https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_f45646c3b4f7f157895b09814_o.jpg
Konqo Respublikasının Milli Neft Şirkətinin baş direktoru Maixent Raoul Ominganın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub. Görüşdə BANM-da bakalavriat səviyyəsində təhsil alan konqolu gənclər də iştirak ediblər.
Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov bu əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb və konqolu tələbələrin peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyini bildirib.
Öz növbəsində, Maixent Raoul Ominga konqolu gənclərin neft-qaz sahəsində müasir bilik və bacarıqlara sahib olmalarının, həmçinin beynəlxalq təcrübə qazanmasının onların karyera perspektivlərini genişləndirəcəyini qeyd edib.
İki ölkə arasında daha geniş əməkdaşlıq perspektivlərinin açılacağını, tələbə və mütəxəssislər üçün yeni imkanlar yaradacağına inandığını ifadə edib.
Görüşün sonunda tərəflər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və gələcək layihələr barədə müzakirələr aparılıb.
Qonaq “Tələbə evi”nə baş çəkərək, tələbələrin yaşayış şəraiti ilə yaxından tanış olub.
Xatırladaq ki, 8 konqolu gənc Bakı Ali Neft Məktəbində Neft-qaz mühəndisliyi və Kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə bakalavriat səviyyəsində təhsil alır. Bu, “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti ilə Konqo Milli Neft Şirkəti arasında təlim haqqında Anlaşma Memorandumu” çərçivəsində baş tutub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_f45646c3b4f7f157895b09814_o.jpg
Делегация, возглавляемая генеральным директором Национальной нефтяной компании Республики Конго Майксентом Раулем Омингой, посетила Бакинскую высшую школу нефти (БВШН).
На встрече также присутствовали молодые конголезцы, обучающиеся в бакалавриате БВШН.
Ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов подчеркнул важность этого сотрудничества и отметил, что оно играет важную роль в подготовке и становлении конголезских студентов как профессионалов.
В свою очередь, Майксент Рауль Оминга отметил, что приобретение конголезской молодежью современных знаний и навыков в нефтегазовой сфере, а также международного опыта расширит их карьерные возможности.
В завершение встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся усиления сотрудничества и реализации будущих проектов.
Посетив «Студенческий дом», гость детально ознакомился с условиями проживания студентов.
Напомним, что в рамках Меморандума о взаимопонимании, заключенного между Государственной нефтяной компанией Азербайджанской Республики и Национальной нефтяной компанией Республики Конго, 8 молодых конголезцев обучаются в Бакинской высшей школе нефти на спепень бакалавра по специальностям «Нефтегазовая инженерия» и «Химическая инженерия».