https://www.innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_0aff1f937661c9f5d1248909b_o.jpg
Mərkəzin açılışında UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, Auditorlar Palatasının sədri prosessor Vahid Novruzov, ACCA (İmtiyazlı Sertifikatlaşdırılmış Mühasiblər Assosiasiyası) təşkilatının Təhsil üzrə Regional rəhbəri Taher Kapasi və universitetin nümayəndələri iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov ACCA proqamının kompüter əsaslı İmtahan Mərkəzinin UNEC-də yaradılmasının tələbələr üçün əhəmiyyətindən danışıb: “Mərkəzdə bakalavr və magistrlər ingilis və rus dillərində imtahan verərək, ACCA sertifikatı əldə edə biləcəklər. ACCA təşkilatı ilə əməkdaşlığımızın növbəti mərhələsində isə “Mühasibatlıq” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrimiz diplomla yanaşı, ACCA sertifikatını da qazanmış olacaqlar. Bu isə tələbələrin əmək bazarında çevikliyinin təmin edilməsinə əvəzsiz töhfə olacaq”.
Rektor UNEC-in MBA proqramının Avrasiya və Yaxın Şərqdə ACCA təşkilatının beynəlxalq akkreditasiyasını qazanmış yeganə proqram olduğunu da diqqətə çatdırıb. O, UNEC-in MBA proqramının ikinci dəfə növbəti 5 illik müddətinə akkreditasiyadan keçdiyini və bunun təhsilin keyfiyyəti baxımından olduca böyük önəm daşıdığını diqqətə çatdırıb.
İmtiyazlı Sertifikatlaşdırılmış Mühasiblər Assosiyasiyasının Təhsil üzrə Regional rəhbəri Taher Kapasi ACCA standartlarının UNEC-in MBA proqramına uğurla inteqrasiyasından və bu istiqamətdə həyata keçirilən uzunmüddətli əməkdaşlıqdan söz açıb. O, UNEC-də ACCA imtahan mərkəzinin yaradılmasını əlamətdar hadisə adlandıraraq, imtahanların keçirilməsi üçün yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib.
Auditorlar Palatasının sədri Vahid Novruzov UNEC-in yeni dövrün çağırışlarına çevik cavab verdiyini və təhsil sahəsində zəngin rəqəmsallaşma proqramlarına sahib olduğunu xüsusi vurğulayaraq, bu yeniliklərin tələbələrin yüksək bilik bə bacarıqlar əldə etmələri üçün böyük imkanlar yaratdığını deyib. Palata sədri dünyanın tanınmış beynəlxalq təşkilatının imtahan mərkəzinin UNEC-də yaradılmasını bu istiqamətdə növbəti uğurlu addım adlandırıb və mərkəzin fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-09/_innews_0aff1f937661c9f5d1248909b_o.jpg
В открытии центра приняли участие ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, председатель Палаты аудиторов Вахид Новрузов, региональный руководитель образования ACCA (Ассоциации дипломированных сертифицированных бухгалтеров) Тахер Капаси и представители университета.
Ректор Адалат Мурадов рассказал о важности создания в UNEC Компьютерного экзаменационного центра программы ACCA для студентов: «В центре бакалавры и магистры смогут сдать экзамены на английском и русском языках и получить сертификат ACCA. На следующем этапе нашего сотрудничества с организацией АССА наши студенты, изучающие «Бухгалтерский учет», помимо диплома получат сертификат АССА. Это будет неоценимым вкладом в обеспечении гибкости студентов на рынке труда».
Ректор также отметил, что программа MBA UNEC является единственной программой в Евразии и на Ближнем Востоке, получившей международную аккредитацию организации ACCA. Он отметил, что программа MBA UNEC аккредитована во второй раз на следующий пятилетний период, и это имеет большое значение с точки зрения качества образования.
Региональный руководитель отдела образования Ассоциации дипломированных сертифицированных бухгалтеров Тахер Капаси рассказал об успешной интеграции стандартов АССА в программу MBA UNEC и сотрудничестве в этом направлении. Он назвал создание Экзаменационного центра ACCA в UNEC знаменательным событием и высоко оценил условия, созданные для проведения экзаменов.
Председатель Палаты аудиторов Вахид Новрузов высоко оценил реакцию UNEC на вызовы новой эпохи и имеющие богатые программы цифровизации в сфере образования, и отметил, что эти новшества создают большие возможности для студентов. Следующим успешным шагом в этом направлении председатель палаты назвал создание в UNEC Экзаменационного центра известной в мире международной организации и пожелал успехов деятельности центра.