https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_34e5e0ade5d8127d1923baa34_o.jpg
Milli Məclisin sədri, Parlamentlərarası İttifaqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyasında “Daha sülhsevər və dayanıqlı gələcək üçün elm, texnologiya və innovasiyadan (ETİ) istifadə” mövzusunda çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Milli Məclisin sədri Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyasının işinə uğurlar arzulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, elm, texnologiya və innovasiya hər zaman cəmiyyətin inkişaf meyllərinin mərkəzində yer alıb. Bu gün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) həyata keçirilməsində onların vacib rolu hamılıqla qəbul edilib. Həqiqətən də elm, texnologiya və innovasiyalar Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin çoxu ilə əlaqəli olduğu üçün bu məqsədlərin reallaşdırılmasına ciddi təsir etmək imkanına malikdir.
O, təəssüflə qeyd edib ki, hesabatlara görə, 2030-cu ilin Davam İnkişaf Gündəliyində nəzərdə tutulmuş vaxtın bitməsinə sadəcə 5 il qaldığı bir dövrdə həmin gündəliyin və 17 davamlı inkişaf məqsədinin yalnız 17 faizi zamanında həyata keçirilməkdədir ki, bu da kifayət qədər narahatedici məqamdır.
Spiker bildirib ki, dünya birliyi, hamının xeyrinə, birgə müəyyən edilmiş İnkişaf Məqsədlərinə çatmaq səylərini irəli sürüb. İndiyə kimi çoxsaylı qətnamələr, bəyannamələr qəbul edilib, bir çox forumlar keçirilib. Lakin bir sıra bərabərsizliklər hələ də qalır. Sahibə Qafarova bəzi problemlərin tərəqqini ləngitdiyini, inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasındakı fərqin daha da artdığını söyləyib. Bildirib ki, mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq, real addımlar atmağın və uyğun həllər təklif etməyin vaxtı gəlib çatıb.
Qeyd olunub ki, bu gün elm, texnologiya və innovasiyanın əlçatanlığı məsələsi ön plana çıxır. Əgər onlar yalnız inkişaf etmiş ölkələrə, icmalara və fərdlərə əlçatan və münasib olarsa, belə bir vəziyyət heç bir həll təqdim etməyəcək və bu səpkidən olan hər hansı bir problemin mənfi təsirləri, əksinə, daha da artacaq.
Parlamentin spikeri vurğulayıb ki, bəzi ölkələrin vaksin ehtiyaclarını qarşılamaq məqsədilə öz peyvənd tələblərini prioritetləşdirmək üçün texnoloji üstünlüklərindən istifadə etdikləri COVID-19 pandemiyasının dərsləri unudulmamalıdır.
Əgər biz DİM-lərin kollektiv həyata keçirilməsini və heç kəsi kənarda qoymamağı hədəfləyiriksə, bu halda ETİ-lər hər kəs üçün əlçatan olmalıdır. İnkişaf etməkdə olan ölkələr elmi, texniki və innovasiya siyasətlərini milli inkişaf strategiyalarına inteqrasiya etmək üçün lazım olan tədbirləri müəyyənləşdirməlidirlər. Lakin bu fəaliyyət eyni zamanda maliyyə, texniki yardım, potensial yaradıcılığı, texnologiyanın ötürülməsi, ən yaxşı təcrübələrin paylaşılması yolu ilə təşviq olunmalıdır.
Milli Məclisin sədri çıxışında qeyd edib ki, parlamentlər ETİ-nin təşviqi üçün əlverişli mühitin yaradılmasında, milli inkişaf proqramlarının hazırlanmasında, texnologiya mübadiləsinin dəstəklənməsində və ölkələr arasında tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verməkdə fəal rol oynaya bilərlər. Bu mənada, Sahibə Qafarova təkcə siyasi iradə deyil, həm də parlamentlərin birgə səylərini təşviq etmək və onların səslərinin eşidilməsini təmin etmək üçün praktiki alətlərə malik olan Parlamentlərarası İttifaqın rolunu xüsusi qeyd edib.
Azərbaycan parlamentinin spikeri diqqətə çatdırıb ki, elm, texnologiya və innovasiya kimi sahələr Azərbaycanın inkişaf gündəliyində mühüm yer tutur. Qeyd olunub ki, DİM məqsəd və hədəfləri ölkəmizin milli inkişaf planlarına və strategiyalarına daxil edilib. Ölkəmizdə müasir innovasiyalar və rəqabət qabiliyyətli insan kapitalı 2030-cu ilədək yeni sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının beş prioritet sahəsindən biridir.
