https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_8820b6071e79efd1b2236fba5_o.jpg
COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü Pərvanə Vəliyeva: “İlk növbədə G7 ölkələri, müəyyən dərəcədə isə G20 ölkələri məsuliyyəti dərk etməli, müvafiq qərarlar qəbul etməli, konsensusa gəlməlidirlər”
COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü, Milli Məclisin deputatı Pərvanə Vəliyeva COP29-dan gözləntilər, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınmasında Azərbaycanın liderliyi və digər məsələlərlə bağlı AZƏRTAC-ın suallarını cavablandırıb. Pərvanə Vəliyevanın müsahibəsini təqdim edirik.
-Pərvanə xanım, məlumdur ki, bu il noyabrın 11-dən 22-dək Bakıda dünyanın ən mötəbər tədbirlərindən biri - Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) keçiriləcək. COP29-dan əsas gözləntilər nədir?
-COP29-dan əsas gözlənti inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən inkişaf etməkdə olan ölkələrə ödəniləcək iqlim fəaliyyəti üzrə yeni maliyyə məbləğinin müəyyənləşdirilməsidir. Bundan öncəki iqlim maliyyəsinin məbləği kimi 2020-ci ilədək 100 milyard ABŞ dolları müəyyənləşdirilsə də, hesabatlara əsasən buna yalnız 2022-ci ildə nail olunub.
Bakı COP-unda dövlətlərin qarşısında duran əsas məqsəd yeni məbləği müəyyən etmək olacaq. Hazırda mövcud olan 100 milyard maliyyə hədəfi qlobal istiləşmənin 1,5 dərəcə selsi hədəfinə nail olunması, iqlim dəyişmələrinin ən çox təsir etdiyi ölkələrin problemlərinin həlli üçün kifayət deyil.
-O zaman başqa addımlara da ehtiyac var...
-Bəli, bu hədəfin ciddi şəkildə artırılmasına, ən azı 500 milyard, hətta 1 trilyon dollar həcmində müəyyən edilməsinə ehtiyac var. Dünya ictimaiyyəti inkişaf etmiş ölkələrdən bunu gözləyir. Bu sahədə ciddi işlər görülməlidir.
Bu məsələdə ilk növbədə G7 ölkələri, müəyyən dərəcədə isə G20 ölkələri məsuliyyəti dərk etməli, müvafiq qərarlar qəbul etməli, konsensusa gəlməlidirlər.
-COP29 Sədri kimi Azərbaycanın səyləri barədə nə deyə bilərsiniz?
-Azərbaycanın COP29 Sədrliyi inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında yeni iqlim maliyyəsi hədəfinin razılaşdırılması və konsensus əsasında nəticənin əldə edilməsi istiqamətində mühüm səylər göstərir. Bu xüsusda, COP29 Sədrliyimiz tərəfindən inkişaf etmiş ölkələrə və beynəlxalq maliyyə qurumlarına çağırışlar edilir, davamlı iş aparılır. Eyni zamanda dövlətlər, beynəlxalq təşkilatlar və digər maraqlı tərəflərlə mütəmadi əsasda və konstruktiv şəkildə görüşlər keçirilir.
Buna misal olaraq, 2024-cü il iyulun 25-28-də COP29-un gündəliyində dayanan əsas məsələlərin müzakirəsi məqsədilə Azərbaycanda təşkil olunmuş nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri səviyyəsində qeyri-formal məsləhətləşmələri qeyd etmək olar.
-Azərbaycan COP29 Sədri olaraq beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən təqdir olunurmu və COP29 lazımi səviyyədə beynəlxalq dəstək alırmı?
-COP29 Sədrliyimiz iqlim dəyişmələrinin mənfi təsirlərindən ən çox əziyyət çəkən ölkələr, inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin problemlərinə də xüsusi diqqət yetirir, onlara göstərilən dəstək beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən təqdir edilir.
Bu yaxınlarda – sentyabrın 22-23-də Nyu-York şəhərində keçirilmiş Gələcəyin Sammitinin əsas nəticəsi olaraq Gələcəyin Paktı qəbul olunub. Növbəti illər üçün ölkələrin əsas fəaliyyət istiqamətlərini müəyyən edən və konsensusla qəbul olunmuş bu sənəddə COP29-a dair ayrıca bənd qeyd olunub.
Eyni zamanda, həm Gələcəyin Sammiti, həm də BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində bir sıra dövlət və hökumət başçıları və nazirlər çıxışlarında COP29-a da istinad edib.
BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş COP29-un yaxınlaşdığını qeyd edərək bildirib ki, tədbirin nəticəsi yeni iqlim maliyyəsi hədəfi olmalıdır.
Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan iqlim dəyişmələri kontekstində inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün ən vacib amillərin maliyyə, texnologiyaların paylaşılması və imkanların gücləndirilməsi olduğunu bildirib. O, Bakıda keçiriləcək COP29-un bu məsələlərin həllinə töhfə verəcəyinə inandığını vurğulayıb.
Sessiya çərçivəsində inkişaf etməkdə olan ölkələr Bakı COP-u zamanı 100 milyard dollarlıq iqlim maliyyəsi məbləğinin artırılmasına dair çağırışlar edib.
Eyni zamanda, Maldiv adaları, Marşal adaları, Birləşmiş Krallıq, Belçika, Monako, Keniya, Fici və digər dövlətlər çıxışlarında COP29-a istinad edib.
