Fidan Ataxanlı: “Az miqdarda olsa da, spirtli içkinin hər zaman mənfi təsirləri var”
Fidan Ataxanlı: “Az miqdarda olsa da, spirtli içkinin hər zaman mənfi təsirləri var” Fidan Ataxanlı: “Az miqdarda olsa da, spirtli içkinin hər zaman mənfi təsirləri var”
Səhiyyə Nazirliyi Bakı Narkoloji Mərkəzinin sosioloqu Fidan Ataxanlı: “Az miqdarda olsa da, spirtli içkinin hər zaman mənfi təsirləri var”
- Fidan xanım, ilk öncə bilmək istərdik ki, alkoqol asılılığı və onun əlamətləri nələrdir?
- Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təsnifatına əsasən, alkoqolizm spirtli içkilərin təkrarlanan formada və davamlı olaraq qəbul edilməsi nəticəsində meydana gələn sui-istifadə halıdır. Alkoqol asılılığı dedikdə, sözü gedən əlamətlərin ən azı ikisinin 12 ay və daha artıq müddətə özünü göstərməsi nəzərdə tutulur. Bu əlamətlər sırasına istifadə etmə kontrolunun itirilməsi, spirtli içki istifadəsini dayandırmaq və ya nəzarətdə saxlamaq üçün daimi bir istək və nəticəsi olmayan cəhdlərin olması, spirtli içki qəbuluna digər fəaliyyətlərdən daha çox zaman ayırılması faktları aiddir. Bundan əlavə, evdə, iş yerində və ya təhsil müəssisəsində üzərinə düşən məsuliyyətlərin yerinə yetirə bilinməməsi, ortaya çıxan zərərlər və mənfi nəticələr olmağına baxmayaraq, güclü istifadə istəyinin olması, spirtli içkilərin getdikcə öz təsirini itirməsi də asılılıq əlamətləridir.
Digər əlamətlər isə nəzərdə tutulandan daha artıq və ya uzun müddətli alkoqol qəbulu halları, bunların təkrarlanması faktları, spirtli içkilərin istifadəsi nəticəsində ortaya çıxan və ya onların istifadəsi ilə artan davamlı şəxslərarası problemlərin olmasıdır. Buna baxmayaraq təhlükəli vəziyyətlərlə nəticələnə biləcək situasiyalarda alkoqol istifadəsi, alkoqol istifadəsinin dayandırılması və ya azaldılması zamanı özünü göstərən abstinent sindrom – kəsilmə sindromu əlamətlərinin olmasıdır.
- Alkoqolun fiziki və psixoloji fəsadları hansılardır?
- Spirtli içkilərin tərkibində psixoaktiv və toksik maddə olan, asılılıq formalaşdıran etanol mövcuddur. Alkoqollu içkilərin istifadəsinin bir çox xəstəlik və təhlükəli situasiyalarla əlaqəli olması danılmaz bir faktdır.
Belə içkilərin qəbulu qaraciyər, ürək-damar, QİÇS və vərəm kimi yoluxucu xəstəliklərin ortaya çıxması riskini artırır.
Spirtli içki qəbulunun psixi təsirləri kimi depressiya, təşviş pozuntusu, psixoz və antisosial davranış pozuntuları misal göstərilə bilər.
- Alkoqol asılılığının digər asılılıqlarla nə kimi əlaqəsi var?
- Spirtli içki istifadəçilərinin bir çoxu tütün məhsullarından da istifadə edir və ya əksinə. Miçiqan Universitetinin araşdırmasına görə alkoqol asılılığı olan insanların digər psixoaktiv maddə və dərman vasitələrindən istifadə etmə ehtimalı spirtli içki istifadə etməyənlərə nisbətən 18% daha yüksəkdir. Digər bir araşdırma göstərir ki, yeniyetmə və gənclər arasında spirtli içki və tütün məhsullarından istifadə edən şəxslərə daha ağır psixoaktiv maddə istifadəsinin təklif edilməsi faktı daha yüksəkdir.
Spirtli içkilərin psixoaktiv maddələrlə istifadəsi çox ağır fiziki, psixi və davranış pozuntuları ilə nəticələnə bilər.
Həmçinin, soyuqdəymə və qrip əleyhinə dərmanların spirtli içkilərlə birlikdə qəbulu qaraciyər üçün ağır fəsadlara səbəb olur.
