https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_7104d633514df8e42331b3cd0_o.jpg
Sentyabrın 19-da Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) birgə təşkilatçılığı ilə energetika sahəsi üzrə ixtisaslaşmış jurnalistləri bu sahə ilə əlaqəli qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş terminlərlə, eləcə də yeni qaydalarla tanış etmək məqsədilə seminar keçirilib.
Seminarı giriş sözü ilə açan EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov ölkəmizdə genişmiqyaslı enerji layihələrinin həyata keçirildiyini bildirib. O, dünyada ənənəvi enerji resurslarının bərpaolunan enerji resursları ilə əvəzlənməsi prosesinin müasir dövrün əsas prioritetlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini qeyd edən İdarə Heyətinin sədri bu ilin noyabr ayında Azərbaycanın vacib qlobal tədbirə - COP29-a ev sahibliyi edəcəyini xatırladaraq Azərbaycanın təbliğində, aparılan islahatların həm ölkə, həm də beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında media nümayəndələrinin əhəmiyyətli rolunun olduğunu deyib.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli bildirib ki, MEDİA sahəvi jurnalistikanın inkişafının stimullaşdırılması məqsədilə müxtəlif qurumlarla əməkdaşlıqda bir sıra təlimlər, seminarlar və digər formatda tədbirlər təşkil edir. O, EMTA-nın bu istiqamətdə MEDİA ilə əməkdaşlığını və sözügedən seminarın təşkilini ümumilikdə energetika sahəsi üzrə ixtisaslaşan jurnalistlərin peşəkar fəaliyyətinə müsbət təsir göstərəcək addım kimi qiymətləndirib.
Seminarda EMTA-nın Enerji sahəsində liberallaşdırma və investisiyaların cəlb edilməsi şöbəsinin müdiri Elmar Güləliyev və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (BOEMDA) Bərpaolunan enerji mənbələri ərazilərinin inkişafı şöbəsinin müdiri Fəqan Abdurəhmanov “Azərbaycan Respublikasının elektroenergetika sektoruna baxış və “yaşıl enerji”yə keçid”, EMTA-nın Enerji tənzimləmə və monitorinq departamentinin direktoru Pərviz Əliyev isə “Tikinti obyektlərinin elektrik və qazpaylayıcı şəbəkələrə qoşulması” mövzusunda təqdimatlarla çıxış ediblər.
Sonda media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb, maraq doğuran məsələlər ətrafında geniş müzakirə aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_7104d633514df8e42331b3cd0_o.jpg
On September 19, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan (MEDIA) jointly held a seminar aimed at familiarizing journalists specializing in energy sector with relevant legislative terms and new regulations.
Opening the seminar, Samir Akhundov, Chairman of AERA’s Management Board, highlighted the large-scale energy projects currently underway in Azerbaijan. He emphasized that transitioning from traditional energy sources to renewable resources is a key priority in today’s world. He mentioned that 2024 was declared the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan by Presidential Decree and reminded attendees that in November this year Azerbaijan will host COP29, a significant global event. Samir Akhundov underscored the vital role of the media in promoting Azerbaijan and communicating the country’s reforms both inside the country and to the international community.
Natig Mammadli, Deputy Executive Director of MEDIA, highlighted MEDIA’s ongoing efforts to enhance sectoral journalism through various trainings, seminars and other events in collaboration with different institutions. He praised the partnership between AERA and MEDIA, saying the seminar will positively impact the professional activity of journalists specializing in the energy sector.
During the seminar, Elmar Gulaliyev, Head of AERA’s Energy Sector Liberalization and Investment Attraction Division, and Fagan Abdurakhmanov, Head of the Department for Development of Renewables Areas at the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA), presented on “Overview of the Electricity Sector of the Republic of Azerbaijan and Transition to Green Energy”. Additionally, Parviz Aliyev, Director of AERA’s Energy Regulation and Monitoring Department, spoke on “Connection of Building Facilities to Electricity and Gas Distribution Networks.”
The seminar concluded with a Q&A session, and an extensive discussion was held on the topics of interest.