Bütün bunlar Bakıda keçiriləcək COP29-un tarixi bir tədbir kimi vacibliyini və hazırda dünyanı narahat edən ən böyük problemlərdən biri olan iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması məsələsində Azərbaycanın liderliyini nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqlim dəyişmələrində bir-birini ittiham etmək, günahlandırmaq əvəzinə öz imkanları daxilində iqlim problemlərinin həllinə töhfə verməli olduğunu vurğulayıb. Ölkəmiz Bakıda tarixi razılaşmanın – “Bakı Sazişi”nin əldə olunması istiqamətində iş aparsa da, real irəliləyişə nail olmaq üçün bütün tərəflərin birgə səyləri və konstruktiv iştirakı lazımdır. Bu məsələdə bütün tərəflər kollektiv məsuliyyət daşıyır.
-Ümid etmək olarmı ki, Bakıda dünya dövlətləri ən böyük problemlərdən biri olan iqlim dəyişmələri məsələsində Azərbaycanın liderliyi ilə konsensus əldə edəcəklər?
-Beynəlxalq ictimaiyyət yeni iqlim maliyyəsi məbləğinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı iddialı hədəflər gözləyir. Əgər Bakıda konsensus əldə olunmasa, o zaman bu, iqlim danışıqlarının gələcəyinə mənfi təsir göstərəcək.
Prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, ölkəmiz COP29 zamanı inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında körpü yaratmaq, konsensusa nail olmaq və COP29-un uğur hekayəsinə çevrilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_8820b6071e79efd1b2236fba5_o.jpg
Member of the COP29 Organizing Committee Parvana Valiyeva: “First of all, G7 and to a certain extent G20 countries must understand their responsibility, make relevant decisions and reach a consensus.”
A member of the COP29 Organizing Committee, MP Parvana Valiyeva, has answered our questions about expectations for COP29, Azerbaijan's leadership in preventing climate change and other issues. Here is the interview with Parvana Valiyeva.
- Mrs. Valiyeva, it is well known that one of the world’s most prestigious events, the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) will be held in Baku from November 11 to 22 of this year. What are the main expectations from COP29?
- The main expectation from COP29 is the agreement of a new financial amount for climate action to be paid by developed countries to developing ones. While the previous climate finance target of $100 billion was to be paid by 2020, it was reached only in 2022, according to reports.
The main goal facing the Parties at COP29 will be to determine the new amount. The current financial target of $100 billion is not enough to limit global warming to 1.5 degrees Celsius above pre-industrial levels and solve the problems of countries most affected by climate change.
- Then other steps are required …
- Indeed, this target needs to be significantly increased to at least $500 billion or even $1 trillion. The global community expects this from developed countries. Serious work should be done in this area.
In this matter, first of all, G7 and to some extent G20 countries should understand their responsibility, make appropriate decisions and reach a consensus.
- What can you say about Azerbaijan's efforts as COP29 Presidency?
- Azerbaijan's COP29 Presidency is making every effort to reach agreement on a new climate finance goal between developed and developing countries and achieve a result based on consensus. The COP29 Presidency calls on developed countries and international financial institutions to take action and it is carrying out continuous engagement to support this objective. In addition, meetings are held on a regular basis and in a constructive manner with Parties, international organisations and other stakeholders.
As an example, we hosted informal consultations with Heads of Delegations in Azerbaijan from July 25-28, 2024 to discuss the key issues on the COP29 agenda.
- Is Azerbaijan’s COP29 Presidency praised by the international community and does COP29 receive the necessary level of international support?
- The COP29 Presidency attaches special importance to the problems of Small Island Developing States (SIDS), countries that suffer the most from the negative effects of climate change, and the support Azerbaijan has provided to them is appreciated by the international community.
Recently, the Pact for the Future was adopted as the key result of the Summit of the Future held in New York on September 22-23. This document outlines the primary areas of countries’ actions in the coming years and contains a separate paragraph on COP29.
Also, a number of heads of state and government ministers referred to COP29 in their speeches both in the Summit of the Future and the 79th session of the UN General Assembly.
UN Secretary General Antonio Guterres noted that COP29 is approaching and said that the outcome of the event should be a new climate finance target.
The President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan has said that the most important factors in providing support for developing countries in the context of climate change are finance, technology sharing and capacity building. He believes that COP29 Azerbaijan will contribute to the solution of these issues.
During the session, developing countries called for the amount of climate finance to increase from $100 billion during COP29 Azerbaijan.
In addition, the Maldives, the Marshall Islands, the United Kingdom, Belgium, Monaco, Kenya, Fiji and other states referred to COP29 in their speeches in New York.
This demonstrates the importance of COP29 as a historic event and highlights Azerbaijan's leading role in combatting climate change, which is one of the biggest problems currently affecting the world.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev stressed that developed and developing countries should contribute to the solution of climate problems within their capabilities instead of accusing and blaming each other for climate change. Although our country is working towards achieving the historic agreement in Baku, the Baku Agreement, joint efforts and the constructive participation of all Parties is needed to achieve tangible progress. All parties have a collective responsibility in this matter.
- Can we hope that during the Baku conference states will reach a consensus with the leadership of Azerbaijan on the issue of climate change, one of the biggest problems of our time?
- COP29 has called on the international community to reach consensus on an ambitious new climate finance goal. If no consensus is reached in Baku, then it will have a negative impact on the future of climate negotiations.
As President Ilham Aliyev emphasized, our country will spare no effort during COP29 to create a bridge between developed and developing countries, achieve consensus and ensure COP29 is a success.