“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Xəzərin irsi” silsiləsindən olan “Daha az plastik, daha çox həyat:təmiz dəniz üçün birlikdə!” devizi ilə ASCO-nun reallaşdırdığı “Art Plast” layihəsinin təqdimatı olub.
Təqdimat Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayevin, ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyevin, Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Xanlar Ağalarovun, dənizçilərin, ekoloqların, könüllülərin, ictimaiyyət və media nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutub.
Tədbirdə əvvəlcə ASCO-nun ekoloji sahədə həyata keçirdiyi layihələrdən bəhs edən video təqdim olunub.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un müəyyən edilmiş Prezidenti Muxtar Babayev çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda həyata keçirilən yaşıl hərəkat siyasətindən danışıb. O bildirib ki, ASCO beynəlxalq gəmiçilik şirkəti kimi yeni texnologiyalar tətbiq etməklə, daha təmiz yanacaq növlərinə keçməklə bu prosesdə mühüm rol oynayır.
Nazir Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin ərazisində ASCO-nun reallaşdırdığı “Art Plast” layihəsinin əhəmiyyətindən də danışıb. O bildirib ki, layihə çərçivəsində hazırlanan installyasiyalar tullantılara fərqli baxış ideyasını ortaya qoyur və bu kimi təşəbbüslər ekologiyanın çirklənməsi ilə bağlı mübarizədə böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Muxtar Babayev çıxışında Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin belə ekoloji layihələrdə fəal iştirakını, ümumilikdə Milli Parkda son dövrlər görülən işlərin təqdirəlayiq olduğunu da xüsusi vurğulayıb.
ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev çıxışında Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsinin və Bakıda keçiriləcək COP29 tədbirinin əhəmiyyətindən danışıb. O həmçinin ASCO-nun 2050-ci ilədək sıfır emissiyaya çatmaq hədəfinə nail olmaq istiqamətində gördüyü işlər barədə məlumat verib: “Biz bu istiqamətdə fəaliyyətimizi hökumətin ekologiya ilə bağlı siyasətinə, eyni zamanda beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğun təşkil etmişik. Bu, mürəkkəb prosesdir, eyni zamanda böyük zəhmət tələb edir. Kollektiv olaraq öhdəsindən gələcəyimizə əminik və bunun üçün əzmlə çalışırıq.”
Sədr bildirib ki, qlobal iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə hər birimizin üzərinə məsuliyyət düşür və ASCO olaraq bununla bağlı da Korporativ Sosial Məsuliyyətimiz çərçivəsində müxtəlif layihələr, o cümlədən maarifləndirmə tədbirləri həyata keçiririk. Bunlardan biri də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Daha az plastik, daha çox həyat:təmiz dəniz üçün birlikdə!” devizi ilə keçirdiyimiz “Art Plast” layihəsidir ki, burada da məqsədimiz cəmiyyətə ətraf mühiti təmiz saxlamağın vacibliyini aşılamaqla yanaşı, tullantıların istifadəyə yararlı məhsullara qaytarılması ideyasını təlqin etməkdir.
Rauf Vəliyev çıxışının sonunda layihənin ərsəyə gəlməsində iştirak edən hər kəsə, eyni zamanda installyasiyaların yerləşdirilməsinə şərait yaratdıqlarına və göstərdikləri dəstəyə görə Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkür edib.
Çıxışlardan sonra “Art Plast” layihəsi çərçivəsində ASCO-nun Azərbaycan Dənizçilik Kollecinin, “Suraxanı” gəmi-muzeyi ilə "Gənc könüllülər" İctimai Birliyinin bazası əsasında yaradılmış “Dəniz könüllüləri” və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin “Eko könüllüləri”nin "Bibiheybət" Gəmi Təmiri Zavodunun ərazisində keçirdikləri təmizlik aksiyası, eyni zamanda installyasiyaların hazırlanma prosesi barədə videolar nümayiş etdirilib.
Həmçinin tədbirdə layihənin həyata keçirilməsində əməyi olan əməkdaşlara “Təşəkkürnamə” təqdim olunub.
Daha sonra qonaqlar plastik, metal və digər məişət tullantılarından istifadə olunaraq 5 metr uzunluğa malik balıq, eyni zamanda hər birinin hündürlüyü təxminən 2 metrdən çox olan qağayı, suiti və dəniz atı formasında hazırlanmış installyasiyalar, plastik qablardan düzəldilmiş 4 metr uzunluğu olan dünya xəritəsi installyasiyası, eləcə də istismar müddətini başa vurmuş qayıqlardan düzəldilən güldanlarla yaxından tanış olublar.
