“Uşaqlarda piylənmənin qarşısını almaq üçün düzgün qidalanma strategiyaları tətbiq edilməlidir”
“Uşaqlarda piylənmənin qarşısını almaq üçün düzgün qidalanma strategiyaları tətbiq edilməlidir” “Uşaqlarda piylənmənin qarşısını almaq üçün düzgün qidalanma strategiyaları tətbiq edilməlidir”
“Uşaqlarda piylənmənin qarşısını almaq üçün düzgün qidalanma strategiyaları tətbiq edilməlidir”.
innews.media xəbər verir ki, bu fikirləri 93 FM dalğasında yayımlanan “Sağlam radio”un “Sağlam səhər” verilişində qonaq olan pediatr Aytəkin Əliyevadır.
Onun sözlərinə görə, ilk növbədə, uşaqlara qidaların düzgün porsiya ölçüləri öyrədilməlidir ki, bu da onların kalori qəbulunu nəzarət altında saxlamağa kömək edir:
“Şirin içkilər və hazır qidaların istifadəsini minimuma endirmək, onların kilo alma riskini azaldır. Uşaqların gündəlik qidasında meyvə, tərəvəz, tam taxıllar və zülal mənbələri yer almalıdır. Fiziki aktivlik, pəhrizlə yanaşı, piylənmənin qarşısını almaq üçün mühüm rol oynayır, buna görə uşaqları müntəzəm olaraq idmana təşviq etmək lazımdır. Eyni zamanda, ailə ilə birlikdə sağlam yemək saatları yaratmaq, uşaqların qidalanma vərdişlərini inkişaf etdirir”.
Pediatr bildirib ki, uşaqların qəlyanaltı vərdişlərini sağlam alternativlərlə əvəz etmək, məsələn, meyvə və qoz-fındıq, piylənmə riskini azaldır:
“Uşaqlara qida seçimləri haqqında düzgün məlumat vermək, onların öz qida seçimlərinə müsbət təsir edir”.
A.Əliyeva sonda qeyd edib ki, televizor və elektron cihazların istifadəsini məhdudlaşdırmaq, aktiv həyat tərzini təşviq etmək lazımdır:
“Uşaqların sağlam qidalanma vərdişlərini inkişaf etdirmək, onların gələcəkdə sağlam həyat tərzi sürmələrini təmin edir”.

«Для предотвращения детского ожирения необходимо применять правильные стратегии питания»
«Для предотвращения детского ожирения необходимо применять правильные стратегии питания» «Для предотвращения детского ожирения необходимо применять правильные стратегии питания»
«Для предотвращения детского ожирения необходимо применять правильные стратегии питания».
Как сообщает innews.media, об этом на передаче Sağlam həyat радиостанции Sağlam radio, вещаемого на волне 93.0 FM, сказала врач-педиатр Айтекин Алиева.
По ее словам, в первую очередь детей следует приучать к правильным размерам порций еды, что помогает держать под контролем их калорийность:
«Сведение к минимуму потребления сладких напитков и полуфабрикатов снижает риск увеличения веса. Ежедневный рацион детей должен включать фрукты, овощи, цельнозерновые продукты и источники белка. Физическая активность, наряду с диетой, играет важную роль в предотвращении ожирения. Поэтому детей следует поощрять к регулярным физическим упражнениям. В то же время, совместное питание всей семьей формирует здоровые пищевые привычки у детей».
Врач-педиатр отметила, что замена привычки перекусов здоровыми альтернативами, например фруктами и ореховыми, снижает риск ожирения у детей:
«Предоставление детям правильной информации о выборе продуктов питания оказывает положительное влияние на их собственный выбор продуктов».
В завершение А.Алиева отметила, что необходимо ограничить время просмотра телевизора и электронных устройств, а также пропагандировать активный образ жизни: