https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_2c09be411ef205c1c77f70db6_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyi və onun nəzdindəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi 27 Sentyabr - Anım Günü münasibətilə Daşkənddəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində anım mərasimi keçirib.
Əvvəl Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev, səfirliyin və Mədəniyyət Mərkəzinin əməkdaşları mərkəzdəki Şəhidlər bağına çiçək dəstələri qoyublar. Sonra Ulu öndər Heydər Əliyevin bu binanın qarşısındakı abidəsi önünə əklil və gül dəstələri düzülüb.
Hüseyn Quliyev bildirib ki, Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini qürur və ehtiramla yad edirik. And yerimiz olan, şəhid zirvəsinə qalxan qəhrəman oğullarımız Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Şərqi Zəngəzurun və Qarabağın, o cümlədən qədim Şuşanın işğaldan azad olunmasında qəhrəmanlıq və şücaət göstərdi, adını Vətənimizin qəhrəmanlıq tarixinə qızıl hərflərlə yazdı, 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycanın tam qələbəsi ilə başa çatdı, torpaqlarımız erməni işğalçılarından azad edildi, xalqımız rahat nəfəs aldı. Bununla da BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycan torpaqlarının qeyd-şərtsiz azad olunması ilə bağlı qəbul etdiyi dörd qətnaməni bu qurum yox, Azərbaycan əsgəri yerinə yetirdi.
Azərbaycanın Özbəkistandakı Hərbi Attaşelik Aparatının rəhbəri, polkovnik Samir Əfəndiyev 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Azərbaycan əsgər və zabitlərinin şücaətindən danışıb. O deyib ki, 27 sentyabr Zəfər yolunun başlanğıcı kimi Azərbaycan xalqının yaddaşında əbədi yaşayacaq. Vətən uğrunda canlarını fəda edənlər şəhidlik zirvəsinə qalxmaqla gələcək nəsillərə örnək oldular və bununla da sübut etdilər ki, Vətəni qorumaq həm də şəhidlikdən keçir.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_2c09be411ef205c1c77f70db6_o.jpg
По случаю 27 сентября - Дня памяти, Посольство Азербайджана в Узбекистане и Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева провели в Азербайджанском Культурном Центре Ташкента памятную церемонию.
Вначале, посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев, сотрудники посольства и Культурного Центра возложили в Центре цветы в Саду Шехидов. Затем к памятнику великому лидеру Гейдару Алиеву перед этим зданием были возложены венки и букеты цветов.
Гусейн Гулиев в своём выступлении сказал, что мы с гордостью и уважением чтим светлую память наших шехидов, отдавших свои жизни в боях за независимость, суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Он отметил, что под руководством Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наши героические сыновья, проявили героизм и доблесть в освобождении Восточного Зангезура и Карабаха, в том числе древнего города Шуша от оккупации, вписали свое имя золотыми буквами в героическую историю нашей Родины, победой завершили 44-дневную Отечественную войну Азербайджана, благодаря чему наши земли были освобождены от армянских захватчиков, наш народ вздохнул с облегчением. Таким образом, четыре резолюции Совета Безопасности ООН, принятые в связи с безоговорочным освобождением азербайджанских земель, были выполнены не этой структурой, а азербайджанским солдатом.
Руководитель аппарата военного атташе Азербайджана в Узбекистане, полковник Самир Эфендиев рассказал о подвиге азербайджанских солдат и офицеров в ходе 44-дневной Отечественной войны. Он сказал, что 27 сентября навсегда останется в памяти азербайджанского народа как начало пути к победе. Те, кто отдал свою жизнь за Родину, возвысившихся на вершину шехидства, стали примером для будущих поколений, тем самым доказав, что защита Родины также проходит через мученичество.