https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_11ed1a89476179602ca69dad0_o.jpg
Xəbər verdiyimiz kimi 26 avqust 2024-cü il tarixində Kapital Bank ASC-nin buraxılış həcmi 30 000 000 (otuz milyon) ABŞ dollar həcmində olan, subordinasiya istiqrazları premium bazar seqmentində listinqə daxil edilib.
Qeyd olunan istiqrazların Bakı Fond Birjasında abunə yazılışı üsulu ilə yerləşdirilməsi 26 sentyabr 2024-cü il tarixində yekunlaşıb. Yerləşdirmədə 159 fiziki, 1 hüquqi şəxs olmaqla, ümumilikdə 160 investor tərəfindən 171 sifariş həyata keçirilib. Bankın istiqrazlarının abunə yazılışında ümumilikdə 35 211 100 ABŞ dolları həcmində tələb yığılıb. Ümumi məbləğin 28 807 200 dolları (96.02%) fiziki şəxslərin, 1 192 800 dolları (3.98%) isə hüquqi şəxslərin payına düşüb.
Xatırladaq ki, təklif edilən istiqrazların hər birinin nominal dəyəri 100 dollar, illik faiz dərəcəsi 7%, ödəniş dövrü 30 gündən bir, tədavül müddəti 7 ildir. Sənədsiz, adlı, faizli, təmin edilməmiş istiqrazların yerləşdirmə üzrə anderrayteri “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti” QSC-dir.
Bu istiqraz buraxılışında ilk dəfə olaraq Kapital Bank-ın filial və şöbələrində də istiqrazlara abunə yazılışı həyata keçirilib və fiziki şəxslərin yüksək tələbi ilə yadda qalıb. Filiallarda istiqrazların abunə yazılışını həyata keçirməkdə məqsəd bazara olan etimadın gücləndirilməsi və fiziki şəxslərin investisiya alətlərinə çıxış imkanlarının genişləndirilməsidir. Bu istiqamətdə Kapital Bank gələcəkdə də daim yeni və cəlbedici investisiya alətləri təklif edərək fiziki şəxslərin kapital bazarında aktiv iştirakını təşviq etməyi hədəfləyir. Qeyd edək ki, Kapital Bank bu il ərzində ümumi həcmi 125 milyon ABŞ dolları və 100 milyon manat olmaqla 6 istiqraz buraxılışını uğurla tamamlayıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_11ed1a89476179602ca69dad0_o.jpg
As previously reported, on August 26, 2024, Kapital Bank OJSC listed subordinated bonds totaling 30,000,000 USD in the premium market segment.
The subscription placement of these bonds on the Baku Stock Exchange was completed on September 26, 2024. A total of 160 investors, including 159 individuals and 1 legal entity, submitted 171 orders. The total demand for the bonds reached 35 211 100 USD, with individuals accounting for 28 807 200 USD (96.02%) and legal entities for 1 192 800 USD (3.98%).
Each bond has a nominal value of 100 USD, an annual interest rate of 7%, with payments made every 30 days, and a maturity period of 7 years. The bonds are uncertified, registered, interest-bearing, and unsecured. The underwriter for the bond placement is “PASHA Capital Investment Company” CJSC.
This bond issue marked the first time that subscription was available through Kapital Bank’s branches, which saw significant demand from individual investors. The goal of offering subscription through branches was to strengthen market confidence and expand individual access to investment tools. Kapital Bank aims to continue offering new and attractive investment instruments, encouraging active participation of individuals in the capital markets.
It should also be noted that in 2024, Kapital Bank successfully completed six bond issues with a total volume of 125 million USD and 100 million AZN.