Qabaqcıl texnologiya sənayelərini və innovasiyanı dəstəkləyən, iqtisadiyyatın texnoloji imkanlarını artıran rəqəmsal cəmiyyət inkişafın hərəkətverici qüvvəsi hesab olunur. Bununla yanaşı, ETİ Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialını inkişaf etdirmək və Ermənistanın işğalından azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yaşıl enerji zonalarının yaradılması üzrə fəaliyyətinin mühüm amilidir.
Sahibə Qafarova bildirib ki, qlobal çağırışlar fonunda ölkələrin bir-birinin inkişaf arzularını dəstəkləmək kimi mənəvi öhdəliyi var. 2020-ci ildən bəri Azərbaycan 140-dan çox ölkəyə 330 milyon ABŞ dolları dəyərində humanitar, iqtisadi və texniki yardım göstərib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun 2023-cü ilin mart ayında Azərbaycanda keçirilmiş Zirvə görüşü çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Afrika və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasını dəstəkləmək məqsədilə iki qlobal çağırış elan edib. Bu çağırışlar birbaşa maliyyə dəstəyi, təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, potensialın artırılması və digər texniki vasitələri nəzərdə tutur.
Sahibə Qafarova deyib ki, bir çoxları elmi, texniki və innovativ təşəbbüslərin davamlı inkişafın hər üç aspektini - iqtisadi inkişaf, sosial tərəqqi və ətraf mühitin qorunmasını əhatə etməli olduğunu hesab edirlər. O, qeyd edib ki, iqlim dəyişikliyi kimi təxirəsalınmaz bir qlobal problem qarşısında ətraf mühitin qorunması çox vacibdir.
Cari ilin noyabr ayında Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcək COP29 tədbiri barədə məlumat verən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, tədbirə hazırlıq intensiv şəkildə həyata keçirilir. O, bildirib ki, texnologiya COP29 Azərbaycan Sədrliyinin baxışında mühüm yer tutur, çünki o, iqlim dəyişikliyinə qarşı qlobal cavabın vacib komponentidir. Texnologiya həm təsirli yumşaltma, həm də uyğunlaşma tədbirlərinin asanlaşdırılmasında həlledici rol oynayır.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Sədrliyi artıq 14 təşəbbüs irəli sürüb, bunlardan biri də "Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət" təşəbbüsüdür. COP29 çərçivəsində tarixdə ilk dəfə Rəqəmsallaşma Günü keçiriləcək ki, bu da öz növbəsində iqlim böhranı ilə mübarizədə rəqəmsal texnologiyaların əvəzolunmaz roluna dair müzakirələrin səviyyəsinin artırılması üçün bir platforma rolunu oynamış olacaq. Elə həmin gün yüksək səviyyəli xüsusi dəyirmi masa təşkil olunacaq, müvafiq Bəyannamə təqdim olunacaq.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, parlament müzakirələrində iqlim dəyişikliyi məsələsinin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Parlamentlərarası İttifaq Azərbaycan Milli Məclisi ilə birlikdə COP29 çərçivəsində parlament görüşü təşkil edəcək. Diqqətə çatdırılıb ki, tərəflər artıq tədbirə hazırlıq prosesinə yekun vurmaq üzrədirlər.
Sahibə Qafarova tədbir iştirakçılarını parlament iclasına dəvət edib, onları bu görüşdə fəal iştirak etməyə çağırıb. O, vurğulayıb ki, biz bu tədbiri birgə səylərlə çoxşaxəli iqlim fəaliyyətinə parlament töhfəsinin mühüm bir mərhələsinə çevirə bilərik.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_34e5e0ade5d8127d1923baa34_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis and Head of the Azerbaijani Delegation to the Inter-Parliamentary Union Sahiba Gafarova addressed the 149th Assembly of the Inter-Parliamentary Union held in Geneva, Swiss Confederation, and themed ‘Harnessing Science, Technology and Innovation (STI) for a More Peaceful and Sustainable Future’.
Welcoming the event participants, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova wished that the forthcoming deliberations at the Assembly be successful and productive.
