BDU tələbələri iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığı təşviq edirlər
BDU tələbələri iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığı təşviq edirlər BDU tələbələri iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığı təşviq edirlər
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Azərbaycan Gənclərinin Hüquqlarının Müdafiəsi Mərkəzi” İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında İctimai Şura və BDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan gənclərinin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığı” mövzusunda tədbir keçirilib.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin mütəxəssisi Ələkbər Həsənov bildirib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib və ölkəmiz Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcək. Bu, ölkəmizin qlobal ekoloji problemlərin həllində aktiv iştirakını və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək məqsədi daşıyır. Bu baxımdan gənclərin iqlim dəyişikliyi sahəsində fəallığını artırmaq, təşəbbüslərini dəstəkləmək və iştirakçılıq mühitini formalaşdırmaq əsas vəzifələrdəndir. BDU tələbələri bu prosesdə yaxından iştirak etməyə hazırdırlar.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri Amin Məmmədov tələbələrə COP29 çərçivəsində ölkəmizdə aparılan işlər barəsində məlumat verib. Həmçinin bu beynəlxalq tədbir ərəfəsində gənclərin prosesə çəlb edilməsi və birbaşa iştirakı üçün könüllülərin fəaliyyət göstərdiklərini, eyni zamanda gənclərin də çıxış edəcəyi vahid platformanın yaradılacağını qeyd edib. O qeyd edib ki, gənclərin iqlim problemlərinin həllində fəal olmaları bu prosesi daha şəffaf edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_08162ef4e3ba9a4c112af1646_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) провел мероприятие на тему «Международное сотрудничество азербайджанской молодежи в борьбе с изменением климата».
Мероприятие было организовано совместно Центром защиты прав молодежи Азербайджана, Общественным советом при Министерстве экологии и природных ресурсов и Студенческой молодежной организацией БГУ.
Специалист отдела гуманитарных вопросов и молодежной политики БГУ Алекбер Гасанов сообщил, что 2024 год объявлен в стране «Годом солидарности во имя зеленого мира» и в нашей стране пройдет 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29). Это направлено на усиление активного участия нашей страны в решении глобальных экологических проблем и международного сотрудничества в борьбе с изменением климата. В связи с этим одной из главных задач является повышение активности молодежи в сфере изменения климата, поддержка их инициатив и формирование среды участия. Студенты БГУ готовы активно участвовать в этом процессе.
Председатель Общественного совета при Министерстве экологии и природных ресурсов Амин Мамедов проинформировал студентов о работе, проводимой в нашей стране в рамках COP29. Он отметил, что накануне этого мероприятия волонтеры работают над привлечением и участием в этом процессе молодежи, и будет создана площадка для выступлений молодых людей. Амин Мамедов сказал, что тот факт, что молодежь активна в решении климатических проблем, делает этот процесс более прозрачным.