полная или частичная миграция ИТ-систем государственных учреждений в дата-центры «AzInTelecom», находящиеся в городах Баку и Евлах. Следует отметить,что данное решение не только снижает текущие затраты государственных учреждений на информационные технологии, но и значительно повышает производительность их информационных систем. Это способствует дальнейшему повышению их безопасности, созданию стабильной и устойчивой ИТ-инфраструктуры, а также качественному предоставлению услуг с оперативной координацией и круглосуточным мониторингом.