https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_0d4e1c96142da86546f245baf_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Bilkənt Universitetinin Beynəlxalq Nanotexnologiya Tədqiqat Mərkəzində (Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM)) aparılan tədqiqat işləri ilə tanış olub.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Elçin Babayev BDU-da təhsil və tədris prosesindəki yenilik, innovasiya və elmi-tədqiqatlar barədə danışıb. O, BDU-nun Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasında aparılan elmi araşdırmaların nəticələri barədə də məlumat verib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Bilkənt Universitetinin Beynəlxalq Nanotexnologiya Tədqiqat Mərkəzi nanologiya və nanotexnologiya sahəsində elektrik və elektron mühəndisliyi, maşınqayırma, fizika, kimya və molekulyar biologiya kimi fənlərdə beynəlxalq elmi və texnoloji mükəmməlliyi inkişaf etdirmək üçün 2007-ci ildə milli laboratoriya kimi yaradılıb. Mərkəz 1800-dən çox istifadəçi üçün milli laboratoriya kimi fəaliyyət göstərir, 118 akademik universitet və 114 sənaye şirkəti ilə əməkdaşlıq edir.
Görüş zamanı BDU ilə UNAM arasında mövcud akademik və elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, təhsil sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri, birgə tədqiqatların aparılması müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_0d4e1c96142da86546f245baf_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев ознакомился с исследовательскими работами, проводимыми в Международном исследовательском центре нанотехнологий (UNAM) Билькентского университета. Ректор Эльчин Бабаев подробно рассказал о направлениях деятельности и международных связях возглавляемого им научного учреждения. Гость также проинформировал о результатах научных исследований, проведенных в лаборатории наноисследований Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ.
Отмечено, что Международный исследовательский центр нанотехнологий Билькентского университета создан в 2007 году для развития нанонологии и нанотехнологий в области электротехники и электронной инженерии, машиностроения, физики, химии и молекулярной биологии. Центр действует как национальная лаборатория для более чем 1800 пользователей, сотрудничает со 118 академическими университетами и 114 промышленными компаниями.
В ходе встречи обсуждались вопросы расширения существующих академических и научных связей между БГУ и UNAM, перспективы сотрудничества в сфере образования, совместные исследования.