https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_f38880982c37353e833daa151_o.jpg
Dünyanın ən nüfuzlu reytinq təşkilatı olan “Times Higher Education” (THE) 2025-ci il üçün dünyanın ən yaxşı universitetlərinin (“World University Rankings 2025”) reytinq siyahısını açıqlayıb. Dərc olunan siyahıda Bakı Dövlət Universiteti (BDU) də yer alıb.
Dünyada 2092, Azərbaycandan isə 2 ali təhsil müəssisəsinin yer ala bildiyi siyahıda 1501+ diapazonunda qərarlaşan BDU ölkədə liderdir.
Qeyd edək ki, BDU fiziki elmlər (fizika, kimya, geologiya, astronomiya, riyaziyyat və s.) və mühəndislik elmləri (kimya mühəndisliyi, geologiya mühəndisliyi, hidrogeologiya mühəndisliyi, geofizika mühəndisliyi və s.) üzrə THE-nin “İxtisasların Reytinqi” (“Subject Rankings 2024”) siyahısında Azərbaycandan yer alan yeganə ali təhsil müəssisəsidir.
Nüfuzlu THE təşkilatının əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri dünyanın ali təhsil müəssisələrinin və ixtisaslarının reytinqini tərtib etmək, universitetlərin reytinqinin yüksəlməsi üçün tövsiyələr verməkdir. THE dünya universitetlərinin və ixtisaslarının reytinqini tədris, elmi-tədqiqat, istinad indeksi, beynəlxalq reputasiyası, sənaye gəlirləri və digər meyarlar əsasında qiymətləndirir.
Bu il ilk dəfə “World University Rankings 2025” siyahısına daxil olan Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetini təbrik edir və gələcəkdə qeyd olunan reytinq siyahısında ölkəmizi təmsil edən ali təhsil müəssisələrinin sayının artmasını arzulayırıq.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_f38880982c37353e833daa151_o.jpg
Самая влиятельная рейтинговая организация мира Times Higher Education (THE) объявила рейтинговый список лучших университетов мира на 2025 год.
Бакинский государственный университет (БГУ) также включен в этот список. БГУ, занимающий позицию 1501+ в списке 2092 вузов мира и 2 университетов из Азербайджана, является лидером в стране.
Следует отметить, что БГУ — единственный вуз Азербайджана, входящий в список «Рейтинг специальностей» по физическим наукам (физика, химия, геология, астрономия, математика и др.) и инженерным наукам (химическая инженерия, геологическая инженерия, гидрогеологическая инженерия, геофизическая инженерия и др.).
THE ранжирует университеты и специальности на основе критериев преподавания, научных исследований, индекса цитирований, международной репутации, промышленных доходов и других.
Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности стал вторым вузом страны, вошедшим в рейтинг лучших вузов мира THE World University Rankings.