https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_edb35b0b23c12022245971b72_o.jpg
"Elm, texnologiya və innovasiya kimi sahələr Azərbaycanın inkişaf gündəliyində mühüm yer tutur". Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyasında “Daha sülhsevər və dayanıqlı gələcək üçün elm, texnologiya və innovasiyadan (ETİ) istifadə” mövzusunda çıxışı zamanı deyib.
O, qeyd edib ki, Dayanıqlı İinkişaf Məqsədləri və hədəfləri ölkəmizin milli inkişaf planlarına və strategiyalarına daxil edilib. Ölkəmizdə müasir innovasiyalar və rəqabət qabiliyyətli insan kapitalı 2030-cu ilədək yeni sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının beş prioritet sahəsindən biridir.
Spiker deyib ki, qabaqcıl texnologiya sənayelərini və innovasiyanı dəstəkləyən, iqtisadiyyatın texnoloji imkanlarını artıran rəqəmsal cəmiyyət inkişafın hərəkətverici qüvvəsi hesab olunur. Bununla yanaşı, ETİ Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialını inkişaf etdirmək və Ermənistanın işğalından azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yaşıl enerji zonalarının yaradılması üzrə fəaliyyətinin mühüm amilidir.
Sahibə Qafarova bildirib ki, qlobal çağırışlar fonunda ölkələrin bir-birinin inkişaf arzularını dəstəkləmək kimi mənəvi öhdəlikləri var. 2020-ci ildən bəri Azərbaycan 140-dan çox ölkəyə 330 milyon ABŞ dolları dəyərində humanitar, iqtisadi və texniki yardım göstərib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun 2023-cü ilin mart ayında Azərbaycanda keçirilmiş Zirvə görüşü çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Afrika və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasını dəstəkləmək məqsədilə iki qlobal çağırış elan edib. Bu çağırışlar birbaşa maliyyə dəstəyi, təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, potensialın artırılması və digər texniki vasitələri nəzərdə tutur.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_edb35b0b23c12022245971b72_o.jpg
"Science, technology and innovation maintain a central place also in my country Azerbaijan’s development agenda." Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said this at the 149th Assembly of the Inter-Parliamentary Union in Geneva, Swiss Confederation, with its topicality being Harnessing Science, Technology and Innovation (STI) for a More Peaceful and Sustainable Future’. It was said that the Sustainable Development Goals and relevant tasks had already been incorporated into national development plans and strategies. Modern innovations and competitive human capital are one of the five priority areas of the new socio-economic development strategy until 2030.
The Speaker said also that a digitally-focused society that supports cutting edge technology industries and innovation, increasing the technological capacities of the economy are envisaged as the driving force for development. Besides, STI are important driving force for Azerbaijan’s activities in developing its renewable energy potential and establishing green energy zones in the liberated Garabagh and Eastern Zangazur regions.
According to Sahiba Gafarova, in view of the global challenges countries have moral obligation to facilitate each other’s development aspirations. Since 2020, Azerbaijan has provided humanitarian, economic, and technical assistance worth 330 million US Dollars to over 140 nations.
In the framework of the Summit of the NAM Contact Group on fight against COVID-19 held in Azerbaijan in March 2023, His Excellency, Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, declared two Global Calls to support the post-pandemic recovery of Africa and Small Island Developing States. The Calls envisage direct financial support, enhancing education opportunities, capacity-building and other technical tools.