https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_319e33b809c2387b674c0f364_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun Ali bitkilərin ekologiyası və coğrafiyası laboratoriyasının müdiri Elman Yusifovun təqdimatında “İqlim dəyişmələri kontekstində Azərbaycanın florasının biocoğrafiyası və biomüxtəlifliyi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Elman Yusifov iqlim dəyişikliyinin tarixi-geoloji tendensiyası barədə məlumat verib, dünyada, o cümlədən Qafqaz geobotaniki hövzəsində flora müxtəlifliyinin inkişaf xüsusiyyətlərini izah edib. Relyef xüsusiyyətinə uyğun olaraq Azərbaycanın bitki örtüyünün xüsusilə şaqulu qanunauyğunluq üzrə yayılması, bu zaman yüksəkliklər üzrə landşaft müxtəlifliyinə əsasən bitki növlərinin endemikliyinin artması, ayrı-ayrı fiziki-coğrafi əyalətlərlə bağlı araşdırmalarını təqdim edib. Bildirib ki, respublikamızda yüksəkliyə qalxdıqca endemik bitkilərin növ müxtəlifliyi artır. Ölkə ərazisində olan ekosistemlər antropogen təsirə məruz qalır, nəticədə bir çox növlər təhlükə altına düşür.
Elman Yusifov hazırda ölkədə biomüxtəlifliyin qorunması, botanika sahəsində olan müasir yeniliklər, bitki örtüyünün iqlimin formalaşmasında rolu və qlobal iqlim dəyişikliyinin Azərbaycanın bitki örtüyünün zənginliyinə mənfi təsirləri barədə seminar iştirakçılarını məlumatlandırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_319e33b809c2387b674c0f364_o.jpg
На факультете экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) в представлении заведующего лабораторией Института ботаники Министерства науки и образования Эльмана Юсифова состоялся научный семинар на тему «Биогеография и биоразнообразие флоры Азербайджана в контексте изменения климата».
Эльман Юсифов сообщил об историко-геологической тенденции изменения климата и объяснил особенности развития разнообразия флоры в мире, в том числе в Кавказском геоботаническом бассейне. Он представил свои исследования по отдельным физическим-географические регионам по распространению растительности в Азербайджане, особенно по вертикальной закономерности, а также увеличению эндемичности видов растений на разных высотах. Ученый рассказал, что в республике видовое разнообразие эндемичных растений увеличивается с высотой над уровнем моря. Экосистемы страны подвержены антропогенному влиянию, в результате чего многие виды находятся под угрозой исчезновения.
Эльман Юсифов проинформировал участников семинара о сохранении биоразнообразия в стране, современных инновациях в области ботаники, роли растительности в формировании климата и негативном влиянии глобального изменения климата на богатство растительности Азербайджана.