Xəzər və Mərkəzi Asiya regionunun aparıcı yük aviaşirkəti olan “Silk Way West Airlines” 2024-cü ilin noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP29 tədbirinin Qlobal Hava Yükdaşıma Partnyoru kimi iştirakını fəxrlə elan edir. Bu tərəfdaşlıq aviaşirkətin davamlılığa və ekoloji məsuliyyətə olan sadiqliyini vurğulayır, qlobal iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə səyləri ilə uyğunlaşır və eyni zamanda Azərbaycanın 2024-cü ili “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” kimi elan etməsinə müvafiqdir.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ətraf mühitin qorunmasını dəstəkləyən bir sıra təşəbbüsləri əhatə edir və Azərbaycan xalqının davamlı inkişafa olan sadiqliyini nümayiş etdirir. “Silk Way West Airlines” bu təşəbbüsləri tam dəstəkləyir və ölkənin daha yaşıl gələcəyə dair baxışları ilə tam uyğun olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Qlobal Hava Yükdaşıma Partnyoru kimi “Silk Way West Airlines” COP29 üçün zəruri materialların və avadanlıqların effektiv daşınmasını təmin edəcək. Bu vəzifə aviaşirkətin qlobal ekoloji məqsədlərə nail olması üçün verdiyi töhfəni bir daha vurğulayır.
“Silk Way West Airlines” üçün COP29 qlobal lider, innovator və siyasətçilərlə əməkdaşlıq edərək, öz ekoloji təşəbbüslərini irəli sürmək və davamlı logistikanın gələcəyi ilə bağlı əhəmiyyətli müzakirələrdə iştirak etmək üçün unikal bir platformadır. Qlobal ticarətin kəsişməsində fəaliyyət göstərən bir şirkət kimi “Silk Way West Airlines” öz ekoloji təsirini azaltmaq və yaşıl logistika həllərini inkişaf etdirməkdə önəmli rol oynayır. COP29-a qoşulmaqla aviaşirkət Bakıdakı strateji hab vasitəsilə Şərq və Qərbi birləşdirmək missiyasına əsasən aviasiya və logistika sektorlarında davamlı gələcəyi təşviq etmək vizyonunu davam etdirir.
“Silk Way Group”un prezidenti Zaur Axundov qeyd edib: “Qlobal Hava Yükdaşıma Partnyoru kimi xidmət göstərməkdən şərəf duyuruq. Davamlılıq “Silk Way West Airlines” fəaliyyətinin qəlbindədir və bu tərəfdaşlıq hava yükdaşıma sahəsində ətraf mühitə təsiri azaltmaq öhdəliyimizi təsdiq edir. Bu mühüm tədbirdə iştirak etməklə biz qlobal logistika sənayesi üçün daha yaşıl bir gələcəyə töhfə verməyi və Azərbaycanın ətraf mühit məqsədlərini dəstəkləməyi hədəfləyirik”.
“Silk Way West Airlines”ın davamlılıq strategiyasının əsas sütunlarından biri onun təyyarə parkının yenilənməsi planıdır və ona əsasən 2030-cu ilədək səkkiz müasir təyyarə veriləcək. Bu təyyarələr arasında dörd “Boeing 777F”, iki “Boeing 777-8F” və iki “Airbus A350F” yer alır, hansılar ki, tullantıların əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasına, əməliyyatların effektivliyinin artırılmasına kömək edəcək.
“Silk Way West Airlines” haqqında:
Əsası 2012-ci ildə İpək yolunun qəlbi sayılan Bakıda qoyulmuş “Silk Way West Airlines” Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yerləşən 12 müasir Boeing 777F, Boeing 747-8F və 747-400F yük təyyarəsindən ibarət donanması ilə dünyanın müxtəlif ölkələrinə hər ay yüzlərcə uçuş həyata keçirir.
Davamlılıq və səmərəlilik öhdəliyinə sadiq qalaraq, “Silk Way West Airlines” 2030-cu ilə qədər donanmasını dörd Boeing 777F, iki Boeing 777-8F və iki Airbus A350F daxil olmaqla müasir yük təyyarələri ilə yeniləməyi planlaşdırır və onların vasitəsilə qlobal logistika ehtiyaclarını uğurla qarşılayacaq.
Aviaşirkətin illik yükdaşıma dövriyyəsi 500 min tondan artıqdır, genişlənən marşrut şəbəkəsi isə Amerika, Avropa, MDB ölkələri, Yaxın Şərq, Mərkəzi və Şərqi Asiya üzrə 40-dan çox istiqaməti əhatə edir.

Silk Way West Airlines, the leading cargo airline in the Caspian and Central Asian region, proudly announces its role as the Global Air Cargo Partner for COP29, which will take place in Baku in November 2024. This partnership emphasizes the airline’s commitment to sustainability and environmental responsibility, aligning with global efforts to combat climate change, while also being in keeping with Azerbaijan’s declaration of 2024 as the Green World Solidarity Year.
The Green World Solidarity Year has featured a number of endeavors in support of environmental protection and reflects the Azerbaijani nation’s commitment to sustainable development. Silk Way West Airlines stands in full support of these initiatives, reinforcing its alignment with the country’s vision for a greener future.
As the Global Air Cargo Partner, Silk Way West Airlines will ensure the efficient transportation of essential materials and supplies for COP29. This role highlights the airline’s contribution to achieving global environmental objectives.
COP29 is a unique platform for Silk Way West Airlines to collaborate with global leaders, innovators, and policymakers. As a company operating at the crossroads of global trade, Silk Way West Airlines recognizes the importance of reducing its environmental impact and advancing green logistics solutions. By joining COP29, the airline continues to further its vision of fostering a sustainable future for the aviation and logistics sectors, in line with its mission to connect East and West through its strategic hub in Baku.
Zaur Akhundov, President of Silk Way Group, commented, "We are honored to serve as the Global Air Cargo Partner for COP29. Sustainability is at the heart of everything we do at Silk Way West Airlines, and this partnership affirms our dedication to reducing the environmental impact of air cargo. By participating in this landmark event, we aim to contribute to a greener future for the global logistics industry and support Azerbaijan’s environmental goals."
A key pillar of Silk Way West Airlines' sustainability strategy is its fleet renewal plan, which will see the introduction of eight state-of-the-art aircraft by 2030. This includes four Boeing 777F, two Boeing 777-8F, and two Airbus A350F, designed to significantly reduce emissions and enhance operational efficiency.