https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_62e59ee187518d5921023d019_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrası qarşıdakı 50 ildə gözlənilən 7 əsas astronomik hadisəni açıqlayıb.
Bunlar aşağıdakılardır:
1. 2027-ci il: Əsrin ikinci ən uzun Günəş tutulması
Əsrin ikinci ən uzun Günəş tutulması 2 avqust 2027-ci ildə baş verəcək və tam qaranlıq təxminən 6 dəqiqə 24 dörd saniyə davam edəcək. Şimali Afrikadan daha yaxşı müşahidə olunacaq bu tutulma 2114-cü ilə qədər ən uzun tutulma olacaq.
2. 2029-cu il: Asteroidin uçuşu
13 aprel 2029-cu ildə “99942 Apofis” asteroidi Yerə yaxınlaşaraq, planetimizdən cəmi 31000 kilometr (19600 mil), Aydan on iki dəfə yaxın məsafəyə çatacaq.
Bu asteroid Avropanın, Afrikanın və Asiyanın bir hissəsində təxminən iki milyard insan üçün aydın, qaranlıq səmada adi gözlə görünəcək.
3. 2031-ci il: “Leonid” meteor fırtınası
“Leonid” meteor yağışı Yer kürəsi “Tempel-Tuttle” kometinin qoyub getdiyi qalıqlardan keçdikdə baş verir. “Tempel-Tuttle” indiki 33 illik orbitində Yerə yaxınlaşdıqdan sonra planetimiz 17-18 noyabr 2031-ci il tarixlərində kometin təzə izindən keçəcək. “Tempel-Tuttle”nin son izlərində qalan çoxlu miqdarda zibil yüksək sürətlə üstümüzə yağacaq, kosmik cismin parçaları atmosferimizdə yanarkən səmada parlayacaq. Bu hadisə bütün dünyada ulduzları seyr edənlər üçün unudulmaz bir ulduz tamaşası yarada bilər.
4. 2040-cı il: Planetlərin düzülüşü
8 sentyabr 2040-cı ildə Merkuri, Venera, Mars, Yupiter, Saturn və Ayın nadir düzülüşünü görəcəyik. Bu beş planet 2 günlük Ay ilə Günəş batdıqdan dərhal sonra qərb tərəfdə, 8 dərəcəlik kiçik səma zolağında görünəcək.
5. 2052-ci il: Əsrin super Ayı
6 dekabr 2052-ci ildə Ay 356424 kilometr məsafəyə qədər yaxınlaşacaq və nəticədə həmişəkindən 14% daha böyük görünəcək. Buna oxşar hadisələr 26 yanvar 1948, 14 noyabr 2016-cı illərdə baş verib. Növbəti hadisə 25 noyabr 2034-cü ildə baş verəcək. Lakin 6 dekabr 2052-ci ildəki əsrin ən yaxın Super Ayı olacaq.
6. 2061-ci il: “Halley” kometi
Günəş ətrafında fırlanan 76 illik qısa orbital periodu ilə “Halley” kometi 29 iyul 2061-ci ildə növbəti uçuşu zamanı planetimizin qaranlıq yerlərindən asanlıqla görünəcək. O, bizim ən məşhur kosmik ziyarətçilərimizdən biridir. Kometin ilk müşahidəsi 2000 il əvvəl aparılıb.
7. 2065-ci il: Venera Yupiterin qarşısından keçir
22 noyabr 2065-ci ildə Venera Yupiterin diskini keçərkən və ya tıxayarkən Yerdən görünəcək və bu, Günəş sistemi planetinin 1818-ci ildən bəri ilk görünən tranziti olacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_62e59ee187518d5921023d019_o.jpg
Кафедра астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) объявила 7 главных астрономических событий, ожидаемых в ближайшие 50 лет.
Они следующие:
1. 2027 год: второе по продолжительности солнечное затмение столетия
Второе по продолжительности солнечное затмение столетия произойдет 2 августа 2027 года, при этом полная темнота продлится примерно 6 минут 24 четыре секунды. Это затмение, которое лучше видно из Северной Африки, будет самым продолжительным до 2114 года.
2. 2029 год: пролет астероида Апофис
13 апреля 2029 года астероид (99942) Апофис приблизится к Земле до расстояния в 31 000 километров, что в двенадцать раз ближе, чем Луна. Этот астероид будет виден невооруженным глазом в темном небе в некоторых частях Европы, Африки и Азии.
3. 2031 год: метеорный поток Леонид
Метеорный поток Леониды возникает, когда Земля проходит через остатки кометы Темпеля-Туттля. После того, как Темпель-Туттль приблизится к Земле по ее нынешней 33-летней орбите, наша планета 17-18 ноября 2031 года пройдет по свежему следу кометы. Большое количество осколков, оставленных последним следом Темпеля-Туттля, обрушится на планету на высокой скорости, сгорая и светясь в небе. Это событие может создать незабываемое шоу для всех любителей звездного неба.
4. 2040 год: построение планет в ряд
8 сентября 2040 года мы увидим редкое построение в ряд на небе Меркурия, Венеры, Марса, Юпитера, Сатурна и Луны. Парад из пяти планет будет виден сразу после захода двухдневной Луны и Солнца на западной части неба, в малой его полосе в 8 градусов.
5. 2052 год: суперлуние века.
6 декабря 2052 года Луна приблизится к Земле на расстояние 356 424 километра, что сделает ее на 14% больше, чем обычно. Подобные события произошли 26 января 1948 года и 14 ноября 2016 года. Очередное событие состоится 25 ноября 2034 года. Но самое близкое расположение Луны в этом столетии будет наблюдаться 6 декабря 2052 года.
6. 2061 год: комета Галлея
Комета Галлея, обращающаяся вокруг Солнца за 76 лет, будет легко видна из темных уголков планеты во время ее следующего пролета 29 июля 2061 года. Она одна из самых известных космических посетителей. Первое наблюдение кометы было сделано 2000 лет назад.
7. 2065: Венера проходит по диску Юпитера
22 ноября 2065 года Венера будет видна с Земли, когда она пройдет по диску Юпитера, что ознаменует первый видимый транзит планеты Солнечной системы с 1818 года.