Kaspersky: rəqəmsal mövhumatları birlikdə yox edirik
Kaspersky: rəqəmsal mövhumatları birlikdə yox edirik Kaspersky: rəqəmsal mövhumatları birlikdə yox edirik
Hətta 2024-cü ildə belə internet və kibertəhlükəsizlik dünyası miflər və rəqəmsal mövhumatlarla doludur. Kompüter təhlükəsizliyi ilə bağlı bəzi yanlış təsəvvürlər o qədər geniş yayılıb ki, bir çox insanlar onları həqiqət kimi qəbul edirlər.
Kaspersky 10 min insanın iştirakı ilə böyük bir araşdırma aparıb və bir çoxlarının hələ də rəqəmsal miflərə inandığını öyrənib. Məsələn, onlar hesab edirlər ki, hər hansı ictimai “Wi-Fi”ya qoşulmaq tamamilə təhlükəsiz ideyadır və smartfonlar isə standart olaraq sahiblərinin bütün hərəkətlərini izləyir.
Mif №1. Çatbotları real insanlardan ayırmaq çətindir
Respondentlərin demək olar ki, yarısı, yəni 47%-i belə hesab edir. İlk baxışdan süni intellekt və insanla yazışmaları ayırd etmək çətin məsələ kimi görünür, xüsusən də “robotlar”ın Tyurinq testindən heç bir problem olmadan keçdiyini nəzərə aldıqda.
- Botlar adətən daha rəsmi və monoton şəkildə yazırlar, halbuki insanda danışıq nitqi, jarqon və hətta emosional ifadələri aydın sezmək mümkündür. İnsanlar bəzən cavab verməzdən öncə çox düşündükləri üçün cavab verməkdə gecikə bilirlər, botlar isə bir göz qırpımında cavab göndərirlər. Xüsusi tapşırıqlar üçün proqramlaşdırılmış botlardan fərqli olaraq insanlarda bilik boşluqları və ya kontekst anlaşılmazlıqları ola bilər. Bir sözlə, bot faktoru təkrarlar və mövzudan minimum kənara çıxmaqla, quru, fakt üzrə cavablardan bəlli olur.
Mif № 2. Smartfonum yerdəyişmələrimi izləyir
Respondentlərin üçdə ikisi (67%) əmindir ki, smartfonları daim onların geolokasiyasını izləyir. Bu fikrin mövcud olması üçün əsas var. Əksər hallarda bu cür "nəzarət" könüllü şəkildə təşkil olunur: istifadəçilər tez-tez tətbiqlərə çoxlu sayda icazələr verirlər və onlar da öz növbəsində məlumatları ən azından marketinq kampaniyaları qurmaq, maksimal məqsədlə isə real nəzarət təşkil etmək üçün (çox kiçik ehtimalla) öz tərtibatçılarına ötürə bilərlər.
- Casus proqramlarını unutmayın - bunlar adətən qanuni proqramlar kimi maskalanan, lakin əslində zəngləri, mesajları qeyd edən və bəzən hərəkətləri izləyən zərərli proqramlardır. Buna görə də, narahat olan 67% respondentin hamısına cihazlarında casus proqram olmadığından əmin olmağı tövsiyə edirik. Bunun üçün etibarlı qoruma həlli quraşdırmaq kifayətdir.
Mif № 3. Söhbət zamanı təyyarə rejimini işə salmaq nəzarətdən qurtulmağa imkan verir
İnsanların 28%-i söhbət edərkən telefonlarını söndürür və ya təyyarə rejiminə qoyurlar. Üstəlik, 26% bunu hər dəfə ictimai yerdə olan zaman edir. Mütəxəssislərimiz sizi əmin edir ki, casusluqdan qorumağın bu yolu səmərəsizdir. Səbəbi aşağıdadır:
- Yoluxmuş smartfonun internetə çıxışı olmasa belə, telefonu əhatə edən səsləri yaza bilən troyanlar var. Təyyarə rejimi söndürülən kimi zərərli proqram toplanmış məlumatları dərhal təcavüzkarların serverinə ötürür. Bu cür funksionallıq, məsələn, “Trianqulyasiya əməliyyatı” kampaniyasında ortaya çıxan troyan vasitəsilə tətbiq edilib. Buna görə də, kibercasusluqdan qorunmaq baxımından xüsusi təhlükəsizlik həllindən istifadə etmək daha effektiv olacaq. Avia rejimi uçuşlara saxlayın.
