Londonda Aida Mahmudovanın “Mənzərəyə açılan otaq” adlı fərdi sərgisi başa çatıb
Londonda Aida Mahmudovanın “Mənzərəyə açılan otaq” adlı fərdi sərgisi başa çatıb Londonda Aida Mahmudovanın “Mənzərəyə açılan otaq” adlı fərdi sərgisi başa çatıb
Londonda yerləşən məşhur müasir incəsənət məkanı olan “Saatchi” qalereyasında (https://www.saatchigallery.com) Azərbaycan rəssamı Aida Mahmudovanın “Mənzərəyə açılan otaq” adlı fərdi sərgisi (5 iyul – 10 sentyabr 2024-cü il) uğurla tamamlanıb.
innews.media xəbər verir ki, yenicə ərsəyə gəlmiş ekspozisiyada rəssamın 80-dən artıq rəngkarlıq, qrafika, keramika, video və qarışıq texnikalarda olan əsərləri geniş auditoriyaya təqdim olunub.
Füruğ Fərruxzadın məşhur “Pəncərə” şeirindən ilhamlanan rəssam Aida Mahmudova “Saatchi” qalereyasında dərin bədii vasitələrlə mücərrəd tənhalıq, nostalji hisslər və azadlıq ehtirası kimi mövzuları, habelə ətraf məkana və insanın öz fiziki vücuduna qırılmaz bağlılıq duyğusunu araşdırıb. Layihə Aida Mahmudovanın universal emosiyaları ifadə etmək bacarığının bariz nümunəsi olmaqla, onun bədii, şəxsi və sosial özünüifadəyə doğru nailiyyətini obrazlarla əks etdirib.
Ekspozisiyanın giriş hissəsi rəssamın öz fərdi müşahidə arxivindən tərtib edilib. Bu arxiv, onun fərdi həyatı ilə bağlı olaraq rəssamın duyğu aləmindən söz açıb. Metaforik pəncərəyə çevrilmiş slayd proyektoru, həmahəng dəyişən kadrlarla müəyyən zaman kəsiyində donub qalmış məqamlara nəzər salıb. Şəxsi arxiv fotoşəkillərindən vəcdə gələn rəssam, öz avtobioqrafik xatirələrini gipsdən hazırlanmış tablolara və fiqurlara çevirib, beləliklə, metamorfozlar və transformasiyalar sərhədində olan anların ötəri təbiətindən bəhs edib.
Aida Mahmudova öz əsərlərinə onun ruhunu qidalandıran təbii materialları, duyğusunu gücləndirən rəmzləri daxil edib: mərcanlar, balıqqulağılar, qurudulmuş müxtəlif bitkilər, daşlar və kristallar – bütün bunlar, rəssamın bağlı olduğu məkanların bədii geopoetik obrazlarını canlandıran fraqmentlərdir. Rəssama görə, təbiətin oyatdığı işıqlı və sağlam duyğular, mənəvi oyanış və məmnunluq hissi ilə bilavasitə bağlı olur.
Ekspozisiyanın rəngkarlıq bölümündə isə Aida Mahmudova nostalji hisslər ilə aşılanmış və öz üslub dəyişikliklərinə uğramış təbiət görüntüləri ilə çıxış edib. Rəssam özünün böyük ölçülü tabloları ilə yanaşı, təbiətin fraqmental təsvirlərinə geniş yer verir – onlar sanki varlığın nəbzinin donmuş məqamlarda təsviridir. Dəniz tablosu sanki sonsuzluq simvoluna çevrilir və rəssamın sevdiyi leytmotivlərdən biri olaraq müşahidəçiləri valeh edib.
Sərgi Böyük Britaniya paytaxtında 2 ay ərzində davam edərək, professional çevrənin, həmçinin ziyarətçilərin marağını və rəğbətini qazanıb.
Azərbaycan rəssamı Aida Mahmudova “Saatchi” kimi nüfuzlu məkanda fərdi sərgisi ilə əsərlərini uğurla nümayiş etdirib.

В Лондоне завершила работу персональная выставка Аиды Махмудовой «Комната с видом на пейзаж»
В Лондоне завершила работу персональная выставка Аиды Махмудовой «Комната с видом на пейзаж» В Лондоне завершила работу персональная выставка Аиды Махмудовой «Комната с видом на пейзаж»
В популярном пространстве современного искусства – галерее Saatchi (https://www.saatchigallery.com) в Лондоне успешно завершилась персональная выставка азербайджанской художницы Аиды Махмудовой под названием «Комната с видом на пейзаж» (5 июля – 10 сентября 2024 года).
Как сообщает innews.media, в недавно созданной экспозиции широкой аудитории были представлены более 80 живописных, графических, керамических работ художницы, видео и произведений в смешанных техниках.
Вдохновленная знаменитым стихотворением Фуруг Фаррухзод «Пенджере», художница Аида Махмудова посредством глубоких художественных средств исследовала такие темы, как абстрактное одиночество, ностальгия и жажда свободы, а также чувство нерушимой связи человека с окружающим миром и собственным физическим телом. Проект является наглядным примером способности Аиды Махмудовой выражать универсальные эмоции, отражая в образах собственные успехи на пути к художественному, личному и социальному самовыражению.
Входная зона экспозиции была составлена из архива личных наблюдений художницы. Этот архив рассказывает о ее эмоциональном мире, связанном с личной жизнью. Превращенный в метафорическое окно слайд-проектор благодаря гармонично сменяющимся кадрам позволил заглянуть в застывшие на некоторое время моменты. Вдохновленная личными архивными фотографиями, художница превратила свои автобиографические воспоминания в гипсовые картины и фигуры, привлекая тем самым внимание к преходящей сущности моментов на грани метаморфоз и трансформации.
Аида Махмудова включила в свои произведения питающие ее душу природные материалы и усиливающие чувства символы: кораллы, ракушки, высушенные растения, камни и кристаллы. Все это фрагменты, которые оживляют художественные геопоэтические образы пространств, которым привержена художница. По мнению А.Махмудовой, порождаемые природой светлые и здоровые эмоции напрямую связаны с чувством духовного пробуждения и удовлетворения.
В разделе живописи представлены пейзажи Аиды Махмудовой, которые наполнены ностальгическими чувствами и претерпели стилистические изменения. Наряду с масштабными картинами художница уделяет большое место фрагментарным изображениям природы. Они словно отображают бытие в застывших мгновениях биения пульса. Картина с изображением моря, один из любимых лейтмотивов художницы, стала неким символом бесконечности и очаровала посетителей.
Выставка, продлившаяся в столице Великобритании два месяца, вызвала интерес и симпатии профессиональных кругов и посетителей.
Азербайджанская художница Аида Махмудова благодаря персональной выставке в таком престижном пространстве, как Saatchi, успешно продемонстрировала свои работы.