https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_65a62022d26c00c83d925b7d3_o.jpg
Sentyabrın 30-da saat 19:00-da Bakıdakı Rus Evində Rüstəm Hüseynovun Azərbaycanda müsəlman qadınlar üçün ilk dünyəvi qızlar məktəbinə həsr olunmuş sərgisi və mühazirəsi baş tutub.
Tədqiqatçı Rüstəm Hüseynov qızlar üçün ilk dünyəvi məktəbin yaradılmasının təfərrüatları, ictimaiyyətin reaksiyası və təzyiqləri, ilk müəllimlərin tapılması ilə bağlı çətinliklər, məktəbin yaradılmasını pozmaq cəhdləri, kollektivin və qəyyumların hansı yollarla çıxış etməsindən ətraflı danışıb. öz dövrünün ən yaxşı məktəbləri arasında nüfuz və yer qazanan məktəbin ilk müəllimləri və məzunları, məktəb məzunlarının gələcək taleyi.
Bakı Aleksandrinski Müsəlman Qadın Məktəbi təkcə Azərbaycanda deyil, o dövrün Yaxın və Orta Şərqdə müsəlman qızları üçün ilk dünyəvi məktəb idi.
Hacı Zeynalabdin Tağıyevin, Həsən-bəy Zərdabinin, Əlimərdan-bəy Topçubaşovun təşəbbüsü ilə Kazandan xüsusi dəvət olunmuş qadın müəllimlər kollektivi tərəfindən yaradılan bu məktəb Azərbaycanda dünyəvi qadın təhsilinin başlanğıcını qoydu. Memar İosif Qoslavskinin rəhbərliyi ilə onun üçün xüsusi olaraq tikilmiş, dövrün ən son texnologiyası ilə təchiz edilmiş, mükəmməl kitabxanası, güclü pedaqoji kollektivi olan binada yerləşən məktəb qısa zamanda nümunəvi, eyni zamanda böyük ədəb və erudisiyaya önəm verilirdi. Məktəbdə teatr, xor, ədəbiyyat dərnəyi var idi.
Bu məktəbi bitirən qızlar Azərbaycanda ilk qadın müəllimlərin əsasını təşkil edirdilər. Məzunların bir çoxu məktəbi bitirdikdən sonra təhsillərini davam etdirdilər;
Mühazirəyə gələn qonaqlara məktəbin, onun kollektivinin, tədris proseslərinin, buraxılış fotolarından ibarət nadir arxiv fotoşəkillərindən ibarət sərgi təqdim olunub. Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Həsən bəy Zərdabi, Əlimərdan bəy Topçubaşevin şagirdlərlə birgə məktəbin ilk buraxılış mərasimindən çəkilmiş fotoşəkillər, məktəbin təlim-tərbiyə prosesləri və həyatına aid kadrlar tamaşaçıların böyük marağına səbəb olub.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_65a62022d26c00c83d925b7d3_o.jpg
30 сентября в 19:00 в Русском доме в Баку состоялась выставка и лекция Рустама Гусейнова, посвященная первой светской женской школе для мусульманок в Азербайджане.
Исследователь Рустам Гусейнов подробно рассказал о деталях основания первой светской школы для девочек, общественной реакции и давлении, трудностях связанных с поиском первых преподавателей, попытках сорвать основание школы, способах, которыми коллектив и попечители школы завоевали себе авторитет и место среди лучших школ своего времени, первых педагогах и выпусках, дальнейшей судьбе выпускниц школы.
Бакинская Александринская женская мусульманская школа была первой светской школой для девочек-мусульманок не только в Азербайджане, но и на Ближнем и Среднем Востоке того времени.
Основанная по инициативе Гаджи Зейналабдина Тагиева, Гасан-бека Зардаби, Алимардан-бека Топчибашева, созданная специально приглашенным коллективом женщин-преподавателей из Казани, эта школа положила начало светскому женскому образованию в Азербайджане. Расположенная в специально построенном для неё здании под руководством архитектора Иосифа Гославского, оборудованная по последнему слову тогдашней техники, с прекрасной библиотекой, с сильным преподавательским коллективом, школа быстро стала образцовой, при этом, в ней огромное значение уделялось этикету и эрудиции. При школе функционировал театр, хор, литературный клуб.
Окончившие эту школу девушки составили основу кадров первых женщин-педагогов Азербайджана. Многие выпускницы продолжили после окончания школы свое образование, немало первых азербайджанских женщин-учёных были выпускницами именно Александринской женской мусульманской школы.
Посетителям лекции была представлена выставка редких архивных фотографий школы, её коллектива, учебных процессов, выпускные фотографии. Наибольший интерес аудитории вызвали фотографии первых выпусков школы, где вместе с ученицами запечатлены Гаджи Зейналабдин Тагиев, Гасан-бек Зардаби, Алимардан-бек Топчибашев и кадры, связанные с учебными процессами и бытом школы.