https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_8820b6071e79efd1b2236fba5_o.jpg
COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü Pərvanə Vəliyeva: “İlk növbədə G7 ölkələri, müəyyən dərəcədə isə G20 ölkələri məsuliyyəti dərk etməli, müvafiq qərarlar qəbul etməli, konsensusa gəlməlidirlər”
COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü, Milli Məclisin deputatı Pərvanə Vəliyeva COP29-dan gözləntilər, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınmasında Azərbaycanın liderliyi və digər məsələlərlə bağlı AZƏRTAC-ın suallarını cavablandırıb. Pərvanə Vəliyevanın müsahibəsini təqdim edirik.
-Pərvanə xanım, məlumdur ki, bu il noyabrın 11-dən 22-dək Bakıda dünyanın ən mötəbər tədbirlərindən biri - Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) keçiriləcək. COP29-dan əsas gözləntilər nədir?
-COP29-dan əsas gözlənti inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən inkişaf etməkdə olan ölkələrə ödəniləcək iqlim fəaliyyəti üzrə yeni maliyyə məbləğinin müəyyənləşdirilməsidir. Bundan öncəki iqlim maliyyəsinin məbləği kimi 2020-ci ilədək 100 milyard ABŞ dolları müəyyənləşdirilsə də, hesabatlara əsasən buna yalnız 2022-ci ildə nail olunub.
Bakı COP-unda dövlətlərin qarşısında duran əsas məqsəd yeni məbləği müəyyən etmək olacaq. Hazırda mövcud olan 100 milyard maliyyə hədəfi qlobal istiləşmənin 1,5 dərəcə selsi hədəfinə nail olunması, iqlim dəyişmələrinin ən çox təsir etdiyi ölkələrin problemlərinin həlli üçün kifayət deyil.
-O zaman başqa addımlara da ehtiyac var...
-Bəli, bu hədəfin ciddi şəkildə artırılmasına, ən azı 500 milyard, hətta 1 trilyon dollar həcmində müəyyən edilməsinə ehtiyac var. Dünya ictimaiyyəti inkişaf etmiş ölkələrdən bunu gözləyir. Bu sahədə ciddi işlər görülməlidir.
Bu məsələdə ilk növbədə G7 ölkələri, müəyyən dərəcədə isə G20 ölkələri məsuliyyəti dərk etməli, müvafiq qərarlar qəbul etməli, konsensusa gəlməlidirlər.
-COP29 Sədri kimi Azərbaycanın səyləri barədə nə deyə bilərsiniz?
-Azərbaycanın COP29 Sədrliyi inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında yeni iqlim maliyyəsi hədəfinin razılaşdırılması və konsensus əsasında nəticənin əldə edilməsi istiqamətində mühüm səylər göstərir. Bu xüsusda, COP29 Sədrliyimiz tərəfindən inkişaf etmiş ölkələrə və beynəlxalq maliyyə qurumlarına çağırışlar edilir, davamlı iş aparılır. Eyni zamanda dövlətlər, beynəlxalq təşkilatlar və digər maraqlı tərəflərlə mütəmadi əsasda və konstruktiv şəkildə görüşlər keçirilir.
Buna misal olaraq, 2024-cü il iyulun 25-28-də COP29-un gündəliyində dayanan əsas məsələlərin müzakirəsi məqsədilə Azərbaycanda təşkil olunmuş nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri səviyyəsində qeyri-formal məsləhətləşmələri qeyd etmək olar.
-Azərbaycan COP29 Sədri olaraq beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən təqdir olunurmu və COP29 lazımi səviyyədə beynəlxalq dəstək alırmı?
-COP29 Sədrliyimiz iqlim dəyişmələrinin mənfi təsirlərindən ən çox əziyyət çəkən ölkələr, inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin problemlərinə də xüsusi diqqət yetirir, onlara göstərilən dəstək beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən təqdir edilir.
