https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_fd8710e73b105f6a735abb992_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi 2024-cü il oktyabrın 10-da Niderland Krallığı Parlamenti Nümayəndələr Palatasının qəbul etdiyi iki qətnaməni Azərbaycanı əsassız olaraq hədəf alan və Cənubi Qafqaz regionunda real vəziyyəti təhrif edən qərəzli siyasi aktlar kimi qətiyyətlə rədd edir və pisləyir. Yalan və saxta məlumatlar üzərində qurulan bu qətnamələr heç də sülhə, sabitliyə və konstruktiv dialoqa kömək göstərmir, əksinə, yaxın tarixə və bu günümüzə aid faktları, beynəlxalq hüququn normalarını və prinsiplərini, regionda qalmaqda olan çağırışları gözardı edən qeyri-obyektiv və birtərəfli yanaşmanı ortaya qoyur.
innews.media xəbər verir ki, bu fikirlər Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin həmin qətnamələrə münasibətində yer alıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan ərazisində ağır cinayətlər törətməkdə, o cümlədən terrorizm, separatizm, qəsdən adamöldürmə əməllərində və beynəlxalq humanitar hüququn digər ağır pozuntularında təqsirləndirilən şəxslərin “erməni hərbi əsirləri” kimi qələmə verilərək azadlığa buraxılmasının tələb edilməsi qanunun aliliyi prinsipinə açıq hörmətsizlikdən başqa bir şey deyildir və terrorizmin kökünün kəsilməsi, sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətmiş şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsi səylərini sarsıdır.
Erməni mədəni irsinin guya talan edilməsi barədə saxta ittihamların irəli sürülməsi isə Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalı dövründə xalqımızın mədəni, dini və tarixi sərvətlərinin dağıdılmasına və mənimsənilməsinə göz yumulması və bunların ört-basdır edilməsi kampaniyasının tərkib hissəsi və davamıdır. Azərbaycan mədəni irsinin sistemli şəkildə məhv edilməsinə səssiz qalan Niderland Parlamenti Nümayəndələr Palatasının Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi növbəti ədalətsiz siyasi aksiya dərin təəssüf doğurur.
“Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bunu da bildirməyi zəruri sayır ki, sözügedən qərəzli qətnamələrin Niderlandın xarici işlər naziri Kaspar Veldkamp tərəfindən rəğbətlə qarşılanması və müdafiə edilməsi Niderland hökumətinin Cənubi Qafqaz dövlətləri barəsində siyasətində seçmə yanaşmaya əsaslandığını nümayiş etdirir, doğma yurdları işğal edilmiş, etnik təmizləməyə, insanlıq əleyhinə cinayətlərə, o cümlədən soyqırımı aktlarına məruz qoyulmuş azərbaycanlıların əzablarını etiraf etmək əvəzinə Ermənistan Respublikasının Azərbaycana qarşı ərazi iddialarına etinasızlıq göstərilməsindən və bu iddiaların üstüörtülü şəkildə dəstəklənməsindən ibarət olan dövlət siyasəti yeritdiyini bir daha açığa çıxarır.
