Braziliyada Avropa İttifaqı və Böyük Britaniya ilə COP çərçivəsində “yaşıl tərəfdaşlıq” müzakirə edilib
Braziliyada Avropa İttifaqı və Böyük Britaniya ilə COP çərçivəsində “yaşıl tərəfdaşlıq” müzakirə edilib Braziliyada Avropa İttifaqı və Böyük Britaniya ilə COP çərçivəsində “yaşıl tərəfdaşlıq” müzakirə edilib
Braziliyanın G20-yə sədrliyi çərçivəsində keçirilən enerji tədbirlərində iştirak məqsədilə Foz do İquaçu şəhərində səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazov bir sıra görüşlər keçirib.
Avropa İttifaqının (Aİ) energetika məsələləri üzrə komissarı Kadri Simsonla görüşdə təbii qaz təchizatı, “yaşıl enerji” tərəfdaşlığı və COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. COP29 Sədrliyinin irəli sürdüyü 14 təşəbbüsün 3-nün enerji sahəsini əhatə etdiyi qeyd olunub. COP çərçivəsində Aİ ilə birgə planlaşdırılan tədbirlər, o cümlədən Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayen, Gürcüstan, Rumıniya, Macarıstan, Bolqarıstanın, eləcə də şirkətlər və maliyyə institutlarının iştirakı ilə  “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” üzrə keçiriləcək yüksək səviyyəli tədbir zamanı layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının ilkin hesabatının təqdim olunması ilə bağlı fikir mübadiləsi edilib. Bu dəhliz üzrə işlərin cari vəziyyəti, layihənin Mərkəzi Asiya  ölkələrinin qoşulmaqla genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar nəzərdən keçirilib. Gələn il layihəyə PMI (Ortaq Maraqlar Layihəsi) statusu üçün müraciət ediləcəyi bildirilib. Həmçinin Naxçıvan üzərindən Türkiyə vasitəsilə Avropaya “yaşıl enerji” infrastrukturunun qurulmasına da toxunularaq bu layihələrin əhəmiyyəti Avropada elektrik enerjisinə gözlənilən tələbat artımı, enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidi  kontekstində  dəyərləndirilib.
Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Parlamentinin “Enerji Təhlükəsizliyi və Xalis Sıfır”  departamentində dövlət katibinin müavini Keri Makkarti  ilə görüşdə isə ölkələrimiz arasında enerji sahəsində uzunmüddətli strateji tərəfdaşlığın “yaşıl enerji”, dekarbonizasiya istiqamətləri ilə şaxələnən inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Bu xüsusda, təmiz enerjiyə keçid sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun həyata keçirildiyi vurğulanıb. Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin karbonsuzlaşdırılmasında bp ilə icra olunan “Şəfəq” layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs olunub.
Görüşdə COP29-un “yaşıl enerji zonası və dəhliz”lər, elektrik şəbəkələrinin gücləndirilməsi və enerji saxlama imkanlarının artırılması, hidrogenin inkişafı üzrə enerji təşəbbüslərindən də danışılıb. Böyük Britaniya enerjiyə keçid məqsədinə çatmağa imkan yaradan bu təşəbbüslərə qoşulmağa dəvət edilib. “Enerji günü”ndə keçirilən tədbirlərdə iştirakla yanaşı COP-un iqlim və “yaşıl enerji keçidi” ilə bağlı hədəflərini irəli aparmaq üçün zəruri olan maliyyələşmə məsələsi, həmçinin Böyük Britaniya ilə potensial təşəbbüslər üzrə əməkdaşlıq imkanları da müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_9cf692af1dae6b66c4043fe6d_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov, who is on a visit in Foz do Iguacu, held a number of meetings in order to participate in the energy talks held under the Brazil`s presidency to the G20.
At the meeting with Kadri Simson, European Commissioner for Energy, issues of natural gas supply, green energy partnership and cooperation within COP29 were discussed. It was noted that 3 out of the 15 initiatives put forward by the COP29 presidency cover the energy field. During the events planned jointly with the EU within the COP, including the high-level event on the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor with the participation of European Commission President Ursula von der Leyen, and Georgia, Romania, Hungary, Bulgaria, as well as companies and financial institutions, the sides exchanged views on the presentation of the preliminary report of feasibility study of the project. The current status of work on this corridor and the steps taken to expand the project by joining the countries of Central Asia were considered. It was reported that next year the project will be applied for the status of PMI (Project of Common Interests). The importance of these projects was also assessed in the context of the expected increase in electricity demand in Europe, energy security and energy transition, referring to the construction of the green energy infrastructure in Europe via Türkiye through Nakhchivan.
At the meeting with Ms. Kerry McCarthy, UK Parliamentary Under-Secretary of State at the Department for Energy Security and Net Zero of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland the sides expressed satisfaction with the development of long-term strategic partnership between the two countries in the field of energy, which is diversified by the directions of green energy and decrabonization. In this regard, it was emphasized that the Memorandum of Understanding on cooperation in the field of transition to clean energy has been implemented. The importance of the Shafag project implemented with bp in the decarbonization of the oil and gas industry of Azerbaijan was discussed.
At the meeting, COP29's energy initiatives on green energy zone and corridors, strengthening power grids and increasing energy storage capacities, and hydrogen development were also discussed. The UK has been invited to join these initiatives, which allow achieving the goal of switching to energy. In addition to participation in the events held on the energy day, the issues of financing necessary to advance the goals of the COP on climate and the green energy transition, as well as the cooperation opportunities with the UK on potential initiatives were discussed.