https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8206d8085fb296db70c9b31a8_o.jpg
Türk caz ifaçısı Sibel Kösenin Jolly Joker-da konserti ilə bütün festival tamaşaçılarının unudulmaz hadisəsi oldu. Türkiyəli müğənninin təkrarolunmaz ifa tərzi, güclü vokalı, tamaşaçılarla sıx əlaqə saxlaması dinləyicilərin heyranlığına səbəb olub. Sibel Köse ilk notlardan məftunedici, valehedici səsi ilə tamaşaçıları məftun etdi, sənətkarlığı və xarizması şənbə axşamı ab-havasını yaratdı. Tamaşaçılar cazın enerjili ritmlərini və emosional dolu melodik improvizasiyaları gurultulu alqışlarla qeyd etdilər.
Festivalın son məqamı Cheryl “Pepsi” Riley və Interplay qrupunun Fairmont Jazz Club-da çıxışı oldu. Cheryl "Pepsi" Riley daha çox 1988-ci ildə "Thanks for My Child" hiti ilə tanınır. Vokalistin özünəməxsus üslubu özündə gospel, R&B və soul elementlərini birləşdirir. Interplay qrupu: Tomaş Henrik (klaviatura alətləri), Laurens Kottl (bas), Nataniyel Taunsli (zərb alətləri) caz füzyon qrupudur. Interplay öz enerjisi, virtuozluğu və caz, rok və funk elementlərini vahid harmonik palitrada birləşdirmək bacarığı ilə tanınır.
Konsertdən əvvəl Bakı Jazz Festival bədii rəhbəri Rain Sultanov və ABŞ səfirliyinin nümayəndəsi Villiam Murad tamaşaçılara salamlama nitqləri ilə çıxış ediblər.
Yekun konserti valehedici vokal və zərif improvizasiya bacarıqları, eləcə də Azərbaycan musiqiçiləri ilə isti jam sessiyası ilə yadda qaldı. İsti, rahat, mehriban atmosfer, mehriban ab-hava və improvizasiya notları Bakı Jazz Festival 2024 gözəl şəkildə tamamladı.
Oktyabrın 17-dən 27-dək paytaxtda Bakı Jazz Festival 2024 keçirilib. 11 ölkədən olan ifaçılar şəhərin müxtəlif konsert məkanlarında çıxış ediblər. Festival çərçivəsində sərgilər, təqdimatlar və dünya caz ulduzları ilə görüşlər də keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8206d8085fb296db70c9b31a8_o.jpg
В эти выходные прошли заключительные концерты Baku Jazz Festival 2024. Самое яркое музыкальное событие этой осени подарило жителям и гостям Баку незабываемые впечатления.
Особо запомнился всем зрителям фестиваля концерт турецкой джазовой певицы Сибель Кёсе в Jolly Joker. Неподражаемая манера исполнения, мощный вокал турецкой певицы и её умение держать тесный контакт со слушателями вызывали восхищение слушателей. С первых нот Сибель Кёсе покорила публику своим пленительным, завораживающим голосом, ее артистизм и харизма создали атмосферу субботнего вечера. Энергичные ритмы джаза и эмоционально наполненные мелодические импровизации зрители отметили бурными аплодисментами.
Последним аккордом фестиваля стало выступление Шерил «Пепси» Райли и группы Interplay в Fairmont Jazz Club. Шерил «Пепси» Райли наиболее известна своим хитом «Thanks for My Child», выпущенным в 1988 году. Уникальный стиль вокалистки сочетает элементы госпела, R&B и соула. Группа Interplay: Томаш Хенрик (клавишные), Лоуренс Коттл (бас), Натаниэль Таунсли (барабаны) — это группа, выступающая в жанре джаз-фьюжн. Interplay славится своей энергетикой, виртуозностью и способностью объединять элементы джаза, рока и фанка в единую гармоничную палитру.
Перед концертом с приветственным словом перед зрителями выступили арт-директор Baku Jazz Festival Раин Султанов и представитель посольства США Уильям Мурад.
Финальный концерт запомнился завораживающим вокалом и изящным мастерством импровизации, а также горячим джем-сейшеном с азербайджанскими музыкантами. Теплая расслабляющая дружеская атмосфера, дружеская обстановка и ноты импровизации красиво завершили Baku Jazz Festival 2024.
Baku Jazz Festival 2024 прошел в столице с 17 по 27 октября. На различных концертных площадках города выступили исполнители из 11 стран. В рамках фестиваля также проводились выставки, презентации и встречи со звездами мирового джаза.