Xəzər və Mərkəzi Asiya regionunun aparıcı yük aviaşirkəti olan “Silk Way West Airlines” 2024-cü ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP29 tədbirinin Qlobal Hava Yükdaşıma Partnyoru kimi iştirakını fəxrlə elan edir. Bu tərəfdaşlıq aviaşirkətin davamlılığa və ekoloji məsuliyyətə olan sadiqliyini vurğulayır, qlobal iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə səyləri ilə uyğunlaşır və eyni zamanda Azərbaycanın 2024-cü ili “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” kimi elan etməsinə müvafiqdir.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ətraf mühitin qorunmasını dəstəkləyən bir sıra təşəbbüsləri əhatə edir və Azərbaycan xalqının davamlı inkişafa olan sadiqliyini nümayiş etdirir. “Silk Way West Airlines” bu təşəbbüsləri tam dəstəkləyir və ölkənin daha yaşıl gələcəyə dair baxışları ilə tam uyğun olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Qlobal Hava Yükdaşıma Partnyoru kimi “Silk Way West Airlines” COP29 üçün zəruri materialların və avadanlıqların effektiv daşınmasını təmin edəcək. Bu vəzifə aviaşirkətin qlobal ekoloji məqsədlərə nail olması üçün verdiyi töhfəni bir daha vurğulayır.
“Silk Way West Airlines” üçün COP29 qlobal lider, innovator və siyasətçilərlə əməkdaşlıq edərək, öz ekoloji təşəbbüslərini irəli sürmək və davamlı logistikanın gələcəyi ilə bağlı əhəmiyyətli müzakirələrdə iştirak etmək üçün unikal bir platformadır. Qlobal ticarətin kəsişməsində fəaliyyət göstərən bir şirkət kimi “Silk Way West Airlines” öz ekoloji təsirini azaltmaq və yaşıl logistika həllərini inkişaf etdirməkdə önəmli rol oynayır. COP29-a qoşulmaqla aviaşirkət Bakıdakı strateji hab vasitəsilə Şərq və Qərbi birləşdirmək missiyasına əsasən aviasiya və logistika sektorlarında davamlı gələcəyi təşviq etmək vizyonunu davam etdirir.
“Silk Way Group”un prezidenti Zaur Axundov qeyd edib: “Qlobal Hava Yükdaşıma Partnyoru kimi xidmət göstərməkdən şərəf duyuruq. Davamlılıq “Silk Way West Airlines” fəaliyyətinin qəlbindədir və bu tərəfdaşlıq hava yükdaşıma sahəsində ətraf mühitə təsiri azaltmaq öhdəliyimizi təsdiq edir. Bu mühüm tədbirdə iştirak etməklə biz qlobal logistika sənayesi üçün daha yaşıl bir gələcəyə töhfə verməyi və Azərbaycanın ətraf mühit məqsədlərini dəstəkləməyi hədəfləyirik”.
“Silk Way West Airlines”ın davamlılıq strategiyasının əsas sütunlarından biri onun təyyarə parkının yenilənməsi planıdır və ona əsasən 2030-cu ilədək səkkiz müasir təyyarə veriləcək. Bu təyyarələr arasında dörd “Boeing 777F”, iki “Boeing 777-8F” və iki “Airbus A350F” yer alır, hansılar ki, tullantıların əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasına, əməliyyatların effektivliyinin artırılmasına kömək edəcək.
“Silk Way West Airlines” haqqında:
Əsası 2012-ci ildə İpək yolunun qəlbi sayılan Bakıda qoyulmuş “Silk Way West Airlines” Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yerləşən 12 müasir Boeing 777F, Boeing 747-8F və 747-400F yük təyyarəsindən ibarət donanması ilə dünyanın müxtəlif ölkələrinə hər ay yüzlərcə uçuş həyata keçirir.
