https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_85088d684f06f4f22ebe973b3_o.jpg
"Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nin elan edilməsi ilə əlaqədar Baş Prokurorluq, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi (ETSN) və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) birgə həyata keçirdiyi ECOLEAD (Ətraf mühitin gücləndirilməsi: maarifləndirmə və hüquq- mühafizə tədbirləri) layihəsi uğurla davam edir.
Layihə çərçivəsində cəmiyyətin diqqətini ekoloji problemlərin həllinə yönəltmək məqsədilə müxtəlif küçə və prospektlərdə, parklarda maarifləndirici posterlər quraşdırılıb.
Ötən ay adıçəkilən qurumların rəsmiləri və əməkdaşlarının, o cümlədən BDU tələbələrinin iştirakı ilə Yasamal rayonunda ağacəkmə aksiyası keçirilib.
ECOLEAD layihəsi ölkə ərazisində ekoloji cinayətlər nəticəsində zədələnmiş yaşıllıqların bərpası məqsədi daşıyır. Layihənin əsası Baş Prokurorluq, ETSN və BDU arasında Xankəndi şəhərində keçirilmiş tədbirdə imzalanmış anlaşma memorandumu ilə qoyulub, daha sonra Naxçıvan Dövlət Universiteti sözügedən memoranduma qoşulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_85088d684f06f4f22ebe973b3_o.jpg
Успешно продолжается проект ECOLEAD («Укрепление окружающей среды: просветительство и правоохранительные меры»), совместно реализуемый Генеральной прокуратурой, Министерством экологии и природных ресурсов (МЭПР) и Бакинским государственным университетом (БГУ). Проект приурочен к «Году солидарности во имя зеленого мира».
В рамках проекта на различных улицах, проспектах и в парках установлены просветительные постеры, призванные привлечь внимание общества к решению экологических проблем.
В прошлом месяце в Ясамальском районе прошла акция по посадке деревьев с участием официальных лиц и сотрудников упомянутых учреждений, в том числе студентов БГУ.
Проект ECOLEAD направлен на восстановление зеленых насаждений, пострадавших в результате экологических преступлений в стране. В основу проекта заложен меморандум о взаимопонимании, подписанный между Генеральной прокуратурой, МЭПР и БГУ на мероприятии, состоявшемся в Ханкенди, а позднее к указанному документу присоединился и Нахчыванский государственный университет.