https://www.innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_d8adb753b7917e282161e601a_o.jpg
2 fevral 2022-ci il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) və Plovdiv Ticarət və Sənaye Palatası (PCCI) “Azərbaycana şərabı necə ixrac etməli” və “Bolqarıstana şərabı necə ixrac etməli” mövzuları üzrə nümayəndə heyəti qarşısında virtual seminar təşkil edib. Təlimin sonunda iştirakçılar arasında “Bazara giriş, ixrac və beynəlmiləlləşmə” mövzuları üzrə strateji seminar həyata keçirilib və mövzü ilə bağlı müvafiq müzakirələr aparılıb. Seminar “Üzümdən ticarətə: Azərbaycan və Bolqar şərab ixracatçıları arasında sinerjinin qurulması” layihəsi çərçivəsində təşkil olunub.
Görüş AHK Azərbaycanın Biznes Xidmətləri şöbəsinin rəhbəri, cənab Fabian Zittlau və Plovdiv Ticarət və Sənaye Palatasının Biznes Xidmətləri üzrə eksperti, xanım Elena Boyadjiyevanın salamlama nitqi ilə başlayıb.
Seminarın birinci modulunda Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı Səfirliyinin Ticarət Nümayəndəliyinin Baş müşaviri, cənab Mirzə Ələkbər Babayev “Şərab Avropa İttifaqına/Azərbaycana necə ixrac olunmalı” mövzusu üzrə nitq söyləyib. Daha sonra Azərbaycan Turizm Bürosunun Məhsulların İnkişafı şöbəsinin müdiri, xanım Şərifə Həsənova “Azərbaycanda şərab turizmi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
RakiaSHOP və ProEx Wine bolqar şirkətlərinin həmtəsisçisi, cənab Svetlin Mirçev Bolqarıstana şərab idxalı və ixracı haqqında çıxış etdikdən sonra WineTours Bulgaria Ltd.
şirkətinin təsisçisi və həmtəsisçisi, xanım Gerqana Todorova və xanım Krassimira Kodukova iştirakçılara Bolqarıstanın şərab turizminin istiqamətləri haqqında geniş məlumat verib.
İclasın yekun hissəsində iştirakçılar “Bazara giriş, ixrac və beynəlmiləlləşmə” mövzusunda müzakirələr aparıb, burada şirkətlər şərab ixracatçıları üçün mövcud imkan və çətinliklər, o cümlədən Azərbaycan və Bolqar şirkətlərinin əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
“Üzümdən ticarətə: Azərbaycan və Bolqar şərab ixracatçıları arasında sinerjinin qurulması” layihəsi EUROCHAMBRES tərəfindən idarə olunan Avropa İttifaqının EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) təşəbbüsü tərəfindən maliyyələşdirilir. Layihə çərçivəsində Azərbaycan şərab ixracatçıları 8-12 mart 2022-ci il tarixlərində Bolqarıstana tanışlıq səfəri zamanı öz məhsullarını təqdim etmək şansı əldə edəcək. Proqrama Plovdiv şəhərində keçiriləcək VINARIA şərab sərgisində iştirak da daxildir. Bundan sonra, 14 mart 2022-ci il tarixində AHK Azərbaycan 1-ci Aİ-Azərbaycan Şərab Sammitini və 13-17 mart 2022-ci il tarixlərində isə Azərbaycan Şərab Marşrutu boyunca tədqiqat səfərini təşkil edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2022-02/_innews_d8adb753b7917e282161e601a_o.jpg
On 2 February 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) and the Plovdiv Chamber of Commerce and Industry (PCCI) organised a virtual pre-delegation workshop on the topics “How to Export Wine to Azerbaijan” and “How to Export Wine to Bulgaria”. A strategic workshop and discussion on “Market Entry, Export and Internationalization” took place at the end of the training between the participants.
The workshop was organised within the framework of the project “From Grape to Trade: Building synergies between Bulgarian and Azerbaijani wine exporters”. The meeting started with the welcoming speech by the Head of Business Services Department of AHK Azerbaijan, Mr. Fabian Zittlau and the Business Services Expert of PCCI, Ms. Elena Boyadzhieva.
In the first module of the workshop, the Chief Advisor to the Trade Representative of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Poland, Mr. Mirza Alakbar Babayev held a speech on the topic of “How to Export Wine to the EU/Azerbaijan”. Afterwards, the Head of Product Development of the Azerbaijan Tourism Board, Ms. Sharifa Hasanova gave a presentation on “Wine Tourism in Azerbaijan”.
The co-founder of RakiaSHOP and ProEx Wine, Mr. Svetlin Mirchev gave a speech about importing and exporting wine to Bulgaria. Founder and co-owner of WineTours Bulgaria Ltd, Ms. Gergana Todorova and Ms. Krassimira Kodukova informed the participants on wine touristic destinations in Bulgaria.
In the final part of the meeting, the participants had a discussion on “Market Entry, Export and Internationalization”, where the companies discussed current opportunities and challenges for wine exporters, as well as possibilities for the Azerbaijani and Bulgarian companies to collaborate.
The project “From Grape to Trade: Building synergies between Bulgarian and Azerbaijani wine exporters” is funded by the European Union's EU4Business: Connecting Companies (EU4BCC) initiative, which is managed by EUROCHAMBRES. Within the framework of the project, the Azerbaijani wine exporters will have a chance to present their products during a study visit to Bulgaria from 8-12 March 2022. This will also include the VINARIA wine exhibition in Plovdiv. Following this, on 14 March 2022, AHK Azerbaijan will organise the 1st EU-Azerbaijan Wine Summit and a study visit along the Azerbaijani Wine Route from 13-17 March 2022.