https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_7ab5491f435f5fad62d542e11_o.jpg
Avqustun 26-da Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, tədbirdə nazirliyin rəhbər heyəti, Qazaxıstanın ölkəmizdəki səfirliyinin əməkdaşları, Heydər Əliyev adına Azərbaycan-Qazaxıstan Dostluq Cəmiyyətinin üzvləri, elmi dairələrin nümayəndələri, eləcə də digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbir hər iki ölkənin Dövlət himnlərinin səslənməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin xalqlarımızın ortaq tarixi, mədəni dəyərlərindən qaynaqlandığını bildirib. İki ölkə arasında əlaqələrin inkişafında dövlət başçılarının xüsusi rolunu vurğulayan nazir müavini Xələf Xələfov həm ikitərəfli əsasda, həm də çoxtərəfli platformalar çərçivəsində Azərbaycan və Qazaxıstan arasında qarşılıqlı uğurlu fəaliyyətin mövcudluğunu qeyd edib. X.Xələfov ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, energetika, logistika, humanitar, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlığın 2005-ci ildə Bakı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası və Qazaxıstan Respublikası arasında strateji tərəfdaşlıq və müttəfiqlik münasibətləri haqqında Müqavilə”yə əsaslandığını ifadə edib. Xələf Xələfov, həmçinin avqustun 24-də Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin ölkəmizə baş tutan rəsmi səfərinin ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafında tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Serjan Abdıkarimov iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə təbriklərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik münasibətlərin əsasının qoyulmasının 30 illiyi ərəfəsində Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Azərbaycana səfər etməsinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan səfir sözügedən səfər çərçivəsində imzalanan sənədlərin iki ölkə arasında bütün sahələrdə münasibətlərin daha da inkişafına töhfə verəcəyini ifadə edib. Diplomatik əlaqələrin 30 illiyi münasibətilə bir sıra birgə tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirən səfir Serjan Abdıkarimov bu tədbirlərin təşkilində əməkdaşlığa görə öz təşəkkürünü ifadə edib.
Tədbirdə iştirak edən Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğu bu xoş gün münasibətilə öz təbrikini çatdırıb, iki ölkə arasında tarixi, mədəni bağlılığa əsaslanan əlaqələrin hərtərəfli inkişafından məmnunluqla bəhs edib.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Qazaxıstan arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_7ab5491f435f5fad62d542e11_o.jpg
Информация Управления пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики о мероприятии и выставке, посвященные 30-летию установления дипломатических отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Казахстан
26 августа 2022 года в Министерстве иностранных дел Азербайджанской Республики состоялось мероприятие и выставка, посвященные 30-летию установления дипломатических отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Казахстан.
В мероприятии приняли участие руководящий состав МИД АР, сотрудники Посольства Республики Казахстан в Азербайджанской Республике, члены Общества Дружбы Азербайджан-Казахстан имени Гейдара Алиева, представители научных кругов, а также другие гости.
Мероприятие началось с исполнения государственных гимнов обеих стран.
Выступивший на мероприятии заместитель министра иностранных дел Азербайджанской Республики Халаф Халафов отметил, что существующие между Азербайджаном и Казахстаном отношения дружбы и братства основаны на общих исторических и культурных ценностях наших народов. Подчеркнув особую роль глав государств в развитии связей между двумя странами, заместитель министра Халаф Халафов отметил успешное взаимодействие между Азербайджаном и Казахстаном как на двусторонней основе, так и в рамках многосторонних платформ. X.Халафов отметил, что сотрудничество между нашими странами в различных сферах, в том числе в политической, экономической, энергетической, логистической, гуманитарной, культурной и других, основано на подписанном в 2005 году в Баку «Договоре о стратегическом партнерстве и союзнических отношениях между Азербайджанской Республикой и Республикой Казахстан». Халаф Халафов также отметил, что официальный визит Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в нашу страну 24 августа 2022 года имеет историческое значение для развития наших двусторонних отношений.
Затем Посол Республики Казахстан в Азербайджанской Республике Сержан Абдыкаримов передал участникам мероприятия свои поздравления по случаю 30-й годовщины установления дипломатических отношений между двумя странами. Посол особо отметил важность визита Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Азербайджан в преддверии 30-летия установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Казахстаном, отметив, что подписанные в рамках данного визита документы будут способствовать дальнейшему развитию отношений между двумя странами во всех сферах. Отметив, что по случаю 30-летия дипломатических отношений был осуществлен ряд совместных мероприятий, Посол Сержан Абдыкаримов выразил благодарность за сотрудничество в организации этих мероприятий.
Участвовавший на мероприятии народный писатель Чингиз Абдуллаев, передал свои поздравления по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Казахстаном, с удовлетворением отметил всестороннее развитие отношений между двумя странами, основанных на исторической и культурной связях.
В конце мероприятия участники ознакомились с выставкой, посвященной 30-летию дипломатических отношений между Азербайджаном и Казахстаном.