- Spirtli içki istifadəsinin sosial həyat və cəmiyyət üçün fəsadları nələrdir?
- Spirtli içkilərdən istifadə insanın sosial həyatı üçün ciddi fəsadlara səbəb olur. Alkoqol asılılığı zamanı insan gündəlik məsuliyyətlərini yerinə yetirə bilmir. Bu, onun ailə və yaxın çevrə ilə münasibətlərinə ziyan vurur. Eyni zamanda, iş yerində və təhsil müəssisələrində ciddi problemlərə səbəb olur. İşinin itirilməsi həm öz, həm də ailə üzvlərinin iqtisadi durumuna təsir göstərir.
Alkoqol sadəcə istifadə edən şəxsə deyil, ümumilikdə cəmiyyətə də ziyan vurur. Bundan başqa, spirtli içki təsirində olarkən, yıxılma, boğulma, intihar cəhdləri də ortaya çıxır. Alkoqol istifadəsi aqressiv davranışlara səbəb olmasa da, bəzi insanlarda zorakılıq davranışları ehtimalını artırır. Spirtli içki istifadəsi normal beyin fəaliyyətini pozur, beyində qərarvermə və impulsların idarəedilməsi ilə əlaqəli olan hissələrin normal funksionallığına mane olur. Koqnitiv funksiyalar pozulduğuna görə insan problemləri həll etmə, aqressiyanı idarəetmə, düzgün qərar vermə proseslərini yerinə yetirə bilmir. Spirtli içki təsirində olarkən davalar, mübahisə faktları ortaya çıxa bilir, qanun pozuntuları meydana gəlir.
Bununla yanaşı, ailə strukturuna da spirtli içki istifadəsinin mənfi təsiri var. Valideynlərlə, həyat yoldaşı ilə yaşanan gərginliklər və mübahisələr ailələrdə problemlər ortaya çıxarır və nəticədə boşanmalar baş verir. İstifadəçi valideyndirsə, uşaqların qayğısı və tərbiyəsi ilə məşğul ola bilmir.
- Alkoqol asılılığının əmələ gəlmə səbəbləri hansılardır?
- Uzun müddətli alkoqol istifadəsi beyində dəyişikliklərə səbəb olur və nəticədə asılılıq meydana gəlir. Hər bir fərd üçün spirtli içkilərin təsiri eyni deyildir. Genetik, fiziki, psixoloji və sosial faktorlar alkoqol sui-istifadəsində rol oynayır. Genetik faktorlar insanın alkoqol asılılığına daha meyilli olmasına səbəb ola bilər. Burada öyrənilən davranışların da rolu var.
Bəzi insanlar impulsiv davranışlar, aşağı özünə inam, özünü təsdiqləmə ehtiyacı kimi səbəblərə görə spirtli içkilərdən istifadə edir. Emosional problemlər, həyatında baş verən çətinliklər, zorakılıq faktları və s. alkoqol sui-istifadəsi ilə nəticələnə bilir. Bəzi psixi problemləri olan insanların da spirtli içkilərə üz tutması faktları müşahidə olunur.
Yadda saxlamaq lazımdır ki, az miqdarda olsa da, spirtli içkinin hər zaman mənfi təsirləri var və hər bir fərd üçün bu təsirlər fərqlidir.
- Xüsusi risk qruplarına kimlər daxildir?
- Beyin inkişafı davam etdiyinə və qərarvermə hissəsi hələ tam formalaşmadığına görə, yeniyetməlik yaşlarında başlayan istifadə daha təhlükəlidir. Belə ki, 18 yaşından əvvəl spirtli içki istifadə edən insanların daha sonrakı həyatında asılılıq formalaşdırması ehtimalı digərlərinə nisbətdə daha çoxdur.
Eyni zamanda, bu dövrdə başlanan istifadə gənclərin gələcək həyatlarının formalaşdırması zamanı da ciddi maneələr yarana bilər. İmpulsiv davranışlar, özünü təsdiqləmə və fərqlənmə ehtiyacı, çevrə və s. faktorlar yeniyetmə və gənclərin spirtli içki, tütün məhsulları və daha ağır psixoaktiv maddələrə əl atmasında rol oynayır.
