https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8d1b5feaf73ef50bc8475467b_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2024-cü il sentyabr ayının 30-na ARDNF-nin aktivləri 2024-cü ilin əvvəlinə (56 069,7 milyon ABŞ dolları) nisbətən 10% artaraq 61 697,6 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 15 004,0 milyon manat, büdcə xərcləri isə 9 634,5 milyon manat təşkil etmişdir.
2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 9 424,1 milyon manat, o cümlədən, mənfəət neftinin və qazın satışından 8 641,8 milyon manat, bonus ödənişləri 778,2 milyon manat, tranzit gəlirləri 0,5 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 3,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə edilən investisiya gəliri 5 579,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2024-cü il büdcəsinin icrası çərçivəsində 9 585,8 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. 2024-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşməsinə 18,0 milyon manat, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” nın maliyyələşməsinə isə 10,8 milyon manat yönəldilmişdir. Sözügedən dövrdə, ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 19,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri hesabat dövrü üzrə 4 197,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun aktivlərinin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlərdə əsas töhfə səhm investisiyalarının payına düşür. İnflyasiyanın sabitləşməsi və iqtisadi artımın dayanıqlı olması fonunda dünyanın aparıcı iqtisadiyyatlarının mərkəzi bankları uçot dərəcələrini aşağı salaraq yumşaq monetar siyasətə doğru keçid etmişdirlər. Bu siyasət dəyişikliyi sabit gəlirli qiymətli kağızların dəyərinin artmasına və gəlirliliyin yüksəlməsinə səbəb olmuşdur. Yüksək borclanma xərclərinin iqtisadiyyata təzyiqinin azalması ehtimalları investorların davranışına müsbət təsir göstərmişdir ki, bu da öz növbəsində səhm bazarında canlanma ilə nəticələnmiş və əsas səhm indekslərində artımlar müşahidə olunmuşdur. Bu, xüsusilə texnologiya və istehlak malları kimi sektorlar üçün faydalı olmuşdur.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8d1b5feaf73ef50bc8475467b_o.jpg
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that as of September 30, 2024, SOFAZ's assets increased by 10% totaling 61 697.6 million US dollars, compared to 56,069.7 million US dollars at the beginning of the year.
During the period of January - September 2024, budgetary revenues for the period totaled 15 004.0 million manats, while budgetary expenses amounted to 9 634.5 million manats.
SOFAZ's revenue streams originating from oil and gas agreements stood at 9 424.1 million manats during the same period. This included 8 641.8 million manats from sale of oil and gas, alongside bonus payments totaling 778.2 million manats, transit revenues of 0.5 million manats and acreage fee of 3.6 million manats.
Additionally, the investment return from managing SOFAZ's assets amounted to 5 579.9 million manats.
Within the framework of the 2024 SOFAZ budget implementation, a total of 9 585.8 million manats were transferred into the state budget during the reporting period. 18.0 million manats were directed to financing the "2019-2023 State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system of Azerbaijan," while 10.8 million manats were allocated for the "State Program for the Education of Youth at Prestigious Universities of Foreign Countries for 2022-2026." Additionally, operational expenses of SOFAZ amounted to 19.9 million manats for the January - September 2024 period.
SOFAZ's extra-budgetary revenues totaled 4 197.6 million manats, attributed to revaluations in exchange rates.
Equity investments continued to be the primary driver of investment returns. Major central banks shifted from a cycle of rate hikes to monetary easing, reducing interest rates as inflation stabilized and economic growth stayed robust. This policy transition caused bond yields to fall, boosting fixed income returns. Equity markets responded positively, with major indices showing gains as investors were encouraged by the prospect of less pressure on the economy from persistent high borrowing costs, benefiting sectors such as technology and consumer goods.