Bu yaxınlarda – sentyabrın 22-23-də Nyu-York şəhərində keçirilmiş Gələcəyin Sammitinin əsas nəticəsi olaraq Gələcəyin Paktı qəbul olunub. Növbəti illər üçün ölkələrin əsas fəaliyyət istiqamətlərini müəyyən edən və konsensusla qəbul olunmuş bu sənəddə COP29-a dair ayrıca bənd qeyd olunub.
Eyni zamanda, həm Gələcəyin Sammiti, həm də BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində bir sıra dövlət və hökumət başçıları və nazirlər çıxışlarında COP29-a da istinad edib.
BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş COP29-un yaxınlaşdığını qeyd edərək bildirib ki, tədbirin nəticəsi yeni iqlim maliyyəsi hədəfi olmalıdır.
Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan iqlim dəyişmələri kontekstində inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün ən vacib amillərin maliyyə, texnologiyaların paylaşılması və imkanların gücləndirilməsi olduğunu bildirib. O, Bakıda keçiriləcək COP29-un bu məsələlərin həllinə töhfə verəcəyinə inandığını vurğulayıb.
Sessiya çərçivəsində inkişaf etməkdə olan ölkələr Bakı COP-u zamanı 100 milyard dollarlıq iqlim maliyyəsi məbləğinin artırılmasına dair çağırışlar edib.
Eyni zamanda, Maldiv adaları, Marşal adaları, Birləşmiş Krallıq, Belçika, Monako, Keniya, Fici və digər dövlətlər çıxışlarında COP29-a istinad edib.
Bütün bunlar Bakıda keçiriləcək COP29-un tarixi bir tədbir kimi vacibliyini və hazırda dünyanı narahat edən ən böyük problemlərdən biri olan iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması məsələsində Azərbaycanın liderliyini nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqlim dəyişmələrində bir-birini ittiham etmək, günahlandırmaq əvəzinə öz imkanları daxilində iqlim problemlərinin həllinə töhfə verməli olduğunu vurğulayıb. Ölkəmiz Bakıda tarixi razılaşmanın – “Bakı Sazişi”nin əldə olunması istiqamətində iş aparsa da, real irəliləyişə nail olmaq üçün bütün tərəflərin birgə səyləri və konstruktiv iştirakı lazımdır. Bu məsələdə bütün tərəflər kollektiv məsuliyyət daşıyır.
-Ümid etmək olarmı ki, Bakıda dünya dövlətləri ən böyük problemlərdən biri olan iqlim dəyişmələri məsələsində Azərbaycanın liderliyi ilə konsensus əldə edəcəklər?
-Beynəlxalq ictimaiyyət yeni iqlim maliyyəsi məbləğinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı iddialı hədəflər gözləyir. Əgər Bakıda konsensus əldə olunmasa, o zaman bu, iqlim danışıqlarının gələcəyinə mənfi təsir göstərəcək.
Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, ölkəmiz COP29 zamanı inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında körpü yaratmaq, konsensusa nail olmaq və COP29-un uğur hekayəsinə çevrilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_8820b6071e79efd1b2236fba5_o.jpg
Член Организационного комитета COP29 Парвана Велиева: «В первую очередь страны G7, в определенной степени страны G20 должны осознать ответственность, принять соответствующие решения и прийти к консенсусу»
Член Организационного комитета COP29, депутат Парвана Велиева ответила на вопросы АЗЕРТАДЖ, связанные с ожиданиями от COP29, лидерством Азербайджана в предотвращении изменения климата и др. Представляем интервью Парваны Велиевой.
- Парвана ханым, известно, что с 11 по 22 ноября этого года в Баку пройдет одно из самых престижных мероприятий в мире - 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Каковы основные ожидания от COP29?
- Основным ожиданием от COP29 является определение новой суммы финансовых средств на борьбу с изменением климата, которая будет выплачиваться развитыми странами развивающимся странам. Хотя предыдущая сумма климатического финансирования была определена в размере 100 миллиардов долларов до 2020 года, согласно отчетам, эта цель была достигнута лишь в 2022 году.