Onlara məlumat verilib ki, ASCO-nun “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunun və “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunun bir qrup əməkdaşının gərgin əməyi hesabına ərsəyə gələn bu “eko-art”lar ətraf mühiti təmiz saxlamağın əhəmiyyətinə, plastik çirklənməsinin ekosistem üçün təhlükələrinə, xüsusilə dəniz canlılarının qorunmasının vacibliyinə diqqət çəkməklə yanaşı, tullantıların istifadəyə yararlı məhsullara çevrilməsinin, hətta onlardan sənət əsərləri yaratmağın mümkünlüyünü əyani formada nümayiş etdirir. Xanı balığı formasındakı unikal installyasiya isə həm də plastik tullantıların atılması üçün şəhər sakinləri və turistlərin ixtiyarına veriləcək, burada toplanan tullantılar mütəmadi olaraq təkrar emala göndəriləcək.
Daha sonra qonaqlar könüllülərin topladıqları plastik tullantıları balıq installyasiyasının içərisinə atıblar.
Sonda qonaqlar “Suraxanı” gəmi-muzeyinin ekspozisiya zalları ilə yaxından tanış olublar.
Qeyd edək ki, tədbir çərçivəsində “Suraxanı” gəmi-muzeyində “Açıq Qapı Günü” elan edilib və ziyarətçilər üçün tullantıların təkrar emala çevrilməsi mövzusunda xüsusi master-klass keçirilib. Həmçinin qonaqlar üçün maraqlı musiqili proqram təqdim edilib.

Presentation of “Art Plast” project implemented by ASCO under the “Less Plastic, More Life: Together for a Clean Sea” motto, which is part of the “Caspian Heritage” series within the framework of the “Solidarity for a Green World Year” initiative, took place.
The presentation was attended by Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources and COP29 President-Designate, Khanlar Agalarov, Chairman of the Board, Seaside Boulevard Department, Rauf Valiyev, ASCO Chairman of the Management Board, as well as seafarers, environment engineers, volunteers, public and media representatives.
The event was opened by showing a video about the projects implemented by ASCO in the field of ecology.
Mukhtar Babayev, Minister of Ecology and Natural Resources and COP29 President-designate, spoke about the green movement policy implemented in Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev. He said ASCO, as an international shipping company, plays an important role in this process by applying new technologies and switching to cleaner fuels.
The Minister also spoke about the importance of the “Art Plast” project implemented by ASCO on the territory of the Seaside Boulevard. He mentioned that installations created under the project reveal the idea of a different view of waste and such initiatives are of great importance in the fight against environmental pollution.
In his speech, Mukhtar Babayev emphasized active participation of Seaside Boulevard in such environmental projects and noted that the work done recently in the National Park is admirable.
In his speech, ASCO Chairman of the Board Rauf Veliyev spoke about the importance of declaring 2024 as “Year of Solidarity for a Green World” in Azerbaijan by the President Ilham Aliyev decree and hosting COP29 event in Baku. He also informed about ASCO's work on the goal of achieving zero emissions by 2050: “We have organized our activities in this direction in accordance with the state policy in the field of ecology, as well as the requirements of international conventions. This is a complex process that requires painstaking work. We are confident that by making efforts and working together we will overcome everything”.
Chairman added that each of us has responsibility to fight global climate change and as part of ASCO corporate social responsibility we are implementing various projects, including educational activities. One of them is “Art Plast” project held within the framework of the “Solidarity for a Green World Year” under the “Less Plastic, More Life: Together for a Clean Sea” motto, which aims to inform society about the importance of keeping environment clean, as well as to instill the idea of recycling waste into useful products.
At the end of his speech, Rauf Valiev thanked all those who participated in the creation of the project, as well as the management and staff of the Seaside Boulevard for their support and creation of conditions for placing the installations.
The event was continued by showing a video about clean-up action of the territory of “Bibi-Eybat” shipyard by “Marine Volunteers” created on the basis of ASCO Maritime College, “Surakhani” ship-museum and “Young Volunteers” public association together with “Eco Volunteers” of the Ministry of Ecology and Natural Resources within the framework of “Art Plast” project, as well as a video about installations preparation process.
Also “Certificates of Appreciation” were presented to employees who made a significant contribution to the project at the event.
Guests were then introduced to the following installations - 5 meter long fish made of metal, plastic and other household waste, installations of seagull, seal and seahorse each over 2 meters high, 4 meter long world map made of plastic bottles, and flowerbeds made of decommissioned boats.
Guests were informed that eco-art installations, created through strenuous work of group of employees of ASCO “Zykh” ship construction and repair yard as well as “Bibi-Heybat” ship repair yard emphasize the importance of keeping the environment clean. They also draw attention to the threats of plastic pollution to ecosystem and demonstrate possibility of turning waste into useful products, including creation of works of art, thus emphasizing the importance of protecting marine life. Unique installation in the form of a perch fish will also be available for residents and tourists to recycle plastic waste. Collected wastes will be sent for recycling on a regular basis.
Later, guests disposed plastic waste collected by the volunteers into the fish-shaped installation.
At the end, guests familiarized themselves with the exhibition halls of the ‘Surakhani’ ship-museum.
It should be noted that as part of the event “Surakhani” ship-museum announced "Open House Day" during which special master class on waste recycling was held for visitors. Additionally, guests were treated to an engaging musical program.