https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_d0a01c3b68d7f2c9603596205_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru İsrafil Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycan ilə İtaliya arasında uzunmüddətli tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş investisiya imkanlarının araşdırılması məqsədilə İtaliyada işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində İsrafil Məmmədov İtaliyanın bir sıra hökumət rəsmiləri, o cümlədən Xarici işlər nazirinin müavini Edmondo Çirielli, “Made in Italy” naziri Adolfo Urso, eləcə də İqtisadiyyat və xəzinədarlıq nazirliyinin baş direktoru Marçello Sala ilə görüşlər keçirib. Müzakirələrdə Azərbaycan və İtaliya arasında möhkəm iqtisadi əməkdaşlıqla yanaşı, ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi və qarşılıqlı investisiya fəaliyyətlərinin dərinləşdirilməsi diqqət mərkəzində olub.
İtaliya kapital bazarında 2,3 milyard ABŞ dollar həcmində investisiya portfelinə malik ARDNF-nin nümayəndə heyəti həmçinin İtaliyanın rəqəmsal, nəqliyyat və enerji sahələri üzrə aparıcı infrastruktur şirkətlərinin və investorların nümayəndələri, o cümlədən “FiberCop” şirkətinin İcraçı direktoru Luigi Ferraris; “TIM” şirkətinin İcraçı direktoru Pietro Labriola; “Vitale & CO” şirkətinin rəhbəri Orlando Barucci və partnyoru professor Fabrizio Pagani; “SNAM” ın İcraçı direktoru Stefano Venier və Maliyyə direktoru Luca Passa; “Open Fiber” şirkətinin rəhbəri Paolo Ciocca və “CDP” şirkətinin rəhbəri Giovanni Gorno Tempini ilə görüşüb.
Görüşlərdə ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin mövcud vəziyyəti, qarşılıqlı sərmayələrin təşviqi və əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb və bir çox sektorlar üzrə tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Tərəflər iqtisadi əməkdaşlığın, dayanıqlı inkişafın və birgə sərmayələrin təşviqinə dair qarşılıqlı maraq ifadə ediblər. Müzakirələrdə Azərbaycan-İtaliya tərəfdaşlığının daha da genişləndirilməsinə töhfə verəcək mühüm sosial, ekoloji və iqtisadi təsirə malik əməkdaşlıq sahələrinə dair qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_d0a01c3b68d7f2c9603596205_o.jpg
A delegation led by Israfil Mammadov, CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), had a working visit to Italy aimed at exploring new investment opportunities and reinforcing the strong partnership between Azerbaijan and Italy.
During the visit, Israfil Mammadov met with senior Italian officials, including Edmondo Cirielli, Deputy Minister of Foreign Affairs; Adolfo Urso, Minister of Made in Italy; and Marcello Sala, Director General at the Ministry of Economy and Treasury. The meetings focused on enhancing economic cooperation and deepening investment activities between the two nations.
SOFAZ, which holds an investment portfolio of USD 2.3 billion in Italy, also engaged with leaders from prominent Italian infrastructure firms and investors across the digital, transport, and energy sectors. Key meetings included discussions with Luigi Ferraris, CEO of FiberCop; Pietro Labriola, CEO of TIM; Orlando Barucci and Prof. Fabrizio Pagani, Chairman and Partner of Vitale & CO; Stefano Venier and Luca Passa, CEO and CFO of SNAM; Paolo Ciocca, Chairman of Open Fiber and Giovanni Gorno Tempini, Chairman of CDP.
The discussions highlighted current economic ties, the promotion of mutual investments, and areas for further collaboration. Both sides underscored the importance of expanding partnerships across various sectors to foster sustainable development and drive joint investments with social, environmental, and economic impact.