Mif №4: İctimai “Wi-Fi”dan istifadə etmək təhlükəsizdir
Dünya üzrə respondentlərin ən azı 39%-i bu fikirdədir - onlar yəqin ki, Parisdəki ictimai qaynar nöqtələr haqqında araşdırmamızı oxumayıblar. İyul ayında biz 25 000-ə yaxın unikal “Wi-Fi” giriş nöqtəsinin təhlükəsizliyini təhlil etdik və onların dörddə birinin tamamilə etibarsız olduğunu və bir çoxunun köhnəlmiş təhlükəsizlik protokolları ilə qorunduğunu aşkar etdik. Bu araşdırmanın nəticələrini dünyanın istənilən şəhərinə tətbiq etmək olar.
- Odur ki, mümkünsə, ictimai “Wi-Fi” şəbəkəsinə qoşulmağa meylli olmayın və buna məcbur olsanız, o zaman qaydalara əməl edin: onlayn alış-veriş üçün ödəniş etməyin; ikifaktorlu autentifikasiya olmadan şəxsi hesablara daxil olmayın; laptopda təhlükəsizlik divarı (firewall) aktivləşdirin və cihazlarınızda fayl paylaşımını və “AirDrop”u söndürün.
Mif № 5. İnkoqnito rejimində hərəkətlərim görünməzdir
İnkoqnito rejimini aktivləşdirmək internetdəki gəzintiniz üçün tam məxfiliyi təmin etmir. Bəli, bu rejim ziyarət edilən saytların tarixini, onlara daxil edilmiş məlumatları yadda saxlamır və məlumatları brauzer bazasına ötürmür - başqa sözlə, inkoqnito rejimi cihazınızda saytların ziyarətindən sonra geriyə heç bir iz buraxmamağa imkan verir. Lakin şəxsi rejim sizin IP ünvanınızı gizlətmir, ona görə də lazım gələrsə, olduğunuz yeri açığa çıxarmaq mümkün olacaq. Bir saytda qeydiyyatdan keçsəniz, şəxsiyyətinizi müəyyən etmək də mümkündür.
- Brauzerin inkoqnito rejimindən istifadə, məsələn, ailə üzvləriniz üçün hədiyyələr axtardığınız zaman əla seçimdir. O, xüsusən hamınız eyni kompüter və brauzerdən istifadə edirsinizsə, lap yerinə düşür. Beləliklə, brauzerdəki hərəkətləriniz yadda qalmayacaq və bəzi qeyri-münasib kontekstli reklamlarla sürpriziniz ortaya çıxmayacaq. İnkoqnito rejimində başqa nə etməli və etməməli olduğunuz haqqında ayrıca məqalədə danışmışıq.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_a345394826136129690308846_o.jpg
Даже в 2024 году мир интернета и кибербезопасности полон мифов и цифровых суеверий. Некоторые ошибочные представления о компьютерной безопасности настолько распространены, что многие принимают их за правду.
«Лаборатория Касперского» провела большое исследованиеhttps://www.kaspersky.com/blog/myths-and-reality-of-digital-world/, в ходе которого опросила 10 тысяч людей, и выяснила: многие до сих пор верят в цифровые мифы. Например, считают, что подключиться к любому общественному Wi-Fi — совершенно безопасная идея, а смартфоны по умолчанию следят за всеми передвижениями своих владельцев.
Миф № 1. Чат-боты сложно отличить от реальных людей
Практически половина, а именно 47% опрошенных считают именно так. Отличить переписки с ИИ и с человеком на первый взгляд кажется нелегкой задачей, особенно с учетом того, что «роботы» без проблем проходят тест Тьюринга.
