Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Mehdi Kazımovun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirilib.
Öncə professor Mehdi Kazımovun ömür yoluna həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı, dosent Aydan Xəndan professor Mehdi Kazımovun elmi fəaliyyəti, tədqiqatları barədə məlumat verib. Görkəmli alimin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq və şərqşünaslıq elmində özünəməxsus yerindən, yeni tədqiqatçı alimlər nəslinin yetişdirilməsindəki yorulmaz fəaliyyətindən danışıb.
BDU-nun elm və inovasiyalar üzrə prorektoru, professor Hüseyn Məmmədov Mehdi Kazımovun elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, onun ömrünün böyük bir hissəsini Şərq ədəbiyyatının tədqiqinə həsr etdiyini deyib. Prorektor qeyd edib ki, Mehdi Kazımov farsdilli ədəbiyyat, müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq, nizamişünaslıq, mənbəşünaslıq sahələrində tanınmış alimlərdəndir. O, nəinki İranın, eləcə də Azərbaycan, Hindistan, Əfqanıstan,Tacikistan və başqa ölkələrin şair və mütəfəkkirlərinin yaradıcılığı ilə məşğul olub. Böyük Azərbaycan şairi Nizaminin, eləcə də onun çoxsaylı davamçılarının yaradıcılığı alim tərəfindən geniş tədqiq olunub.
Milli Məclisin üzvü, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının professoru, akademik Rafael Hüseynov, Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnsitutunun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Gövhər Baxşəliyeva, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, Ərəb filologiyası kafedrasının məsləhətçi-professoru Elxan Əzizov, AMEA-nın müşaviri, akademik Möhsün Nağısoylu, Şərqşünaslıq İnsitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Aygün Əlizadə, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Komparativistika və bədii tərcümələr şöbəsinin müdiri, professor Şəfəq Əlibəyli və Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Cavanşir Məmmədzadə çıxışlarında Mehdi Kazımovun 14 kitab, 160-dən çox (15-i xaricdə) elmi məqalənin müəllifi olduğunu, onun rəhbərliyi altında 10-dan çox doktorluq və namizədlik dissertasiyasının müdafiə edildiyini vurğulayıblar. Qeyd ediblər ki, professor Mehdi Kazımov Ziya Bünyadov, Vasim Məmmədəliyev, Mübariz Əlizadə, Aida İmanquliyeva kimi klassik Azərbaycan şərqşünaslığı məktəbinin nümayəndəsi, Azərbaycan şərqşünaslığına olduqca əhəmiyyətli töhfələr vermiş bir alimdir.

Состоялась научно-практическая конференция, посвященная 70-летию заведующего кафедрой средневосточных языков и литературы факультета востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ), профессора Мехти Кязимова.
Сначала был показан видеоролик, посвященный жизни ученого.
Декан факультета востоковедения БГУ, доцент Айдан Хандан рассказала о научной деятельности и исследованиях Мехти Кязимова. Она говорила об уникальном месте ученого в азербайджанском литературоведении и востоковедении, его деятельности в подготовке нового поколения ученых-исследователей.
Проректор БГУ, профессор Гусейн Мамедов высоко оценил научную деятельность Мехти Кязимова и отметил, что большую часть своей жизни ученый посвятил изучению восточной литературы. Проректор подчеркнул, что Мехти Кязимов является одним из известных ученых в области персоязычной литературы, сравнительного литературоведения, низамиведения, источниковедения. Он занимался творчеством поэтов и мыслителей не только Ирана, но и Азербайджана, Индии, Афганистана, Таджикистана и других стран. Ученый изучал творчество Низами и его последователей.
На мероприятии также выступили депутат Милли Меджлиса, профессор кафедры средневосточных языков и литературы, академик Рафаэль Гусейнов, директор Института востоковедения, вице-президент НАНА, академик Гёвхер Бахшалиева, директор Института рукописей, академик Теймур Керимли, консультант-профессор кафедры арабской филологии Эльхан Азизов,
академик НАНА Мёхсун Нагысойлу, старший научный сотрудник Института востоковедения, доцент Айгюн Ализаде, заведующий отделом компаративистики и литературных переводов Национального музея азербайджанской литературы НАНА, профессор Шефег Алибейли и старший преподаватель кафедры средневосточных языков и литератур Джаваншир Мамедзаде.