https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_edb35b0b23c12022245971b72_o.jpg
"Elm, texnologiya və innovasiya kimi sahələr Azərbaycanın inkişaf gündəliyində mühüm yer tutur". Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyasında “Daha sülhsevər və dayanıqlı gələcək üçün elm, texnologiya və innovasiyadan (ETİ) istifadə” mövzusunda çıxışı zamanı deyib.
O, qeyd edib ki, Dayanıqlı İinkişaf Məqsədləri və hədəfləri ölkəmizin milli inkişaf planlarına və strategiyalarına daxil edilib. Ölkəmizdə müasir innovasiyalar və rəqabət qabiliyyətli insan kapitalı 2030-cu ilədək yeni sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının beş prioritet sahəsindən biridir.
Spiker deyib ki, qabaqcıl texnologiya sənayelərini və innovasiyanı dəstəkləyən, iqtisadiyyatın texnoloji imkanlarını artıran rəqəmsal cəmiyyət inkişafın hərəkətverici qüvvəsi hesab olunur. Bununla yanaşı, ETİ Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialını inkişaf etdirmək və Ermənistanın işğalından azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yaşıl enerji zonalarının yaradılması üzrə fəaliyyətinin mühüm amilidir.
Sahibə Qafarova bildirib ki, qlobal çağırışlar fonunda ölkələrin bir-birinin inkişaf arzularını dəstəkləmək kimi mənəvi öhdəlikləri var. 2020-ci ildən bəri Azərbaycan 140-dan çox ölkəyə 330 milyon ABŞ dolları dəyərində humanitar, iqtisadi və texniki yardım göstərib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun 2023-cü ilin mart ayında Azərbaycanda keçirilmiş Zirvə görüşü çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Afrika və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasını dəstəkləmək məqsədilə iki qlobal çağırış elan edib. Bu çağırışlar birbaşa maliyyə dəstəyi, təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, potensialın artırılması və digər texniki vasitələri nəzərdə tutur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_edb35b0b23c12022245971b72_o.jpg
«Наука технологии и инновации, занимают важное место в повестке дня развития Азербайджана». Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила об этом на 149-й Ассамблее Межпарламентского Союза в Женеве в Швейцарской Конфедерации, посвящённой теме «Использование науки, технологий и инноваций (СТИ) для более мирного и устойчивого будущего». Было отмечено, что Цели Устойчивого Развития и соответствующие задачи интегрированы в национальные планы и стратегии развития. Современные инновации и конкурентоспособный человеческий капитал являются одной из пяти приоритетных сфер новой социально-экономической стратегии развития страны до 2030 года.
Спикер сказала также, что поддерживающее передовые технологические отрасли и инновации, а также усиливающее технологические возможности экономики цифровое общество считается движущей силой развития. Наряду с этим, наука, НТИ являются важным фактором в развитии потенциала Азербайджана в области возобновляемой энергии и в создании зелёных энергетических зон в Карабахе и Восточном Зангезуре, освобождённых от армянской оккупации.
По словам Сагибы Гафаровой, ввиду глобальных вызовов страны имеют моральное обязательство поддерживать стремления друг друга к развитию. С 2020 года Азербайджан оказал более чем 140 странам гуманитарную, экономическую и техническую помощь на сумму в 330 миллионов долларов США.
В рамках саммита Контактной группы Движения Неприсоединения по борьбе с COVID-19, состоявшегося в марте 2023 года в Азербайджане, президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил о двух глобальных инициативах, направленных на поддержку восстановления африканских стран и развивающихся малых островных государств после пандемии. Эти инициативы предполагают оказание прямой финансовой помощи, расширение образовательных возможностей, повышение потенциала и другие технические меры.