‘Science, technology, and innovation have always been central to development aspirations of societies. Today, their critical role in achieving Sustainable Development Goals has been widely acknowledged. Indeed, given that STI are closely related to most of the SDGs, they have enormous potential to make a crucial impact on the realisation phase of the SDGs,’ Speaker Gafarova was saying.
‘Unfortunately, according to reports, with only five years remaining before the expiration of the 2030 Agenda for Sustainable Development and its 17 Sustainable Development Goals, only 17 percent of SDG targets are on track to be met on time. This is quite a worrying situation.
‘The global community has put forward determination to achieve its collectively defined development goals for the benefit of all. Until now, dozens of resolutions, declarations have been adopted, many forums have been held, where clear intentions and commitments have been articulated. Instead, inequalities still remain intact, several challenges slow down and even set back progress, the gap between developed and developing countries is widening further. Taking into consideration, the current situation, it is high time to take real steps and provide viable solutions.
‘Talking about the role of science, technology and innovation in building more peaceful and sustainable future, the issue of their accessibility and affordability comes to the forefront. If they are only accessible and affordable to developed countries, communities and individuals, then such situation will not provide any solutions and negative impacts of any given challenge will only further increase.
‘The lessons of the COVID-19 pandemic, when certain countries tried to prioritize their own needs for vaccines, using their technological advantages, should not be forgotten.
‘If we aspire to achieve collective realisation of SDGs and thus leave no one behind, STI should be accessible and affordable to all. Developing countries should identify the measures that are needed to integrate science, technology and innovation policies into their national development strategies. But this integration should be promoted through extensive cooperation in financial and technical assistance, capacity-building, technology transfer, sharing experiences and best practices.
‘Let me say that parliaments can and have to play an active role in creating favourable environment for promotion of STI, formulating national development programs, supporting technology sharing and contributing to strengthening partnerships between the countries’
Sahiba Gafarova emphasised the role of the Inter of the Inter-Parliamentary Union, which not only possesses political will, but also practical tools to drive parliaments’ joint efforts forward and make their voices heard.
‘Science, technology and innovation maintains a central place also in my country Azerbaijan’s development agenda. SDG goals and targets have already been incorporated into national development plans and strategies. Modern innovations and competitive human capital are one of the five priority areas of the new socio-economic development strategy until 2030,’ Sahiba Gafarova continued.
‘A digitally-focused society that supports cutting edge technology industries and innovation, increasing the technological capacities of the economy are envisaged as the driving force for development. Besides, STI are important driving force for Azerbaijan’s activities in developing its renewable energy potential and establishing green energy zones in the liberated Garabagh and Eastern Zangazur regions.
‘I firmly believe that in such an interdependent world, where global challenges demand collective responses, countries have moral obligation to facilitate each other’s development aspirations. Since 2020, Azerbaijan has provided humanitarian, economic, and technical assistance worth 330 million US Dollars to over 140 nations.
‘In the framework of the Summit of the NAM Contact Group on fight against COVID-19 held in Azerbaijan in March 2023, His Excellency, Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, declared two Global Calls to support the post-pandemic recovery of Africa and Small Island Developing States. The Calls envisage direct financial support, enhancing education opportunities, capacity-building and other technical tools.
‘Many argue that science, technology and innovation initiatives should address all three dimensions of sustainable development - economic development, social progress and environmental protection. I believe that environmental protection gains an utmost significance in the face of the urgent global challenge such as climate change.
‘COP29 is fast approaching. It will be held in Baku, Azerbaijan in November this year and preparations are in full swing. Technology has an important place within the vision of COP29 Azerbaijani Presidency, because it is a crucial component of the global response to climate change. It plays a pivotal role for facilitating both effective mitigation and adaptation action.
‘Our Presidency has put forward 14 initiatives, one of which is Green Digital Action initiative. The landmark first ever Digitalization Day will also be hosted at COP29, which will offer a platform to elevate the discourse on the indispensable role of digital technologies in confronting the climate crisis. A dedicated high-level roundtable and the associated Ministerial Declaration will also be launched on this day.
‘Taking into consideration importance of the issue of climate change in parliamentary deliberations, the IPU and the parliament of Azerbaijan will organize a Parliamentary Meeting in the framework of the COP29. Our teams are already finalising the preparations for this event.’
Sahiba Gafarova invited the Assembly participants to the Parliamentary Meeting and called on them to take an active part in it. She stressed that together we could turn it into an important milestone of parliamentary contribution to multilateral climate action.