https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_fd8710e73b105f6a735abb992_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi 2024-cü il oktyabrın 10-da Niderland Krallığı Parlamenti Nümayəndələr Palatasının qəbul etdiyi iki qətnaməni Azərbaycanı əsassız olaraq hədəf alan və Cənubi Qafqaz regionunda real vəziyyəti təhrif edən qərəzli siyasi aktlar kimi qətiyyətlə rədd edir və pisləyir. Yalan və saxta məlumatlar üzərində qurulan bu qətnamələr heç də sülhə, sabitliyə və konstruktiv dialoqa kömək göstərmir, əksinə, yaxın tarixə və bu günümüzə aid faktları, beynəlxalq hüququn normalarını və prinsiplərini, regionda qalmaqda olan çağırışları gözardı edən qeyri-obyektiv və birtərəfli yanaşmanı ortaya qoyur.
innews.media xəbər verir ki, bu fikirlər Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin həmin qətnamələrə münasibətində yer alıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan ərazisində ağır cinayətlər törətməkdə, o cümlədən terrorizm, separatizm, qəsdən adamöldürmə əməllərində və beynəlxalq humanitar hüququn digər ağır pozuntularında təqsirləndirilən şəxslərin “erməni hərbi əsirləri” kimi qələmə verilərək azadlığa buraxılmasının tələb edilməsi qanunun aliliyi prinsipinə açıq hörmətsizlikdən başqa bir şey deyildir və terrorizmin kökünün kəsilməsi, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətmiş şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi səylərini sarsıdır.
Erməni mədəni irsinin guya talan edilməsi barədə saxta ittihamların irəli sürülməsi isə Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalı dövründə xalqımızın mədəni, dini və tarixi sərvətlərinin dağıdılmasına və mənimsənilməsinə göz yumulması və bunların ört-basdır edilməsi kampaniyasının tərkib hissəsi və davamıdır. Azərbaycan mədəni irsinin sistemli şəkildə məhv edilməsinə səssiz qalan Niderland Parlamenti Nümayəndələr Palatasının Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi növbəti ədalətsiz siyasi aksiya dərin təəssüf doğurur.
“Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bunu da bildirməyi zəruri sayır ki, sözügedən qərəzli qətnamələrin Niderlandın xarici işlər naziri Kaspar Veldkamp tərəfindən rəğbətlə qarşılanması və müdafiə edilməsi Niderland hökumətinin Cənubi Qafqaz dövlətləri barəsində siyasətində seçmə yanaşmaya əsaslandığını nümayiş etdirir, doğma yurdları işğal edilmiş, etnik təmizləməyə, insanlıq əleyhinə cinayətlərə, o cümlədən soyqırımı aktlarına məruz qoyulmuş azərbaycanlıların əzablarını etiraf etmək əvəzinə Ermənistan Respublikasının Azərbaycana qarşı ərazi iddialarına etinasızlıq göstərilməsindən və bu iddiaların üstüörtülü şəkildə dəstəklənməsindən ibarət olan dövlət siyasəti yeritdiyini bir daha açığa çıxarır.
Əslində, bu, bizim üçün təəccüblü deyildir. Niderlandın müstəmləkəçilik keçmişi Asiya, Afrika və Amerikanın çoxsaylı xalqlarının əsarət altına alınması və istismar edilməsi, onlara qarşı törədilən cinayət faktları ilə zəngindir. Müstəmləkə imperiyasını qəddar taktikanın köməyi ilə genişləndirən Niderland həmişə mənfəəti insan hüquqlarından üstün tutmuşdur. Niderlandın inkişafında müstəmləkə əsarətində olan ölkələrin milli sərvətlərinin talan edilməsinin böyük payı olmuşdur. Bu gün də dünyanın müxtəlif xalqlarını asılı vəziyyətdə saxlayan Niderlandın öz müstəmləkəçilik tarixinin ağır nəticələrinin aradan qaldırılmasına səy göstərdiyini bəyan etməsi riyakarlıq kimi qiymətləndirilməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Niderland Parlamentinin Nümayəndələr Palatasını, eləcə də bu ölkənin rəhbər vəzifəli şəxslərini Cənubi Qafqaz bölgəsində sülh və sabitlik yaradılması səylərinə mane olan hərəkətlərə son qoymağa çağırır. Biz Niderland Krallığı da daxil olmaqla, bütün dövlətlərlə konstruktiv dialoqu və əməkdaşlığı dəstəkləyirik, lakin bu cür dialoq və əməkdaşlıq qarşılıqlı hörmətə və faktların vicdanlı etirafına əsaslanmalıdır”, - deyə Milli Məclisdən bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_fd8710e73b105f6a735abb992_o.jpg
“The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan strongly refutes and condemns as biased political acts the two resolutions adopted by the House of Representatives of the Kingdom of the Netherlands on October 10, 2024. These resolutions unjustly target Azerbaijan and distort the real situation in the South Caucasus region. Based on false and inaccurate information, they fail to contribute to peace, stability, and constructive dialogue. Instead, they reveal a one-sided approach that disregards both historical facts and current realities, as well as international legal norms and principles, and the ongoing challenges in the region,” the Milli Majlis stated in response to the Dutch Parliament's resolutions.
“Demanding the release of individuals accused of committing serious crimes within the territory of Azerbaijan, including terrorism, separatism, premeditated murder, and other severe violations of international humanitarian law—while falsely portraying them as 'Armenian military prisoners'—is blatant disrespect for the rule of law. Such actions undermine efforts to combat terrorism and to hold accountable those responsible for crimes against peace and humanity.
The unfounded accusations of the pillaging of Armenian cultural heritage are part of an ongoing campaign to obscure and downplay the destruction and appropriation of Azerbaijan’s cultural, religious, and historical treasures during the 30-year occupation of Azerbaijani lands by Armenia. It is deeply regrettable that the House of Representatives of the Netherlands has remained silent on the systematic destruction of Azerbaijan's cultural heritage, while choosing to engage in unjust political actions against Azerbaijan.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan also emphasizes that the support and defense of these biased resolutions by Caspar Veldkamp, the Foreign Minister of the Netherlands, indicate that the Netherlands’ government policy towards the South Caucasus rests on a selective approach. Rather than acknowledging the suffering of Azerbaijanis, whose homeland was occupied and who were subjected to ethnic cleansing, crimes against humanity, and acts of genocide, the Dutch government has pursued a policy characterized by indifference to Armenia’s territorial claims against Azerbaijan, implicitly supporting these claims.
This stance does not surprise us. The colonial history of the Netherlands is marked by numerous instances of subjugation and exploitation across Asia, Africa, and the Americas, where brutal tactics were used to expand its empire. Human rights were consistently secondary to profit. The looting of the national wealth of colonized nations played a significant role in the Netherlands' development. Even today, the Netherlands continues to maintain economic dependencies with various nations, making any claims of addressing its colonial past appear hypocritical.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan calls on the House of Representatives of the Dutch Parliament and senior officials of the Netherlands to cease actions that hinder efforts to establish peace and stability in the South Caucasus. While we support constructive dialogue and cooperation with all nations, including the Kingdom of the Netherlands, such engagement must be founded on mutual respect and an honest acknowledgment of facts,” the Milli Majlis emphasized.