https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_144826f34b82854954ac31623_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri onlayn “Joker: Madness for Two” filminin premyerasından fişinq üçün istifadə edən saytlar aşkar ediblər. Yeni filmə onlayn baxmaq istəyən kinomanlar pul və həssas məxfi məlumatlarından məhrum ola bilərlər.
Saxtakarlığın ilk nümunəsi filmə pulsuz baxmaq üçün qeydiyyatdan keçmək təklifidir. Saxta veb-sayt istifadəçilərdən qeydiyyatdan keçmək üçün bank kartı məlumatlarını daxil etmələrini xahiş edir, lakin filmi izləmək heç cür mümkün olmur. Əvəzində təcavüzkarlar qurbanın kart məlumatlarına giriş əldə edir və onlardan saxta əməliyyatlar və ya darknetdə satmaq üçün istifadə edə bilərlər.
Kredit kartı məlumatlarını oğurlamaq üçün pulsuz film abunəliyi təklif edən fırıldaqçılıq metodu
Başqa bir versiyada yeni film qurbanları fırıldaqçı investisiya sxemlərinə, uduşlu lotereyalara və digər tələlərə cəlb etmək üçün istifadə olunur. Kibercinayətkarlar filmə pulsuz və dərhal baxış imkanı təqdim edən fişinq portalları yaradırlar. İstifadəçilər videonu izləməyə cəhd etdikdə tez və asan pul qazanma sxemlərini reklam edən və uduş tirajlarında iştirak etmək imkanlarını təklif edən digər səhifələrə yönləndirilirlər. İstifadəçilərdən ya təcavüzkarların onlarla əlaqə saxlayıb saxta investisiya imkanları təklif edə bilməsi üçün şəxsi məlumatlarını, ya da, məsələn, mükafatın çatdırılması üçün ödəniş etmək məqsədilə bank kartı məlumatlarını təqdim etmələri xahiş olunur.
İstifadəçiləri saxtakarlıq sxemlərinə cəlb etmək üçün hazırlanan fişinq səhifələri
“Onlayn təkliflərə həmişə həssas yanaşmaq vacibdir. Yeni bir filmə baxmaq üçün pulsuz fürsətin olması ehtimalı çox aşağıdır. Bu, müəllif hüquqları sahibinin razılığı olmadan yerləşdirilən filmin olduqca aşağı keyfiyyətli qanunsuz surəti ola bilər, lakin çox güman ki, belə bir filmə pulsuz baxmaq təklifi fırıldaqçılar tərəfindən hazırlanmış tələ olacaq. Biz fişinq və ya fırıldaqçı sayta daxil olmaq cəhdini dayandıracaq etibarlı təhlükəsizlik həllindən istifadə etməyi tövsiyə edirik”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Fişinqlə bağlı fırıldaq risklərindən qorumaq üçün “Joker” filminin pərəstişkarları onlayn məzmuna baxarkən ehtiyatlı olmalıdırlar.
- Eksklüziv təkliflər və ya pulsuz məzmun təklif edən şübhəli e-poçt, mesaj və ya veb-saytlara qarşı diqqətli olun.
- Şəxsi məlumatlarınızı qoruyun - ev ünvanınız, telefon nömrəniz və ya maliyyə məlumatlarınız kimi həssas məlumatları onlayn paylaşarkən diqqətli olun.
- Veb-saytın təhlükəsizliyini yoxlamaq üçün onun təhlükəsiz bağlantıya malik olduğundan, URL-də “https://” və ünvan panelində kilid simvolunun olduğundan əmin olun.
- Zərərli və fişinq saytlarını müəyyən etmək üçün “Kaspersky Premium” kimi etibarlı təhlükəsizlik həllərindən istifadə edin.
- Yalnız etibarlı mənbələrə güvənin: fırıldaqlardan yayınmaq üçün rəsmi və təsdiqlənmiş veb-saytlardan istifadə edin.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_144826f34b82854954ac31623_o.jpg
«Лаборатория Касперского» обнаружила сайты, использующие премьеру фильма «Джокер: Безумие на двоих» для онлайн-фишинга. Поклонники, которые хотят посмотреть новый фильм онлайн, могут потерять средства и лишиться конфиденциальных данных.
Первый пример мошенничества – предложение подписаться на бесплатный просмотр фильма. На поддельном веб-сайте пользователей просят ввести данные своей банковской карты для регистрации, однако после этого фильм не становится доступным для просмотра. При этом злоумышленники получают доступ к реквизитам карты жертвы и могут использовать их для мошеннических транзакций или для продажи в даркнете.
Мошенничество, предлагающее бесплатную подписку на просмотр фильмов с целью кражи данных кредитной карты
В другом случае новый фильм используется для вовлечения жертв в мошеннические инвестиционные схемы, розыгрыши призов и другие ловушки. Киберпреступники создают фишинговые порталы, где якобы можно бесплатно и сразу посмотреть фильм. Когда пользователи пытаются воспроизвести видео, они перенаправляются на другие страницы, которые рекламируют быстрые и легкие схемы зарабатывания денег, предлагают возможность поучаствовать в розыгрыше призов. Пользователям предлагается предоставить либо личную информацию, чтобы злоумышленники могли связаться с ними и предложить ложные инвестиционные возможности, либо данные банковской карты, например, для оплаты доставки приза.
Фишинговые страницы, предназначенные для вовлечения пользователей в мошеннические схемы
«Важно всегда критически относиться к щедрым предложениям в сети. Вероятность того, что появилась бесплатная возможность просмотреть новый фильм, крайне мала. Это может быть нелегальная копия фильма крайне низкого качества, размещенная без согласия правообладателя, но скорее всего предложение посмотреть такой фильм бесплатно будет ловушкой, подготовленной мошенниками. Рекомендуем использовать надежное защитное решение, которое остановит попытку перейти на фишинговый или скам-сайт», – прокомментировал Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Чтобы обезопасить себя от рисков, связанных с фишингом, фанатам «Джокера» следует соблюдать меры предосторожности при просмотре онлайн-контента.
- Остерегайтесь подозрительных электронных писем, сообщений или веб-сайтов, предлагающих эксклюзивные предложения или бесплатный контент.
- Защита персональных данных – будьте бдительны при предоставлении конфиденциальной информации в интернете, такой как домашний адрес, номер телефона или финансовые данные.
- Чтобы проверить безопасность веб-сайта, убедитесь, что веб-сайт имеет защищенное соединение, присутствует “https://” в URL-адресе и символ замка в адресной строке.
- Используйте надежные защитные решения, такие как Kaspersky Premium, которые помогут выявить вредоносные и фишинговые сайты.
- Доверяйте только надежным источникам: используйте официальные и проверенные веб-сайты, чтобы избежать мошенничества.