https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_830dca99578dd29add70c7ab5_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Rektor Elçin Babayev gündəlikdə olan məsələləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. İclasda BDU-nun doktoranturasına qəbulun nəticələri müzakirə edilib.
BDU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov bildirib ki, 2024-cü ildə BDU-nun doktoranturasına 123 ixtisas üzrə qəbul aparılıb. Əvvəlki illərə nisbətən bu il BDU-nun doktoranturasına sənəd verənlərin sayı artıb. Qəbul imtahanlarının nəticələrinə əsasən, BDU-nun doktoranturasına fəlsəfə doktoru proqramı üzrə 117, elmlər doktoru proqramı üzrə 17, ümumilikdə 134 nəfər qəbul olunub.
Cari ildə Türkiyə, Rumıniya, Özbəkistan, Rusiya Federasiyası, Çin, Keniya, İndoneziya, İraq, Misirdən 15 əcnəbi tələbə BDU-nun doktoranturasına qəbul olub. Onlardan 13-ü fəlsəfə doktoru, 2-si elmlər doktoru proqramı üzrə Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı, təhsil sahəsində Azərbaycan Respublikası ilə xarici ölkələr arasında bağlanılmış müqavilələrə uyğun müəyyənləşdirilmiş kvota və müəssisənin fiziki şəxslərlə birbaşa bağladığı müqavilələr əsasında qəbul edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_830dca99578dd29add70c7ab5_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось очередное заседание Ученого совета вуза. Ректор Эльчин Бабаев довел до сведения участников заседания вопросы повестки дня. На встрече обсуждены итоги приема в докторантуру БГУ.
Проректор Гусейн Мамедов сообщил, что в 2024 году в докторантуру БГУ прием проведен по 123 специальности. В этом году увеличилось количество поступающих в докторантуру. Всего в докторантуру принято 134 человека: по программе доктора философии – 117, по программе доктора наук – 17 человек.
В текущем году в докторантуру БГУ приняты 15 иностранных студентов из Турции, Румынии, Узбекистана, Российской Федерации, Китая, Кении, Индонезии, Ирака и Египта. 13 иностранцев приняты по программе доктора философии, 2 - доктора наук. Они приняты на основе Международного образовательного гранта имени Гейдара Алиева, согласно квотам по соглашениям страны с зарубежными государствами и договорам учреждения с физическими лицами.