Davamlılıq və səmərəlilik öhdəliyinə sadiq qalaraq, “Silk Way West Airlines” 2030-cu ilə qədər donanmasını dörd Boeing 777F, iki Boeing 777-8F və iki Airbus A350F daxil olmaqla müasir yük təyyarələri ilə yeniləməyi planlaşdırır və onların vasitəsilə qlobal logistika ehtiyaclarını uğurla qarşılayacaq.
Aviaşirkətin illik yükdaşıma dövriyyəsi 500 min tondan artıqdır, genişlənən marşrut şəbəkəsi isə Amerika, Avropa, MDB ölkələri, Yaxın Şərq, Mərkəzi və Şərqi Asiya üzrə 40-dan çox istiqaməti əhatə edir.

Silk Way West Airlines, одна из ведущих грузовых авиакомпаний Каспийского и Центрально-Азиатского региона, с гордостью объявляет о своем участии в мероприятии COP29, которое пройдет в Баку в ноябре 2024 года, в качестве Глобального партнера по грузовым авиаперевозкам. Это партнерство подчеркивает приверженность авиакомпании принципам устойчивого развития и экологической ответственности, согласуется с глобальными усилиями по борьбе с изменением климата, а также соответствует объявлению Азербайджаном 2024 года Годом солидарности во имя зеленого мира.
Год солидарности во имя зеленого мира ознаменовался рядом начинаний в поддержку защиты окружающей среды и отражает приверженность страны устойчивому развитию. Silk Way West Airlines полностью поддерживает эти инициативы, подтверждая свое соответствие видению Азербайджана по созданию более зеленого будущего.
Будучи Глобальным партнером COP29 по грузовым авиаперевозкам, Silk Way West Airlines обеспечит эффективную транспортировку необходимых материалов и оборудования для конференции. Эта роль подчеркивает лидерство авиакомпании в продвижении устойчивых практик в авиационной отрасли и демонстрирует ее вклад в достижение глобальных экологических целей.
COP29 является уникальной платформой для Silk Way West Airlines по сотрудничеству с мировыми лидерами, новаторами и политиками. Как компания, действующая на стыке мировых торговых маршрутов, Silk Way West Airlines осознает важность снижения своего воздействия на окружающую среду и продвижения зеленых логистических решений. Участвуя в COP29, авиакомпания продолжает воплощать свое видение по созданию устойчивого будущего для авиационной и логистической отраслей в соответствии с миссией связывать Восток с Западом через свой стратегический хаб в Баку.
Президент Silk Way Group Заур Ахундов отметил: «Для нас большая честь быть Глобальным партнером COP29 по грузовым авиаперевозкам. Устойчивое развитие лежит в основе всего, что мы делаем в Silk Way West Airlines, и это партнерство подтверждает нашу приверженность снижению экологического воздействия воздушных грузоперевозок. Участвуя в этом важном событии, мы стремимся способствовать более зеленому будущему мировой логистической индустрии и поддерживать экологические цели Азербайджана».
Ключевым элементом стратегии устойчивого развития Silk Way West Airlines является план обновления флота, который предусматривает введение восьми современных самолетов к 2030 году, среди которых четыре Boeing 777F, два Boeing 777-8F и два Airbus A350F, предназначенных для значительного сокращения выбросов и повышения операционной эффективности.
О компании Silk Way West Airlines:
Основанная в 2012 году в Баку, в самом сердце Шелкового пути, Silk Way West Airlines ежемесячно выполняет сотни рейсов по всему миру посредством флота, состоящего из 12 специализированных самолетов Boeing 777F, Boeing 747-8F и 747-400F, базирующихся в Международном аэропорту Гейдар Алиев.
Стремясь к устойчивому развитию и эффективности, авиакомпания Silk Way West Airlines планирует к 2030 году обновить свой парк новыми современными самолетами, в числе которых четыре Boeing 777F, два Boeing 777-8F и два Airbus A350F, посредством которых намерена обеспечивать глобальные потребности в логистике.
Авиакомпания предлагает комплексные грузовые перевозки по более чем 40 направлениям мира в Европе, СНГ, на Ближнем Востоке, в Азии и Америке, обеспечивая годовой грузооборот, превышающий 500 000 тонн.