Hamiləlik dövründə spirtli içki istifadəsi də çox risklidir. Bu, inkişaf gerilikləri və anadangəlmə davranış və düşüncə qüsurları ilə xarakterizə olunan fetal alkoqol sindromu ilə nəticələnə bilər. Bununla yanaşı, hamiləlik zamanı alkoqol istifadəsi erkən doğuş və düşük riski ehtimallarını da artırır.
- Alkoqoldan sui-istifadə problemi olan insanlara necə kömək göstərmək olar?
- Spirtli içki istifadəçiləri və onların yaxınları stiqmalar və utanc hissi səbəbi ilə bəzi hallarda bunu gizlədir və ya müalicə mümkün olmadığını düşünə bilirlər. Əslində isə müxtəlif yanaşma və üsullarla bu insanlara kömək göstərmək mümkündür. Müalicə prosesi individualdır və xəstənin vəziyyəti və ehtiyaclarına uyğunlaşdırılır. Detoksifikasiya, reabilitasiya, fərdi və qrup terapiyaları, dəstək qrupları, resosiolizasiya kimi mərhələrlə asılılıqdan uzaqlaşmaq və normal yaşamı yenidən bərpa etmək mümkündür.
Yalnız istifadəçinin özünə deyil, ailəsi və yaxın çevrəsinə də yardım etmək lazım olur. Bu problem ailə üçün də olduqca stresli ola bilər.
Sağlam həyat tərzi vərdişlərinə yiyələnmək - düzgün qidalanma, yuxu rejimi, idman və fiziki aktivlik, asudə vaxtın səmərəli dəyərləndirilməsi asılılıq və zərərli vərdişlərdən qurtarmaq istəyən insanlar üçün olduqca vacibdir.

Фидан Атаханлы: «Прием алкогольных напитков, даже в небольших количествах, всегда имеет негативные последствия»
Фидан Атаханлы: «Прием алкогольных напитков, даже в небольших количествах, всегда имеет негативные последствия» Фидан Атаханлы: «Прием алкогольных напитков, даже в небольших количествах, всегда имеет негативные последствия»
Социолог Бакинского городского наркологического центра Минздрава Фидан Атаханлы: «Прием алкогольных напитков, даже в небольших количествах, всегда имеет негативные последствия»
- Фидан ханым, прежде всего хотелось бы узнать, каковы симптомы алкогольной зависимости?
- Согласно классификации Всемирной организации здравоохранения, алкоголизм – это состояние злоупотребления, возникающее в результате многократного и постоянного приема спиртных напитков. Алкогольная зависимость определяется как наличие как минимум двух из следующих симптомов в течение 12 месяцев и более. Эти симптомы включают потерю контроля над количеством выпиваемого алкоголя, значительным ростом зависимости к алкоголю, безрезультатные попытки прекратить употребление алкоголя или контролировать ситуацию, а также уделение большего времени на употребление алкоголя, чем на другие занятия. Кроме того, симптомами алкогольной зависимости являются неспособность выполнять обязанности дома, на рабочем месте или в учебном заведении, несмотря на возникающий вред и негативные последствия, наличие сильного желания употреблять алкоголь и др.
Другие симптомы включают чрезмерное, регулярное и длительное употребление алкогольных напитков, социальные или межличностные проблемы, вызванные или усугубляемые продолжительным употреблением алкоголя, а также опасные ситуации, которые могут привести к появлению симптомов абстинентного синдрома.
- Каковы физические и психологические последствия употребления алкоголя?
- Алкогольные напитки содержат этанол – психоактивное и токсичное вещество, способное вызвать зависимость. Неоспоримым фактом является то, что употребление алкогольных напитков связано со многими заболеваниями и опасными ситуациями.
Употребление алкоголя увеличивает риск развития таких инфекционных заболеваний, как цирроз печени, сердечно-сосудистые заболевания, СПИД и туберкулез.
Психические последствия употребления алкоголя включают депрессию, тревожные расстройства, психозы и расстройства антисоциального поведения.
- Какая связь между алкогольной зависимостью и другими видами зависимости?
- Многие потребители алкогольных напитков также употребляют табачные изделия или наоборот. По данным исследования Мичиганского университета, люди с алкогольной зависимостью на 18 процентов чаще употребляют другие психоактивные вещества, чем лица, не употребляющие алкогольные напитки. Другое исследование показало, что подросткам и молодым людям, употребляющим алкоголь и табачные изделия, вероятность предложить попробовать более серьезные психоактивные вещества в разы выше.