- Боты обычно пишут более официально и однообразно, тогда как человек может использовать разговорную речь, сленг или даже эмоциональные фразы. Люди могут иногда задерживаться с ответами, потому что обдумывают их, а боты отвечают молниеносно. У людей также могут быть пробелы в знаниях или непонимание контекста, в отличие от ботов, которые запрограммированы на конкретные задачи. Одним словом, они отвечают сухо, по факту, с обилием повторов и минимальным отступлением от темы.
Миф № 2. Смартфон следит за моими передвижениями
Две трети (67%) респондентов уверены, что смартфон в постоянном режиме отслеживает их геолокацию. Что же, это мнение имеет право на существование. В большинстве случаев такая «слежка» организована добровольно: пользователи частенько раздают приложениям колоссальное количество разрешений, а те, в свою очередь, могут передавать данные своим разработчикам: как минимум для настраивания маркетинговых кампаний, как максимум — для реальной слежки (маловероятно).
- Не стоит забывать и про spyware — это такие вредоносные программы, которые обычно маскируются под легитимные приложения, а на деле записывают звонки, сообщения и порой отслеживают передвижения. Поэтому мы рекомендуем всем 67% беспокоящихся убедиться, что spyware нет на их устройстве — для этого достаточно будет установить надежную защиту.
Миф № 3. Включенный режим полета во время разговора позволяет избавиться от слежки
28% человек выключают свои телефоны или переводят их в режим полета на время разговоров. Более того, 26% делают это всякий раз, когда находятся в общественном месте. Наши эксперты уверяют: такой способ обезопасить себя от шпионажа неэффективен — и вот почему.
- Существуют трояны, способные записывать окружающие телефон звуки, даже если на зараженном смартфоне отсутствует доступ к Сети. Как только человек выключает режим полета, вредоносное ПО сразу же передает собранные данные на сервер злоумышленников. Такая функциональность, например, была реализована в трояне, фигурировавшем в кампании «Операция Триангуляция». Так что с точки зрения защиты от кибершпионажа гораздо эффективнее будет использовать специальное защитное решение. Авиарежим оставьте для полетов.
Миф № 4. Пользоваться общественным Wi-Fi — это безопасно
Так считают как минимум 39% опрошенных во всем мире — наверняка они не читали наше исследование общественных хот-спотов в Париже. В июле мы проанализировали безопасность почти 25 000 уникальных точек доступа Wi-Fi и выяснили, что четверть из них оказались совершенно небезопасны, а многие защищены устаревшими протоколами безопасности. Результаты этого исследования могут быть применимы к любому городу мира.
- Так что по возможности избегайте подключений к общественным Wi-Fi, а если вы все-таки вынуждены сделать это, то соблюдайте правила: не оплачивать покупки в Интернете; не авторизовываться в личных аккаунтах без двухфакторной аутентификации; на ноутбуке включить файервол; отключить обмен файлами и AirDrop на своих устройствах.
Миф № 5. В режиме инкогнито мои действия невидимы
Включение режима инкогнито не обеспечивает абсолютной приватности вашего серфинга. Да, этот режим не сохраняет историю посещенных сайтов, не запоминает информацию, вводимую на них, и не сохраняет данные в кэше браузера — иными словами, режим инкогнито позволяет не оставить на устройстве следов от посещения сайтов. Но приватный режим не скрывает ваш IP-адрес, поэтому «пробить» местоположение при необходимости будет возможно. Также возможно идентифицировать вашу личность, если вы авторизовались на каком-либо сайте.
- Режим инкогнито браузера отлично подойдет в тех случаях, когда, например, вы в поиске подарков члену вашей семьи — особенно если вы все пользуетесь одним компьютером и браузером. Так браузер не запомнит ваши действия и не испортит сюрприз какой-нибудь неподходящей контекстной рекламой. Что еще стоит и чего не стоит делать в режиме инкогнито, мы рассказали в отдельном материале.