https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_50babdafcb3af41160cb28194_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Daşkənddə Azərbaycan Milli Musiqi Günü ilə bağlı tədbir təşkil edilib.
Tədbirdə elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ali məktəblərin professor - müəllim heyəti, tələbələr, yerli azərbaycanlılar, jurnalistlər iştirak ediblər.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində təşkil edilən tədbirdə ilk öncə iştirakçılar foyedə Azərbaycan musiqisinə həsr edilmiş “Milli musiqimiz” adlı fotosərgi, kitab stendi və Azərbaycan musiqi alətlərindən ibarət kompozisiya ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktorunun müavini Nadir Əlimirzəyev açaraq bildirib ki, 18 sentyabr Azərbaycan professional musiqi sənətinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi Üzeyir Hacıbəylinin doğum günüdür. Milli musiqi mədəniyyətimiz öz inkişaf zirvəsinə görə məhz Üzeyir Hacıbəyliyə borcludur. O deyib ki, Üzeyir Hacıbəyli 1908-ci ildə tamaşaya qoyulan ilk operanın müəllifi kimi musiqi tarixinə düşüb. Sonra yeddi il ərzində dahi bəstəkar daha beş opera, üç operetta yaradıb.
N.Əlimirzəyev bildirib ki, 1995-ci ildə Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyevin fərmanı ilə dahi bəstəkarın anadan olmasının 110 illiyi ərəfəsində 18 sentyabr Milli Musiqi Günü elan edilib. Bu gün dahi Üzeyir bəyin ruhu şaddır, çünki Azərbaycan musiqisi doğma Qarabağda, Şuşada səslənir. O deyib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu il avqustun 22–23-də dost ölkəyə dövlət səfəri, imzalanan mühüm sənədlər münasibətlərimizin inkişafına təkan verib. O günlərdə tanınan özbək müğənnisi Fərrux Zakirov Azərbaycanın Xalq artisti, Polad Bülbüloğlu isə Özbəkistanın xalq artisti adına layiq görülüblər.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinov iki ölkə arasında mövcud əlaqələrdən söz açaraq son zamanlarda bu əlaqələrin daha da möhkəmləndiyini və xüsusilə mədəniyyət sahəsindəki əlaqələrin inkişafında Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin böyük rolunun olduğunu bildirib.
Tədbirin bədii hissəsində Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan” rəqs ansamblı milli rəqslərimizlə çıxış edib.
Sonda dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin eyniadlı operettası əsasında 1945-cı ildə lentə alınmış “Arşın mal alan” filminin, Heydər Əliyev Fondunun layihəsi ilə rəngləndirilmiş və Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindin özbək dilində subtitr əlavə olunmuş versiyası tamaşaçılara təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_50babdafcb3af41160cb28194_o.jpg
В Ташкенте при организации Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане было организовано мероприятие, посвященное Дню национальной музыки Азербайджана.
В мероприятии приняли участие деятели науки, культуры и искусства, профессора и преподаватели высших учебных заведений, студенты, местные азербайджанцы и журналисты.
На мероприятии, организованном в Азербайджанском Культурном Центре, участники вначале ознакомились с фотовыставкой, книжным стендом и композицией азербайджанских музыкальных инструментов под названием «Наша национальная музыка» посвященной азербайджанской музыке.
Открывая мероприятие, заместитель директора Азербайджанского Культурного Центра Надир Алимирзаев сообщил, что 18 сентября – день рождение Узеира Гаджибейли, основоположника профессионального музыкального искусства Азербайджана, автора первой оперы на Востоке. Своей вершиной развития наша национальная музыкальная культура обязана Узеиру Гаджибейли. Он сообщил, что Узеир Гаджибейли вошел в историю музыки как автор первой оперы, исполненной в 1908 году. Затем за семь лет гениальный композитор создал еще пять опер и три оперетты.
Н.Алимирзаев подчеркнул, что в 1995 году, накануне 110-летия со дня рождения гениального композитора, указом президента Азербайджана Гейдара Алиева 18 сентября было объявлено Днем национальным музыки. Даже сегодня душа Узеир-бея радуется, потому что азербайджанская музыка звучит в его родном Карабахе, в Шуше. Он отметил, что государственный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в дружественную страну 22-23 августа этого года, подписанные важные документы дали толчок развитию наших отношений. В рамках визита известный узбекский певец Фаррух Закиров был удостоен звания Народного артиста Азербайджана, а Полад Бюльбюльоглу-народного артиста Узбекистана.
Выступивший далее, исполнительный директор Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», профессор Эркин Нуриддинов рассказал о нынешних отношениях между двумя странами и сообщил, что в последнее время эти отношения укрепились и что Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане имеет большую роль в развитии отношений, особенно в области культуры.
В художественной части мероприятия танцевальный ансамбль «Азербайджан», действующий при Культурном Центре, исполнил наши национальные танцы.
В конце зрителям была представлен снятый в 1945 году по мотивам оперетты гениального композитора Узеира Гаджибейли, раскрашенный по проекту Фонда Гейдара Алиева и дополненный узбекскими субтитрами по проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане фильм «Аршин мал алан».