https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_34e5e0ade5d8127d1923baa34_o.jpg
Milli Məclisin sədri, Parlamentlərarası İttifaqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyasında “Daha sülhsevər və dayanıqlı gələcək üçün elm, texnologiya və innovasiyadan (ETİ) istifadə” mövzusunda çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Milli Məclisin sədri Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyasının işinə uğurlar arzulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, elm, texnologiya və innovasiya hər zaman cəmiyyətin inkişaf meyllərinin mərkəzində yer alıb. Bu gün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) həyata keçirilməsində onların vacib rolu hamılıqla qəbul edilib. Həqiqətən də elm, texnologiya və innovasiyalar Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin çoxu ilə əlaqəli olduğu üçün bu məqsədlərin reallaşdırılmasına ciddi təsir etmək imkanına malikdir.
O, təəssüflə qeyd edib ki, hesabatlara görə, 2030-cu ilin Davam İnkişaf Gündəliyində nəzərdə tutulmuş vaxtın bitməsinə sadəcə 5 il qaldığı bir dövrdə həmin gündəliyin və 17 davamlı inkişaf məqsədinin yalnız 17 faizi zamanında həyata keçirilməkdədir ki, bu da kifayət qədər narahatedici məqamdır.
Spiker bildirib ki, dünya birliyi, hamının xeyrinə, birgə müəyyən edilmiş İnkişaf Məqsədlərinə çatmaq səylərini irəli sürüb. İndiyə kimi çoxsaylı qətnamələr, bəyannamələr qəbul edilib, bir çox forumlar keçirilib. Lakin bir sıra bərabərsizliklər hələ də qalır. Sahibə Qafarova bəzi problemlərin tərəqqini ləngitdiyini, inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasındakı fərqin daha da artdığını söyləyib. Bildirib ki, mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq, real addımlar atmağın və uyğun həllər təklif etməyin vaxtı gəlib çatıb.
Qeyd olunub ki, bu gün elm, texnologiya və innovasiyanın əlçatanlığı məsələsi ön plana çıxır. Əgər onlar yalnız inkişaf etmiş ölkələrə, icmalara və fərdlərə əlçatan və münasib olarsa, belə bir vəziyyət heç bir həll təqdim etməyəcək və bu səpkidən olan hər hansı bir problemin mənfi təsirləri, əksinə, daha da artacaq.
Parlamentin spikeri vurğulayıb ki, bəzi ölkələrin vaksin ehtiyaclarını qarşılamaq məqsədilə öz peyvənd tələblərini prioritetləşdirmək üçün texnoloji üstünlüklərindən istifadə etdikləri COVID-19 pandemiyasının dərsləri unudulmamalıdır.
Əgər biz DİM-lərin kollektiv həyata keçirilməsini və heç kəsi kənarda qoymamağı hədəfləyiriksə, bu halda ETİ-lər hər kəs üçün əlçatan olmalıdır. İnkişaf etməkdə olan ölkələr elmi, texniki və innovasiya siyasətlərini milli inkişaf strategiyalarına inteqrasiya etmək üçün lazım olan tədbirləri müəyyənləşdirməlidirlər. Lakin bu fəaliyyət eyni zamanda maliyyə, texniki yardım, potensial yaradıcılığı, texnologiyanın ötürülməsi, ən yaxşı təcrübələrin paylaşılması yolu ilə təşviq olunmalıdır.
Milli Məclisin sədri çıxışında qeyd edib ki, parlamentlər ETİ-nin təşviqi üçün əlverişli mühitin yaradılmasında, milli inkişaf proqramlarının hazırlanmasında, texnologiya mübadiləsinin dəstəklənməsində və ölkələr arasında tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verməkdə fəal rol oynaya bilərlər. Bu mənada, Sahibə Qafarova təkcə siyasi iradə deyil, həm də parlamentlərin birgə səylərini təşviq etmək və onların səslərinin eşidilməsini təmin etmək üçün praktiki alətlərə malik olan Parlamentlərarası İttifaqın rolunu xüsusi qeyd edib.
Azərbaycan parlamentinin spikeri diqqətə çatdırıb ki, elm, texnologiya və innovasiya kimi sahələr Azərbaycanın inkişaf gündəliyində mühüm yer tutur. Qeyd olunub ki, DİM məqsəd və hədəfləri ölkəmizin milli inkişaf planlarına və strategiyalarına daxil edilib. Ölkəmizdə müasir innovasiyalar və rəqabət qabiliyyətli insan kapitalı 2030-cu ilədək yeni sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının beş prioritet sahəsindən biridir.
Qabaqcıl texnologiya sənayelərini və innovasiyanı dəstəkləyən, iqtisadiyyatın texnoloji imkanlarını artıran rəqəmsal cəmiyyət inkişafın hərəkətverici qüvvəsi hesab olunur. Bununla yanaşı, ETİ Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialını inkişaf etdirmək və Ermənistanın işğalından azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yaşıl enerji zonalarının yaradılması üzrə fəaliyyətinin mühüm amilidir.