Əslində, bu, bizim üçün təəccüblü deyildir. Niderlandın müstəmləkəçilik keçmişi Asiya, Afrika və Amerikanın çoxsaylı xalqlarının əsarət altına alınması və istismar edilməsi, onlara qarşı törədilən cinayət faktları ilə zəngindir. Müstəmləkə imperiyasını qəddar taktikanın köməyi ilə genişləndirən Niderland həmişə mənfəəti insan hüquqlarından üstün tutmuşdur. Niderlandın inkişafında müstəmləkə əsarətində olan ölkələrin milli sərvətlərinin talan edilməsinin böyük payı olmuşdur. Bu gün də dünyanın müxtəlif xalqlarını asılı vəziyyətdə saxlayan Niderlandın öz müstəmləkəçilik tarixinin ağır nəticələrinin aradan qaldırılmasına səy göstərdiyini bəyan etməsi riyakarlıq kimi qiymətləndirilməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Niderland Parlamentinin Nümayəndələr Palatasını, eləcə də bu ölkənin rəhbər vəzifəli şəxslərini Cənubi Qafqaz bölgəsində sülh və sabitlik yaradılması səylərinə mane olan hərəkətlərə son qoymağa çağırır. Biz Niderland Krallığı da daxil olmaqla, bütün dövlətlərlə konstruktiv dialoqu və əməkdaşlığı dəstəkləyirik, lakin bu cür dialoq və əməkdaşlıq qarşılıqlı hörmətə və faktların vicdanlı etirafına əsaslanmalıdır”, - deyə Milli Məclisdən bildirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_fd8710e73b105f6a735abb992_o.jpg
Милли Меджлис Азербайджанской Республики решительно отвергает и осуждает две резолюции, принятые Палатой представителей Парламента Королевства Нидерландов 10 октября 2024 года, как предвзятые политические акты, необоснованно направленные против Азербайджана и искажающие реальную ситуацию в Южно-Кавказском регионе. Основывающиеся на ложной и неверной информации, указанные резолюции не способствуют миру, стабильности и конструктивному диалогу, а скорее демонстрируют предвзятый и односторонний подход, игнорирующий факты недавней истории и современности, а также нормы и принципы международного права и сохраняющиеся в регионе вызовы.
Как сообщает innews.media, об этом говорится в заявлении Милли Меджлиса Азербайджанской Республики.
Отмечается, что требование освобождения обвиняемых в совершении тяжких преступлений на территории Азербайджана, включая терроризм, сепаратизм, умышленные убийства и прочие серьезные нарушения международного гуманитарного права, вместе с попыткой представить их как «армянских военнопленных», есть не что иное, как открытое неуважение к верховенству закона. Это подрывает усилия по искоренению терроризма и привлечению к ответственности тех, кто совершил преступления против мира и человечности.
«Надуманные обвинения в якобы разграблении армянского культурного наследия являются частью и продолжением текущей кампании по игнорированию и сокрытию уничтожения и присвоения культурных, религиозных и исторических достояний нашего народа в течение 30-летней оккупации азербайджанских земель Арменией. Глубоко прискорбно, что Палата представителей Нидерландов оставалась безмолвной в отношении систематического разрушения культурного наследия Азербайджана, но в то же время сочла необходимым участвовать в очередном несправедливом политическом выпаде против Азербайджана.
Милли Меджлис Азербайджанской Республики также считает необходимым отметить, что поддержка и защита этих предвзятых резолюций Каспаром Вельдкампом, министром иностранных дел Нидерландов, свидетельствуют о том, что политика правительства Нидерландов в отношении стран Южного Кавказа основана на избирательном подходе. Вместо того чтобы признать страдания азербайджанцев, чья родина была оккупирована и кто подвергся этническим чисткам, преступлениям против человечности и актам геноцида, правительство Нидерландов предпочитает проводить государственную политику, характеризующуюся равнодушием к территориальным претензиям Армении против Азербайджана и прикрытой поддержкой таких претензий.
На самом деле, это не вызывает у нас никакого удивления. Колониальное прошлое Нидерландов изобилует многочисленными примерами порабощения и эксплуатации различных народов в Азии, Африке и Америке, а также преступлениями, совершенными против них. Расширяя свою колониальную империю жестокими методами, Нидерланды всегда ставили прибыль выше прав человека. Разграбление национальных богатств стран, находившихся под колониальным правлением, сыграло значительную роль в развитии Нидерландов. Даже сегодня Нидерланды продолжают удерживать в зависимости различные народы по всему миру, и любое заявление о том, что они работают над устранением тяжелых последствий своего колониального прошлого, следует рассматривать как лицемерие.
Милли Меджлис Азербайджанской Республики призывает Палату представителей Парламента Нидерландов, а также высокопоставленных должностных лиц этой страны прекратить действия, препятствующие усилиям по установлению мира и стабильности в регионе Южного Кавказа. Мы поддерживаем конструктивный диалог и сотрудничество со всеми государствами, включая Королевство Нидерландов; однако такой диалог и такое сотрудничество должны основываться на взаимном уважении и честном признании фактов», - отмечается в заявлении.