Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin ayihəsi ilə Daşkənddə Azərbaycana aid özbək dilində “Olovlar Yurti - Ozarbayjon” (Odlar Yurdu Azərbaycan) adlı kitab çap edilib.
Müəllifi tanininmiş tədqiqatçı-jurnalist Şarofiddin Tolaqanov olan nəşrdə Azərbaycanın dövlətçilik tarix, Azərbaycan xalqı, mədəniyyətimiz, incəsənətimiz, ədəbiyyatımız, milli bayramlarımız, hüzn günləri, Ümummilli Lider Heydər Əliyev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva, mədəniyyət mərkəzi olan Şuşa, Qarabağ, Azərbaycan-Özbəkistan tarixi, mədəni əlaqələri, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, Ermənistanın apardığı siyasətin Qafqazda və bütün dünyadakı mənfi təzahürləri və s. haqqında geniş məlumatlar verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Özbəkistanın tanınmış jurnalistlərindən biri hesab edilən Şarofiddin Tolaqanov Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən ölkəmizə təşkil edilmiş media-turlarda iştirak edib, işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda olub, erməni vandalizmini öz gözləri ilə görüb.
Qeyd edək ki, sözügedən kitabın Daşkənddə yaxın günlərdə təqdimatı və Özbəkistanın aparıcı kitabxanaları, ali təhsil ocaqlarına verilməsi də nəzərdə tutulur.

Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане издана на узбекском языке в Ташкенте книга, посвященная Азербайджану, под названием “Olovlar Yurti - Ozarbayjon” (Страна Огней - Азербайджан).
В издании, автором которого является известный журналист-исследователь Шарофиддин Тулаганов, была дана обширная информация об истории государственности Азербайджана, азербайджанском народе, нашей культуре, искусстве, литературе, национальных праздниках, днях скорби, общенациональном лидере Гейдар Алиеве, Президенте Азербайджанской Республики Ильхам Алиеве, первом вице-президенте Мехрибан ханум Алиевой, культурном центре Шуше, Карабахе, истории и культурных связях Азербайджана и Узбекистана, армяно-азербайджанском конфликте, негативных проявлениях проводимой Арменией политики на Кавказе и во всем мире и др..
Для информации подчеркнём, что Шарофиддин Тулаганов, считающийся одним из известных журналистов Узбекистана, принял участие в медиа-турах, организованных Азербайджанским Культурным Центром в нашу страну, побывал на освобожденных от оккупации землях, своими глазами увидел армянский вандализм.
Отметим, что данная книга будет презентована в Ташкенте в ближайшие дни и передана в ведущие библиотеки и высшие учебные заведения Узбекистана.