https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_65a62022d26c00c83d925b7d3_o.jpg
Sentyabrın 30-da saat 19:00-da Bakıdakı Rus Evində Rüstəm Hüseynovun Azərbaycanda müsəlman qadınlar üçün ilk dünyəvi qızlar məktəbinə həsr olunmuş sərgisi və mühazirəsi baş tutub.
Tədqiqatçı Rüstəm Hüseynov qızlar üçün ilk dünyəvi məktəbin yaradılmasının təfərrüatları, ictimaiyyətin reaksiyası və təzyiqləri, ilk müəllimlərin tapılması ilə bağlı çətinliklər, məktəbin yaradılmasını pozmaq cəhdləri, kollektivin və qəyyumların hansı yollarla çıxış etməsindən ətraflı danışıb. öz dövrünün ən yaxşı məktəbləri arasında nüfuz və yer qazanan məktəbin ilk müəllimləri və məzunları, məktəb məzunlarının gələcək taleyi.
Bakı Aleksandrinski Müsəlman Qadın Məktəbi təkcə Azərbaycanda deyil, o dövrün Yaxın və Orta Şərqdə müsəlman qızları üçün ilk dünyəvi məktəb idi.
Hacı Zeynalabdin Tağıyevin, Həsən-bəy Zərdabinin, Əlimərdan-bəy Topçubaşovun təşəbbüsü ilə Kazandan xüsusi dəvət olunmuş qadın müəllimlər kollektivi tərəfindən yaradılan bu məktəb Azərbaycanda dünyəvi qadın təhsilinin başlanğıcını qoydu. Memar İosif Qoslavskinin rəhbərliyi ilə onun üçün xüsusi olaraq tikilmiş, dövrün ən son texnologiyası ilə təchiz edilmiş, mükəmməl kitabxanası, güclü pedaqoji kollektivi olan binada yerləşən məktəb qısa zamanda nümunəvi, eyni zamanda böyük ədəb və erudisiyaya önəm verilirdi. Məktəbdə teatr, xor, ədəbiyyat dərnəyi var idi.
Bu məktəbi bitirən qızlar Azərbaycanda ilk qadın müəllimlərin əsasını təşkil edirdilər. Məzunların bir çoxu məktəbi bitirdikdən sonra təhsillərini davam etdirdilər;
Mühazirəyə gələn qonaqlara məktəbin, onun kollektivinin, tədris proseslərinin, buraxılış fotolarından ibarət nadir arxiv fotoşəkillərindən ibarət sərgi təqdim olunub. Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Həsən bəy Zərdabi, Əlimərdan bəy Topçubaşevin şagirdlərlə birgə məktəbin ilk buraxılış mərasimindən çəkilmiş fotoşəkillər, məktəbin təlim-tərbiyə prosesləri və həyatına aid kadrlar tamaşaçıların böyük marağına səbəb olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_65a62022d26c00c83d925b7d3_o.jpg
The exhibition and lecture by Rustam Huseynov dedicated to the first secular girls' school for Muslim girls in Azerbaijan was held in the Russian House in Baku on September 30 at 19:00.
Researcher Rustam Huseynov spoke in detail about the founding of the first secular school for girls, public reaction and pressure, difficulties associated with finding the first teachers, attempts to disrupt the founding of the school, the ways in which the staff and trustees of the school gained authority and a place among the best schools of their time, the first teachers and graduations, and the future fate of the school's graduates.
The Baku Alexandrinsky Muslim Girls' School was the first secular school for muslim girls not only in Azerbaijan, but also in the Near and Middle East of that time.
Founded on the initiative of Haji Zeynalabdin Taghiyev, Hasan bey Zardabi, Alimardan-bey Topchibashev, created by a specially invited group of female teachers from Kazan, this school laid the foundation for secular female education in Azerbaijan. Located in a specially built building for it under the direction of the architect Joseph Goslavsky, equipped with the latest technology of that time, with an excellent library, with a strong teaching staff, the school quickly became a model, while great importance was attached to etiquette and erudition. The school had a theater, choir and literary club.
The girls who graduated from this school formed the basis of the first female teachers in Azerbaijan. Many graduates continued their education after graduating from school, many of the first Azerbaijani women scientists were graduates of the Alexandrinsky Muslim Women's School.
The visitors of the lecture were presented with an exhibition of rare archival photographs of the school, its staff, educational processes, graduation photographs. The greatest interest of the audience was aroused by photographs of the first graduations of the school, where Haji Zeynalabdin Taghiyev, Hasan bey Zardabi, Alimardan-bey Topchibashev and photoshots related to the educational processes and life of the school are captured together with the students.