https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1e3fe7c20d8d2ba50b90a7787_o.jpg
23-24 sentyabr tarixlərində Astana şəhərində II Qazaxıstan Muzey Konqresi keçirilib. Qazaxıstan Respublikası Milli Muzeyinin 10 illiyinə həsr olunan tədbir çərçivəsində “Müasir muzeylər: elm, təhsil və innovasiya” adlı beynəlxalq elmi-praktik konfrans təşkil olunub. Fond və sərgi işi, tarixi-mədəni irs nümunələrinin konservasiyası və bərpası, elmi-tədqiqat və təbliğat işi kimi mövzuların müzakirə edildiyi beynəlxalq tədbirə ölkəmizdən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova qatılıb. O, “Tekstil kolleksiyalarının qorunması: konservasiya və bərpa sahəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təcrübəsi” adlı məruzə ilə çıxış edib. Əminə xanım rəhbərlik etdiyi mədəniyyət ocağının tarixi, kolleksiyaları, muzeyin Xalça və dekorativ-tətbiqi sənət üzrə konservasiya, bərpa və proflaktik nəzarət şöbəsinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində müxtəlif ökələrin muzeyləri, o cümlədən Qazaxıstan Respublikası Milli Muzeyi ilə birgə həyata keçirilən layihələri diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq tədbirdə Qazaxıstan, Azərbaycan, Türkiyə, Çin, Özbəkistan, Qırğızıstan, Rusiya, İran və Fransadan olan mütəxəssislər iştirak edib, onların müxtəlif mövzularda məruzələri dinlənilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_1e3fe7c20d8d2ba50b90a7787_o.jpg
The Second Museum Congress of Kazakhstan is held on September 23-24 in Astana. The event, dedicated to the 10th anniversary of the National Museum of the Republic of Kazakhstan, included the international scientific and practical conference on the topic Contemporary Museums: Science, Education and Innovation. The international event includes discussions on fund and exhibition activity, conservation, restoration, scientific research and promotion. Amina Malikova, Director of the ANCM represented our country at the event. She delivered a report on Preservation of Textile Collections: ANCM's Experience in Conservation and Restoration. She spoke in detail about the history of the ANCM, its collections and activity of Carpet and Decorative and Applied Art Conservation, Restoration and Maintenance Control Department and told about the international projects organised in collaboration with the foreign museums, including the project with the National Museum of the Republic of Kazakhstan.
Specialists from Kazakhstan, Azerbaijan, Turkiye, China, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Russia, Iran and France joined the event and made reports.