https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_5c06aef75440de196b6715dc3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsində “COP29 və qlobal iqlim dəyişiklikləri” mövzusunda tədbir keçirilib.
Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin dekanı, dosent Rövşən Cavadov Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsinin beynəlxalq əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, COP29 kimi mühüm tədbirə ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın dünyanın beynəlxalq, ekoloji siyasətində, qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə aparıcı rola malik olduğunu göstərir.
Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin sosial məsələlər üzrə dekan müavini Nəzakət Kərimova, Sosial iş kafedrasının müdiri Üzeyir Şəfiyev müasir dünyanı narahat edən qlobal ətraf mühit problemləri və iqlim dəyişmələrinin başvermə səbəbləri, bunun minimuma endirilməsi üçün ölkəmizdə görülən işlərdən söz açıblar. Qeyd ediblər ki, Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycanın 20%-ə yaxın ərazisi ekosidə məruz qalıb. Hazırda ölkəmizdə azad edilmiş ərazilərin ekoloji tarazlığının bərpası, yaşıl iqtisadiyyatın inkişafı, yaşıl enerjiyə keçid üçün böyük layihələr icra olunur, sərmayələr yatırılır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_5c06aef75440de196b6715dc3_o.jpg
На факультете социальных наук и психологии Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие на тему «COP29 и глобальные изменения климата».
Декан факультета Ровшан Джавадов рассказал о международной значимости проведения 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Азербайджане и объявление 2024 года в стране по Распоряжению Президента Ильхама Алиев «Годом солидарности во имя зеленого мира». По словам декана, проведение такого важного мероприятия, как COP29, показывает, что Азербайджан играет ведущую роль в мировой международной экологической политике и в борьбе с глобальными изменениями климата.
Заместитель декана факультета Незакят Керимова и заведующий кафедрой социальной работы Узеир Шафиев говорили о глобальных экологических проблемах и причинах изменения климата, а также о работе, проводимой в стране по их минимизации. Они отметили, что в результате оккупации Армении почти 20% территории Азербайджана подверглось экоциду. В настоящее время реализуются крупные проекты и осуществляются инвестиции для восстановления экологического баланса этих территорий, развития зеленой экономики, перехода на зеленую энергетику.