Употребление алкогольных напитков с психоактивными веществами может привести к тяжелым физическим, психическим и поведенческим расстройствам.
Кроме того, прием лекарств от простуды и гриппа с алкоголем может вызвать серьезное повреждение печени.
- Каковы последствия употребления алкоголя для социальной жизни и общества?
- Употребление алкогольных напитков влечет за собой серьезные последствия для социальной жизни человека. Во время алкогольной зависимости человек не может выполнять свои повседневные обязанности. Это портит его отношения с семьей и близким окружением и в то же время вызывает серьезные проблемы на работе и в учебных заведениях. Потеря работы влияет на финансовое положение как самого человека, так и членов семьи.
Алкоголизм опасен не только для здоровья человека, страдающего им, но и для общества в целом. Кроме того, в состоянии алкогольного опьянения случаются падения, утопления и попытки самоубийства. Несмотря на то, что употребление алкоголя не вызывает агрессивного поведения, однако увеличивает ее вероятность у некоторых людей. Злоупотребление алкоголем нарушает нормальную деятельность мозга, мешая нормальному функционированию его отделов, отвечающих за принятие решений и управление импульсами. Из-за нарушения когнитивных функций человек не может выполнять процессы решения проблем, управления агрессией и принятия правильных решений. Также употребление алкоголя увеличивает вероятность конфликтов и драк, а также правонарушений.
Кроме того, употребление алкогольных напитков отрицательно влияет на семейные отношения. Напряженность и споры с родителями и супругой приводят к проблемам в семье и, как следствие, к разводам. Если лицо с алкогольной является родителем, то не может заботиться о своих детях.
- Каковы причины алкогольной зависимости?
- Длительное употребление алкоголя вызывает изменения в мозге, приводящие к зависимости. Воздействие алкоголя неодинаково для каждого индивидуума. Генетические, физические, психологические и социальные факторы играют роль в злоупотреблении алкоголем. Генетические факторы могут сделать человека более склонным к алкогольной зависимости. Также следует учитывать приобретенное поведение.
Некоторые люди употребляют алкогольные напитки по таким причинам, как импульсивное поведение, низкая самооценка и потребность в самоутверждении. Эмоциональные проблемы, жизненные трудности, факты насилия и другие факторы могут привести к злоупотреблению алкоголем. Пристрастие к алкоголю также наблюдается у людей с некоторыми психическими проблемами.
Важно помнить, что прием алкогольных напитков, даже в небольших количествах, всегда имеет негативные последствия, которые различны для каждого человека.
- Кто входит в особые группы риска?
- Подростковый алкоголизм более опасен, поскольку в этом возрасте мозг не прекращает развиваться и еще не полностью сформировано умение принимать решения. Так, лица, употребляющие алкоголь до 18 лет, с большей вероятностью разовьют зависимость в более позднем возрасте по сравнению с другими возрастными категориями.
В то же время злоупотребление, начавшееся в этот период, может создать серьезное препятствие в формировании дальнейшей жизни молодых людей. Импульсивное поведение, потребность в самоутверждении, личное окружение и другие факторы играют роль во влечении подростков и молодых людей к алкоголю, табачным изделиям и более серьезным психоактивным веществам.
Употребление алкоголя во время беременности также очень рискованно. Это может привести к фетальному алкогольному синдрому плода, характеризующемуся задержкой развития и врожденными дефектами поведения и мышления. Кроме того, употребление алкоголя во время беременности увеличивает риск преждевременных родов и выкидыша.
- Как помочь людям, страдающим от злоупотребления алкоголем?
- Из-за стигмы и чувства стыда алкоголики и их родственники порой скрывают это или думают, что лечение невозможно. На самом деле, помочь этим людям можно разными подходами и методами. Процесс лечения индивидуальный и адаптируется к состоянию и потребностям пациента. Такими этапами, как детоксикация, реабилитация, индивидуальная и групповая терапия, группа поддержки и ресоциализация можно избавиться от алкогольной зависимости и вернуться к нормальной жизни.
Необходимо помочь не только злоупотребляющему алкоголем, но и его семье и близкому окружению. Эта проблема может оказаться весьма стрессовой для семьи.
Привитие навыков здорового образа жизни, правильное питание, оптимальный режим сна, занятия спортом и физической активностью, эффективное проведение досуга чрезвычайно важны для людей, желающих избавиться от пагубной и вредной привычки.