https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_874b52d526718ba2ab16ad711_o.jpg
İsveçrənin Cenevrə şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova burada Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşla görüşüb.
Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərin uğurla keçirilməsi və yenidən Azərbaycan parlamentinin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edən Numan Kurtulmuş, Azərbaycan və Türkiyə arasında qardaşlıq münasibətlərinin uğurla inkişafından məmnunluğunu bildirib. Ölkələrimizin bütün məsələlərdə ortaq mövqe nümayiş etdirdiyini söyləyən TBMM sədri 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda yeni şəraitin yarandığını, bu xüsusda Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan böyük quruculuq işlərinin, Zəngəzur dəhlizinin açılmasının Türk dünyasına və türkdilli ölkələrə böyük imkanlar yaradacağını bildirib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova təbriklərə görə təşəkkürünü bildirərək, qeyd edib ki, bu vəzifəyə yenidən seçilməsindən sonra onu ilk təbrik edən TBMM sədri olub. O, seçkilərdə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin ən böyük heyətlə müşahidələr aparmasına görə minnətdarlığını ifadə edib.
Spiker Sahibə Qafarova qardaş ölkələrimiz arasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin "Bir millət, iki dövlət" şüarı əsasında möhtəşəm inkişaf yolu keçən münasibətlərimizin dövlət başçılarımızın siyasi iradəsi və birgə səyləri sayəsində bu gün özünün ən yüksək səviyyəsinə yüksəldiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, qardaş ölkələrimiz bütün məsələlərdə ortaq mövqedən çıxış edir, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlarda da bir-birinə dəstək göstərirlər.
Görüşdə ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əməkdaşlıq əlaqələrinin parlamentlər müstəvisində də inkişaf etdirildiyi və qarşıdakı dövrlərdə də bu istiqamətdə fəaliyyətin davamlı olacağı vurğulanıb. Parlament sədrləri, dostluq qrupları və deputatlar arasında təmasların ümumi münasibətlərimizə mühüm töhfələri təqdir edilib. Parlamentlər müstəvisində də üçtərəfli formatda keçirilən görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Söhbət zamanı ölkələrimizin regionda sülh və əməkdaşlıq gündəliyi ilə çıxış etdikləri ifadə olunub.
Görüşdə parlamentlərin iqlim dəyişmələri ilə əlaqədar çoxtərəfli platformalarda birgə fəaliyyətinin əhəmiyyəti də qeyd edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_874b52d526718ba2ab16ad711_o.jpg
Находящаяся с рабочим визитом в швейцарском городе Женева спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Великого Национального Собрания Турции Нуманом Куртулмушем.
Нуман Куртулмуш поздравил Сагибу Гафарову с успешным проведением внеочередных выборов в Милли Меджлис и её повторным избранием председателем азербайджанского парламента, выразив удовлетворение успешным развитием братских отношений между Азербайджаном и Турцией. Глава Великого Национального Собрания Турции отметил, что наши страны демонстрируют общую позицию по всем вопросам, и подчеркнул, что после 44-дневной Отечественной войны в регионе сложились новые условия. В этом контексте он упомянул о масштабных восстановительных работах в Карабахе и Восточном Зангезуре, а также об открытии Зангезурского коридора, которое создаст большие возможности для тюркского мира и тюркоязычных стран.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова поблагодарила собеседника за поздравления и отметила, что первым, кто её поздравил после переизбрания на эту должность, был спикер Великого Национального Собрания Турции. Она выразила благодарность за то, что самой крупной делегацией среди наблюдателей на выборах была делегация Великого Национального Собрания Турции.
Спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что отношения между нашими братскими странами, развивавшиеся на основе лозунга Великого лидера Гейдара Алиева «Один народ, два государства», сегодня достигли высочайшего уровня благодаря политической воле и совместным усилиям глав наших государств. Она отметила, что наши братские страны занимают общие позиции по всем вопросам, включая взаимную поддержку в международных организациях.
На встрече подчёркивалось, что существующие высокоуровневые отношения сотрудничества между нашими странами также развиваются и в парламентской измерении, и что в предстоящие периоды эта деятельность будет продолжаться. Упоминалось большое значение контактов между главами парламентов, группами дружбы и депутатами для укрепления общих отношений. Также была подмечена значимость встреч в трёхстороннем формате на уровне парламентов.
В ходе беседы говорилось о поддержке нашими странами повестки мира и сотрудничества в регионе.
Кроме того, отмечалось значение совместных действий парламентов на многосторонних платформах, связанных с изменением климата.