Главной задачей, стоящей перед государствами на Бакинской СОР, станет определение новой суммы. Действующая в настоящее время финансовая цель в 100 миллиардов недостаточна для удержания глобального потепления на уровне, не превышающем 1,5 градуса Цельсия, решения проблем стран, которые больше всего страдают от изменения климата.
- В таком случае необходимы и другие шаги...
- Да, эту цель нужно значительно увеличить, установив в объеме как минимум 500 миллиардов и даже 1 триллиона долларов. Мировое сообщество ожидает этого от развитых стран. В этом направлении должна проводиться серьезная работа.
В первую очередь страны G7, в определенной степени страны G20 должны осознать ответственность, принять соответствующие решения и прийти к консенсусу.
- Что вы можете сказать об усилиях Азербайджана как председателя COP29?
- Председательство Азербайджана на COP29 прилагает значительные усилия для согласования новой цели климатического финансирования между развитыми и развивающимися странами и достижения результата на основе консенсуса. В этой связи наше председательство COP29 выступает с призывами к развитым странам и международным финансовым институтам, проводится постоянная работа. В то же время на регулярной основе проводятся конструктивные встречи с государствами, международными организациями и другими заинтересованными сторонами.
В качестве примера можно отметить неформальные консультации на уровне глав делегаций, организованные в Азербайджане 25-28 июля 2024 года для обсуждения основных вопросов повестки дня COP29.
- Одобряет ли международная общественность Азербайджан как председателя COP29 и получает ли COP29 необходимый уровень международной поддержки?
- Наше председательство на COP29 уделяет особое внимание проблемам стран, которые больше всего страдают от негативных последствий изменения климата, малых островных развивающихся государств и оказываемая нами им поддержка получает одобрение международной общественности.
Как главный итог состоявшегося недавно - 22-23 сентября в Нью-Йорке Саммита будущего был принят Пакт будущего. В этом принятом на основе консенсуса документе, определяющем основные направления действий стран на предстоящие годы, COP29 упоминается отдельным пунктом.
В то же время ряд глав государств и правительств, министров в своих выступлениях в рамках как Саммита будущего, так и 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН также упоминали COP29.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш отметил приближение COP29, заявив, что итогом мероприятия должна быть новая обозначенная цель климатического финансирования.
Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что наиболее важными факторами для развивающихся стран в контексте изменения климата являются финансы, передача технологий и усиление потенциала. Он выразил уверенность, что COP29, которая пройдет в Баку, внесет вклад в решение этих вопросов.
В рамках сессии развивающиеся страны призвали к увеличению во время Бакинской конференции COP объема климатического финансирования, который составляет 100 миллиардов долларов.
В то же время Мальдивы, Маршалловы острова, Соединенное Королевство, Бельгия, Монако, Кения, Фиджи и другие государства также упомянули в своих выступлениях COP29.
Все это демонстрирует важность предстоящей в Баку COP29 как исторического события и лидерство Азербайджана в предотвращении изменения климата, являющегося одной из самых больших проблем, беспокоящих в настоящее время весь мир.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подчеркнул, что вместо того, чтобы обвинять друг друга в изменении климата, развитые и развивающиеся страны в пределах своих возможностей должны внести вклад в решение климатических проблем. Хотя наша страна работает над достижением в Баку исторической договоренности – «Бакинского соглашения», для реального прогресса необходимы совместные усилия и конструктивное участие всех сторон. В этом вопросе все стороны несут коллективную ответственность.
- Можно ли надеяться, что в Баку государства мира при лидерстве Азербайджана достигнут консенсуса по вопросу изменения климата, являющегося одной из самых больших проблем?
- Международная общественность ожидает амбициозных целей по определению суммы нового климатического финансирования. Если в Баку не будет достигнут консенсус, то это негативно скажется на будущем переговоров по климату.
Как подчеркнул Президент Ильхам Алиев, в ходе COP29 наша страна приложит все усилия, чтобы навести мосты между развитыми и развивающимися странами, достичь консенсуса и превратить COP29 в историю успеха.