https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_bdfe4a6f922646b7c7da769a1_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) keçirilən “Bridging the Gap - Youth and Green Jobs Market” mövzusunda ideathon başa çatıb.
Yarışma COP29 çərçivəsində gənc nəslin yaşıl fəaliyyətə cəlb olunması məqsədilə təşkil edilib.
“Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi” çərçivəsində keçirilən tədbirin bağlanış mərasimində COP29 üzrə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai, eləcə də BMT İnkişaf proqramının (UNDP) Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin müavini Slobodan Tadic və COP29-un Azərbaycan üzrə “Gənclər İqlim Çempionu” Leyla Həsənova çıxış ediblər.
Çıxışçılar ideathon iştirakçılarını təbrik edərək, yarışın əhəmiyyətini vurğulayıblar. Gələcəyin yaşıllaşdırma siyasətində gənclərin rolu və təqdim etdikləri innovativ fikirlərin önəmini diqqətə çatdırıblar. Bu cür təşəbbüslərin ekoloji problemlərin həllinə və dayanıqlı inkişafın təmin edilməsinə müsbət təsir edəcəyi qeyd olunub.
Sözügedən yarışda ümumilikdə 15 komanda iştirak edib. Müsabiqənin nəticələrinə görə, I və II yeri Bakı Ali Neft Məktəbinin "Solar Sage" və "Green Path" komandaları tutub.
1-ci yerin qalibinə 3000 AZN, 2-ci yerin qalibinə 2000 AZN, 3-cü yerin qalibinə isə 1000 AZN mükafat verilib.
Qaliblərə mükafatı COP29 üzrə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai təqdim edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_bdfe4a6f922646b7c7da769a1_o.jpg
Конкурс был организован с целью вовлечения молодого поколения в зеленую деятельность в рамках COP29.
На церемонии закрытия мероприятия, являющегося частью Бакинской недели климатической деятельности, выступили Лидер высокого уровня ООН по климату на COP29 Нигяр Арпадараи, заместитель постоянного представителя Программы развития ООН (ПРООН) в Азербайджане Слободан Тадич и Молодежный защитник климата COP29 в Азербайджане Лейла Гасанова.
Они поздравили участников Ideathon и подчеркнули важность конкурса. Выступившие также подчеркнули роль молодежи в зеленой политике будущего и важность инновационных идей, выдвигаемых молодыми людьми. Было отмечено, что подобные инициативы окажут положительное влияние на решение экологических проблем и обеспечение устойчивого развития.
Всего в упомянутом соревновании приняли участие 15 команд.
По итогам конкурса команды "Solar Sage" и "Green Path" Бакинской высшей школы нефти заняли первое и второе места. Обладатель 1-го места получил приз в размере 3000 AZN, обладатель 2-го места - 2000 AZN, а обладатель 3-го места - 1000 AZN.