https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_b9a3f65e4b8728a1b40f21e9e_o.jpg
Avqustun 24-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Koreya Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi, Busan şəhərinin “Expo 2030” Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyinin dəstəklənməsi üzrə Xüsusi Komitənin sədri, Koreya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri So Byonq-Sunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu ifadə edən Sahibə Qafarova bu səfərin qarşılıqlı münasibətlərin inkişafına öz töhfəsini verəcəyinə inandığını deyib. Spiker bildirib ki, ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələri inkişaf edib. O, bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30-cu ilinin tamam olduğunu xüsusi qeyd edib.
Sahibə Qafarova ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin dərinləşməsində dövlət başçılarının və yüksək səviyyəli rəsmilərin qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətindən danışıb, Prezident İlham Əliyevin Koreyaya səfərlərini xüsusi vurğulayıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd”, o cümlədən “Yaşıl Enerji Zonaları” konsepsiyalarının həyata keçirildiyini və bu sahələrdə Azərbaycanın Koreya şirkətləri ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb. Sahibə Qafarova bildirib ki, artıq işğaldan azad edilmiş Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində “Ağıllı kənd” layihəsi başa çatıb və məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qaytarılması prosesinə start verilib.
Parlamentlərarası əlaqələrin dövlətlərarası münasibətlərin mühüm hissəsini təşkil etdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova hər iki ölkənin qanunvericilik orqanlarında dostluq qruplarının fəaliyyət göstərməsindən, deputatların qarşılıqlı əməkdaşlığından məmnunluğunu bildirib, bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyindən danışıb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi və regionda davamlı sülhün yaradılması istiqamətində göstərdiyi səylər haqda məlumat verib. O, hazırda Azərbaycanın ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalının ağır nəticələrinin aradan qaldırılması ilə məşğul olduğunu və həmin yerlərə yeni nəfəs gəldiyini qeyd edib. Milli Məclisin sədri qonaqların nəzərinə çatdırıb ki, müharibənin başa çatmasından iki ilə yaxın vaxt keçsə də, Ermənistan Üçtərəfli Bəyanatın şərtlərinə əməl etməkdən boyun qaçırır, xüsusən də Zəngəzur dəhlizinin açılması istiqamətində səyləri əngəlləyir. Lakin Azərbaycan sülh tərəfdarıdır və inanırıq ki, tezliklə iki ölkə arasında sülh müqaviləsi imzalanacaq.
Görüşə görə təşəkkürünü bildirən Koreya Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi və Koreya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri So Byonq-Su 2009-cu ildə Azərbaycanda olduğunu və ötən dövr ərzində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə ölkəmizin sürətli inkişafından, baş vermiş dəyişikliklərdən olduqca təsirləndiyini və bundan fəxr duyduğunu diqqətə çatdırıb.
Qonaq Koreya Respublikasının Azərbaycana böyük önəm verdiyini və Koreya rəhbərliyinin Azərbaycanla bütün sahələrdə əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib. So Byonq-Su Koreya hökumətinin xüsusilə ekologiya, iqlim dəyişikliyi və “ağıllı şəhər” layihələrinin həyata keçirilməsinə marağını ifadə edib.
Qonaq parlamentlərarası əlaqələrin daha da da inkişaf etdirilməsinin vacibliyindən danışaraq bunun üçün qarşılıqlı səfərlərin intensivliyinin artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Azərbaycan-Koreya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Malik Həsənov, Milli Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev, Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Li İn-Yonq və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_b9a3f65e4b8728a1b40f21e9e_o.jpg
24-го августа состоялась встреча председателя Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с прибывшей в нашу страну делегацией, возглавляемой особым представителем президента Республики Корея, председателем Особого комитета по продвижению Пусана как места проведения всемирной выставки «Expo 2030» и председателем группы межпарламентской дружбы Корея-Азербайджан Со Бьон-Саном.
Сагиба Гафарова сказала, что она рада приветствовать гостей в Милли Меджлисе, отметила уверенность в том, что их прибытие внесёт свой вклад в развитие двусторонних отношений, упомянула развитые связи в различных сферах и добавила, что в этом году дипломатическим отношениям между нашими государствами исполнилось тридцать лет.
Было подчёркнуто особое значение для углубления отношений между двумя государствами и народами встречных визитов глав государств и высокопоставленных госчиновников. Были отмечены поездки в Корею президента Ильхама Алиева.
Далее председатель Милли Меджлиса говорила о начатой по инициативе президента Ильхама Алиева реализации проектов «Умный город» и «Умное село», а также «Зоны зелёной энергии» на освобождённых по итогам Отечественной войны азербайджанских землях. Как подчеркнула г-жа Гафарова, Азербайджан в этой связи заинтересован в сотрудничестве с корейскими компаниями. Проект создания «умного села» уже завершён в деревне Агалы освобождённого от оккупации Зангиланского района страны; начался процесс возвращения прежних вынужденных переселенцев в родные края.
Сказав, что межпарламентские связи представляют собою существенный пласт межгосударственных отношений, Сагиба Гафарова выразила удовлетворение деятельностью групп дружбы в законодательных ассамблеях обеих стран и сотрудничеством, наложенным между азербайджанскими и корейскими депутатами. Она также подчеркнула необходимость дальнейшего углубления этих связей.
Гостей информировали о победе Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне с последующим освобождением азербайджанских земель из-под пяты оккупантов, а также об усилиях, прилагаемых нашей страной для установления устойчивого мира в регионе. Ныне Азербайджан занят устранением тяжких последствий тридцатилетней армянской оккупации своих земель, в которые уже удалось вдохнуть новую жизнь, продолжала г-жа Гафарова. Она также сообщила гостям, что хотя с завершения войны и прошло почти два года, однако Армения по-прежнему уклоняется от выполнения условий Трёхстороннего заявления, в особенности, ставит препоны на пути к открытию Зангезурского коридора. Но Азербайджан – приверженец мира; мы верим, подчеркнула г-жа Гафарова, что вскоре между двумя государствами будет подписан мирный договор.
Благодаря за встречу, особый представитель президента Республики Корея и председатель группы межпарламентской дружбы Корея-Азербайджан Со Бьон-Сан сообщил, что он был в нашей стране в 2009-м году и что, по второму прибытию в неё, находится под большим впечатлением от её спорого развития и изменений, произошедших под руководством главы государства со времени того первого визита в Азербайджан. Г-н Со Бьон-Сан добавил, что гордится увиденным.
Республика Корея придаёт Азербайджану большое значение; корейское руководство заинтересовано в продолжении укрепления всесторонних связей с Азербайджаном, в особенности, в сферах экологии, работе над климатическими изменениями и реализации проектов типы «умный город», по словам г-на Со Бьон-Сана.
Корейский представитель также говорил о важности дальнейшего развития межпарламентских отношений, для чего, по его мнению, следует более интенсивно обмениваться визитами.
В ходе беседы был также затронут ряд иных тем, представляющих обоюдный интерес.
На встрече присутствовали глава рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Корея Малик Гасанов, глава Аппарата Милли Меджлиса Фарид Гаджиев, посол Республики Корея в Баку Ли Юн Йонг и прочие официальные лица.