https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_efa4ff723d188846c440cdeec_o.jpg
Aİ-nin İqlim fəaliyyəti üzrə komissarı Vopke Hoekstra BMT-nin illik İqlim Konfransı ərəfəsində Azərbaycanda keçirilən COP29-öncəsi iclasda iştirak edəcək
Oktyabrın 10 və 11-də Aİ-nin İqlim fəaliyyəti üzrə komissarı Vopke Hoekstra Bakıda keçiriləcək COP29-öncəsi iclasda iştirak edəcək. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi Konfransına (COP29) cəmi bir ay (11-22 noyabr) qaldığı bir vaxtda belə bir görüşün təşkil edilməsi iqlim maliyyələşdirməsi, beynəlxalq karbon bazarları, iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma və qalıq yanacaqlardan keçidin sürətləndirilməsi ilə bağlı COP28-in öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi daxil olmaqla müzakirələrin intensivləşdirilməsi və COP29-un uğurla yekunlaşmasına zəmin yaratmaq üçün rəsmi danışıqların başlanmasından əvvəl dünyanın müxtəlif ölkələrindən nazirlərin bir araya gəlməsi üçün əsas fürsətdir.
Bu gün Komissar Hoekstra “COP29-a gedən yol” mövzusunda plenar müzakirədə və gün ərzində iqlim dəyişikliyinin təsirinin azaldılması, iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma, itki və zərər və iqlim maliyyəsi üçün yeni kollektiv kəmiyyət hədəfinə (YKKH) yönəlmiş üç seksiya iclasında iştirak edəcək. Aİ Şurası bu həftə iqlim maliyyələşdirilməsinə dair nəticələri təsdiqləmişdir və Aİ-nin COP29 üzrə danışıqlar mandatının oktyabrın 15-də Ətraf Mühit Şurasının iclasında razılaşdırılacağı gözlənilir. Komissar həmçinin gələn il üçün milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrin növbəti mərhələsinin hazırlanması və onların Paris Sazişinin qlobal temperatur artımının 1,5°C-dək məhdudlaşdırılması məqsədi ilə uyğunlaşdırılmasına həsr edilmiş "Missiya 1,5 üçün yol xəritəsi" mövzusunda panel müzakirəsində giriş nitqi ilə çıxış edəcək
Komissar həmçinin BMT Baş katibinin müavini və BMT-nin dayanıqlı İnkişaf Qrupunun sədri Amina C. Mohammed, Misirin Ətraf Mühit Naziri Yasmin Fuad, Fransanın Ekoloji Keçid, Enerji, İqlim və Risklərin Qarşısının Alınması naziri yanında enerji məsələləri üzrə nazir-nümayəndə Olqa Jiverne, Sinqapurun Davamlı İnkişaf və Ətraf Mühit Naziri, Qreys Fu ilə ikitərəfli görüşlər keçirəcək. Axşam o, COP29 Rəyasət Heyətinin təşkil etdiyi nazirlər üçün şam yeməyində iştirak edəcək.
Cümə günü Komissar Hoekstra Paris Sazişinin 6-cı maddəsinə əsasən karbon bazarlarının potensialının kəşf edilməsi və Paris Sazişi üzrə ilk qlobal xülasənin nəticələrinin həyata keçirilməsinə həsr edilmiş plenar müzakirələrdə iştirak edəcək. O, həmçinin gün ərzində Almaniyanın Dövlət Katibi və Beynəlxalq İqlim Fəaliyyəti üzrə Xüsusi Elçisi Cennifer Morqan; Cənubi Afrikanın Meşə, Balıqçılıq və Ətraf Mühit Naziri Dion Corc; və Qazaxıstanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri Yerlan Nısanbayev ilə ikitərəfli görüşlər keçirəcək. Komissarın Bakıya səfəri Yaşıl Diplomatiya Həftələri çərçivəsində vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri ilə görüş və ADA Universitetinin gənc tələbələri ilə müzakirə ilə yekunlaşacaq.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_efa4ff723d188846c440cdeec_o.jpg
On 10 and 11 October, Commissioner for Climate Action Wopke Hoekstra will participate in the Pre-COP29 meeting in Baku, Azerbaijan. With just a month to go until the COP29 UN Climate Change Conference (11 - 22 November), this meeting is a key opportunity for ministers from across the globe to come together ahead of the formal negotiations to step up their discussions and pave the way for a successful COP29 outcome, including on climate finance, international carbon markets, adaptation to climate change, and following up on the COP28 commitment to accelerate the transition away from fossil fuels.
Today, Commissioner Hoekstra will attend the Plenary discussion ‘Road to COP29' and three breakout sessions held during the day on climate mitigation, adaptation to climate change and loss and damage, and the new collective quantified goal on climate finance (NCQG). This week, the Council of the EU has approved conclusions on climate finance, while the EU negotiating mandate for COP29 is expected to be agreed at the Environment Council meeting of 15th October. The Commissioner will also give a keynote speech and participate in a panel discussion at a side event called ‘Roadmap to Mission 1.5', on preparing the next round of Nationally Determined Contributions (NDCs) for next year, and aligning them with the Paris Agreement goal of limiting global temperature rise to 1.5C.
The Commissioner will also have bilateral meetings with: Amina J. Mohammed, UN Deputy Secretary-General and Chair of the UN Sustainable Development Group; Yasmine Fouad, Egyptian Minister of Environment; Olga Givernet, French Minister-Delegate for Energy, attached to the Minister for the Ecological Transition, Energy, the Climate and Risk Prevention; and Grace Fu, Minister for Sustainability and the Environment of Singapore. In the evening, he will take part in a Ministerial dinner organised by the COP29 Presidency.
On Friday, Commissioner Hoekstra will attend the Plenary discussions, focused on unlocking the potential of carbon markets via Article 6 of the Paris Agreement, and taking forward the outcomes of the first Global Stocktake of the Paris Agreement. He will also meet bilaterally during the day with the German State Secretary and Special Envoy for International Climate Action, Jennifer Morgan; the Minister of Forestry, Fisheries and the Environment of South Africa, Dion George; and the Minister of Ecology and Natural Resources of Kazakhstan, Yerlan Nyssanbayev. The Commissioner's trip to Baku will close with a meeting with civil society and a discussion with young students from ADA University during its Green Diplomacy Weeks.