https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_480e2e98ead3281a9f5e92488_o.jpg
“Oktyabrın 6-10-da Drakonid meteor yağışı müşahidə ediləcək və oktyabrın 8-də pik həddinə çatacaq. Mənbəyi Əjdaha (Drakon) bürcündə olduğuna görə bu meteor yağışı Drakonidlər adlanır”.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, Bakıda Drakonid meteor yağışı bütün gecə ərzində müşahidə olunacaq.
Qeyd edək ki, Drakonid saatda cəmi 10 meteor istehsal edən kiçik meteor yağışıdır. O, ilk dəfə 1900-cu ildə kəşf edilmiş “21P Giakobini-Zinner” kometinin qoyub getdiyi toz dənələri tərəfindən əmələ gəlir. Kometin Günəş ətrafında bir dövrü tamamlaması təxminən 6,6 il çəkir.
Meteor yağışları Yer kürəsi kometlər və asteroidlərdən sonra geridə qalan dağıntı axınlarından keçdikdə yaranır. Zaman keçdikcə bu axınlardakı quma bənzər parçalar Günəş sistemi ətrafında ana cismin orbitinin uzunluğu boyunca paylanır. Bu dağıntılardan biri Yer atmosferi ilə toqquşduqda, adətən, təxminən 70-100 km yüksəklikdə “düşən” ulduzlar görünür. Ən çox meteor görmək üçün birbaşa yağışın mənbəyinə deyil, səmanın ondan təxminən 30-40° uzaqlıqdakı hər hansı qaranlıq hissəsinə baxmaq lazımdır. Məhz yağışın mənbəyindən bu məsafədə meteorların əksəriyyəti görünür.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_480e2e98ead3281a9f5e92488_o.jpg
«Метеорный поток Дракониды будет наблюдаться 6-10 октября и достигнет своего пика 8 октября. Этот метеорный поток называется Драконидами, потому что его источник находится в созвездии Дракона».
По информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), в Баку метеоритный дождь можно будет наблюдать на протяжении всей ночи.
Следует отметить, что Дракониды — это небольшой метеорный поток, производящий всего около 10 метеоров в час. Он образован пылевыми частицами, оставленными кометой «21P/Джакобини — Циннера», которая была открыта в 1900 году. Период обращения этой кометы вокруг Солнца составляет примерно 6,6 лет.
Метеоритные дожди возникают, когда Земля проходит через потоки осколков, оставленных кометами и астероидами. Со временем осколки распределяются вдоль орбиты их родительского тела по всей Солнечной системе. Когда один из таких осколков сталкивается с атмосферой Земли, на высоте около 70-100 км можно наблюдать «падающие звезды». Для того чтобы увидеть наибольшее количество метеоров, лучше всего смотреть не прямо в сторону источника дождя, а в область неба, удаленную от него на 30-40 градусов, где видимость метеоров будет максимальной.