Sahibə Qafarova bildirib ki, qlobal çağırışlar fonunda ölkələrin bir-birinin inkişaf arzularını dəstəkləmək kimi mənəvi öhdəliyi var. 2020-ci ildən bəri Azərbaycan 140-dan çox ölkəyə 330 milyon ABŞ dolları dəyərində humanitar, iqtisadi və texniki yardım göstərib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun 2023-cü ilin mart ayında Azərbaycanda keçirilmiş Zirvə görüşü çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Afrika və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasını dəstəkləmək məqsədilə iki qlobal çağırış elan edib. Bu çağırışlar birbaşa maliyyə dəstəyi, təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, potensialın artırılması və digər texniki vasitələri nəzərdə tutur.
Sahibə Qafarova deyib ki, bir çoxları elmi, texniki və innovativ təşəbbüslərin davamlı inkişafın hər üç aspektini - iqtisadi inkişaf, sosial tərəqqi və ətraf mühitin qorunmasını əhatə etməli olduğunu hesab edirlər. O, qeyd edib ki, iqlim dəyişikliyi kimi təxirəsalınmaz bir qlobal problem qarşısında ətraf mühitin qorunması çox vacibdir.
Cari ilin noyabr ayında Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcək COP29 tədbiri barədə məlumat verən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, tədbirə hazırlıq intensiv şəkildə həyata keçirilir. O, bildirib ki, texnologiya COP29 Azərbaycan Sədrliyinin baxışında mühüm yer tutur, çünki o, iqlim dəyişikliyinə qarşı qlobal cavabın vacib komponentidir. Texnologiya həm təsirli yumşaltma, həm də uyğunlaşma tədbirlərinin asanlaşdırılmasında həlledici rol oynayır.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Sədrliyi artıq 14 təşəbbüs irəli sürüb, bunlardan biri də "Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət" təşəbbüsüdür. COP29 çərçivəsində tarixdə ilk dəfə Rəqəmsallaşma Günü keçiriləcək ki, bu da öz növbəsində iqlim böhranı ilə mübarizədə rəqəmsal texnologiyaların əvəzolunmaz roluna dair müzakirələrin səviyyəsinin artırılması üçün bir platforma rolunu oynamış olacaq. Elə həmin gün yüksək səviyyəli xüsusi dəyirmi masa təşkil olunacaq, müvafiq Bəyannamə təqdim olunacaq.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, parlament müzakirələrində iqlim dəyişikliyi məsələsinin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Parlamentlərarası İttifaq Azərbaycan Milli Məclisi ilə birlikdə COP29 çərçivəsində parlament görüşü təşkil edəcək. Diqqətə çatdırılıb ki, tərəflər artıq tədbirə hazırlıq prosesinə yekun vurmaq üzrədirlər.
Sahibə Qafarova tədbir iştirakçılarını parlament iclasına dəvət edib, onları bu görüşdə fəal iştirak etməyə çağırıb. O, vurğulayıb ki, biz bu tədbiri birgə səylərlə çoxşaxəli iqlim fəaliyyətinə parlament töhfəsinin mühüm bir mərhələsinə çevirə bilərik.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_34e5e0ade5d8127d1923baa34_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса и руководительница делегации Азербайджана при Межпарламентском Союзе Сагиба Гафарова выступила на 149-й Ассамблее Межпарламентского Союза, проходившей в Женеве, Швейцарская Конфедерация, с темой «Использование науки, технологий и инноваций (СТИ) для более мирного и устойчивого будущего».
Приветствуя участников мероприятия, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова пожелала успехов работе 149-й Ассамблеи Межпарламентского Союза.
Спикер Сагиба Гафарова отметила, что наука, технологии и инновации всегда находились в центре тенденций развития общества. Сегодня общепризнана их важная роль в реализации Целей Устойчивого Развития (ЦУР). Действительно, наука, технологии и инновации дают возможность оказывать значительное влияние на достижение многих из этих целей, поскольку они связаны с Целями Устойчивого Развития.
Она с сожалением отметила, что согласно отчетам, в то время как до окончания срока, предусмотренного Повесткой дня по Устойчивому Развитию до 2030 года, осталось всего 5 лет, лишь 17% данной повестки и 17 целей устойчивого развития реализуются в срок, что является довольно тревожным моментом.
Мировое сообщество продвинуло усилия по достижению совместно определенных Целей Развития на всеобщее благо. На сегодняшний день принято множество резолюций и деклараций, проведено много форумов. Однако всё ещё сохраняется ряд ситуаций неравенства. По словам Сагибы Гафаровой, некоторые проблемы замедляют прогресс, а разрыв между развитыми и развивающимися странами продолжает расти. Учитывая наличную ситуацию, наступило пришло время предпринимать реальные шаги и предлагать соответствующие решения.
Сейчас на передний план выходит вопрос доступности науки, технологий и инноваций. Если они будут доступны и пригодны лишь для развитых стран, сообществ и отдельных лиц, то такая ситуация не предложит никаких решений, наоборот, будут только нарастать отрицательные последствия любых проблем подобного рода.
Спикер парламента подчеркнула, что извлечённые из пандемии COVID-19 уроки не должны быть забыты, особенно учитывая, что некоторые страны использовали свои технологические преимущества для приоритизации вакцинных потребностей.
Если мы нацелены на коллективное осуществление ЦУР и не хотим никого оставлять в стороне, тогда НТИ должны быть доступны для всех. Развивающиеся страны должны определить необходимые меры для интеграции своей научной, технологической и инновационной политики в национальные стратегии развития. Однако эту деятельность следует поддерживать также и через финансовую и техническую помощь, создание потенциала, передачу технологий и обмен лучшими практиками.
Спикер Милли Меджлиса в своём выступлении отметила, что парламенты могут играть активную роль в создании благоприятной среды для продвижения НТИ, в разработке национальных программ развития, поддержке обмена технологиями и укреплении партнёрства между странами. Сагиба Гафарова особо подчеркнула роль Межпарламентского Союза как обладателя не только политической воли, но и прикладных средств содействия совместным усилиям парламентов и обеспечения того, чтобы их голос был услышан.
Спикер парламента Азербайджана отметила, что такие области, как наука, технологии и инновации, занимают важное место в повестке дня развития страны. Было подчёркнуто, что цели и задачи по достижению ЦУР интегрированы в национальные планы и стратегии развития Азербайджана. Современные инновации и конкурентоспособный человеческий капитал являются одной из пяти приоритетных сфер новой социально-экономической стратегии развития страны до 2030 года.
Цифровое общество, поддерживающее передовые технологические отрасли и инновации, а также усиливающее технологические возможности экономики, считается движущей силой развития. Наряду с этим, наука, НТИ являются важным фактором в развитии потенциала Азербайджана в области возобновляемой энергии и в создании зелёных энергетических зон в Карабахе и Восточном Зангезуре, освобождённых от армянской оккупации.
Как отметила Сагиба Гафарова, ввиду глобальных вызовов страны имеют моральное обязательство поддерживать стремления друг друга к развитию. С 2020 года Азербайджан оказал более чем 140 странам гуманитарную, экономическую и техническую помощь на сумму в 330 миллионов долларов США.
В рамках саммита Контактной группы Движения Неприсоединения по борьбе с COVID-19, состоявшегося в марте 2023 года в Азербайджане, президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил о двух глобальных инициативах, направленных на поддержку восстановления африканских стран и развивающихся малых островных государств после пандемии. Эти инициативы предполагают оказание прямой финансовой помощи, расширение образовательных возможностей, повышение потенциала и другие технические меры.
По словам Сагибы Гафаровой, многие полагают, что научные, технические и инновационные инициативы должны охватывать все три аспекта устойчивого развития — экономический рост, социальный прогресс и охрану окружающей среды. Она подчеркнула крайнюю важность защиты окружающей среды с учётом наличия такой неотложной глобальной проблемы, как изменение климата.
Сообщив о мероприятии COP29, которое состоится в ноябре этого года в столице Азербайджана Баку, спикер Сагиба Гафарова отметила интенсивную подготовку к мероприятию. Как она подчеркнула, технологии занимают важное место в видении азербайджанского председательства в COP29, будучи важными компонентами глобального ответа на изменение климата. Технологии играют решающую роль в содействии как эффективным мерам по смягчению последствий, так и мерам по адаптации.
Азербайджанское председательство уже выдвинуло 14 инициатив, одной из которых является инициатива «Зелёная цифровая деятельность». В рамках COP29 впервые в истории будет проведён День цифровизации, который, в свою очередь, станет платформой для повышения уровня обсуждений о незаменимой роли цифровых технологий в борьбе с климатическим кризисом. В тот же день будет организован специальный круглый стол на высоком уровне, и будет представлена соответствующая Министерская Декларация.
Как заметила спикер Милли Меджлиса, с учётом важности вопроса изменения климата в парламентских обсуждениях, Межпарламентский Союз совместно с Милли Меджлисом Азербайджана организует парламентскую встречу в рамках COP29. Стороны уже завершают процесс подготовки к мероприятию.
Сагиба Гафарова пригласила участников мероприятия на парламентское заседание и призвала их активно участвовать в этой встрече. Она подчеркнула, что мы можем превратить это мероприятие в важный этап парламентского вклада в многостороннюю климатическую деятельность благодаря совместным усилиям.